• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sportiški vaikai – įmanoma

Šiandien savo vaiką greičiausiai rasite ne žaidžiantį gaudynių kieme su kaimynų vaikais, bet  namuose, įsitaisiusį prieš televizoriaus ekraną.

REKLAMA
REKLAMA

Kompiuteriai iš pagrindų pakeitė mūsų gyvenimus ir darbus, taip pat paveikė ir daugelio vaikų įpročius: mažieji tapo namisėdomis.

REKLAMA

Anna Douglas, daugybės knygų apie vaikų auklėjimą autorė, su gydytoja Marla Shapiro diskutavo apie vaikų grąžinimą į žaidimų aikšteles.

Kaip priversti jį judėti?

Anna Douglas savo šeimoje įvedė vienos valandos „spoksojimo į ekraną“ režimą. Pasak jos, labai svarbu nustatyti vaikams tokius limitus ir nesijausti kaltam, jeigu kaimynai ar draugai elgiasi visiškai kitaip. Nors knygų autorės dvylikametis sūnus piktinasi tokiomis taisyklėmis, A. Douglas teigia, kad ji dėl to nesijaudina: „Svarbiau, kad mano vaikas būtų sveikas“, – sako ji.

REKLAMA
REKLAMA

Priversti vaikus sportuoti ir tapti aktyvesniems nėra paprasta, todėl A. Douglas siūlo pakviesti prisijungti kaimynus ir visiems kartu surengti kokias nors žaidynes ar estafetes. Be to, svarbu ne laimėti ar konkuruoti tarpusavyje, bet tiesiog gerai praleisti laiką.

Svarbiausia, kad šeima turėtų bendrų interesų ir užsiėmimų, juo labiau kad iššūkis būti aktyviems galioja ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdį vaikams turime rodyti patys“, – teigia M. Douglas. – Dažnai skundžiamės, kad vaikai turėtų būti aktyvesni, perkame jiems dviračius ir tikimės, kad šie eis sportuoti, kol patys įsitaisę ant sofutės žiūrėsime filmus. Deja, kad taip nutiktų, įdėti pastangų prireiks ir mums, tėvams.“ Pagalvokite, kuo jūsų vaikas domisi ir ką išties mėgsta veikti.

REKLAMA

Sumąstykite įvairesnių, linksmesnių būdų tai veiklai įgyvendinti. „Jeigu norite, kad vaikai būtų aktyvūs, patys būkite išradingesni ir pažvelkite į situaciją iš kitos pusės“, – siūlo knygų apie auklėjimą autorė. Sportas ir aktyvus gyvenimas turėtų būti vienas svarbiausių šeimos prioritetų. Jei šiandien nerandate tam laiko, tikėtina, kad taip bus visada.

REKLAMA

Neveiklumo krizė

Kanados medikai vaikams nuo penkių iki 17 metų pataria per dieną 60 minučių skirti aktyviai veiklai. Vis dėlto kompiuteriniai žaidimai ir internetas trukdo sportuoti. „Šiandieninis vaikas yra kur kas stambesnis, tingesnis ir silpnesnis nei jo tėvai, kai buvo mažylio amžiaus“, – sako kampanijos „ParticipACTION“ prezidentė Kelly Murumets. „Iš tiesų mūsų šalyje vyrauja neveiklumo krizė“, – pripažįsta kanadietė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai teigia, kad tėvai pirmiausia turėtų pradėti nuo savęs. Nors nesate svarmenų kilnotojas ar trikovės čempionas, galite būti idealus ir sektinas puikios fizinės būklės pavyzdys savo vaikui. „Mano asmeninis patarimas tėvams: jei norite, kad jūsų vaikas nusiropštų nuo sofos, pirmiausia patys turite pakelti sėdynes,“ – sako K. Murumets.

REKLAMA

Kas toliau? Ribokite vaikų praleidžiamą laiką prie televizoriaus ar kompiuterio ir priminkite, kad be žaidimų ir televizijos laidų yra kitų įdomių užsiėmimų. Tuomet iš savo žodyno išmeskite žodžius, kurie gali erzinti ar nepatikti vaikui. Pavyzdžiui, Adelė Fox, psichologė iš Kalgario, Kanadoje, tirianti nutukimo ir valgymo sutrikimus, sako, kad prie vaikų nebenaudoja žodžio „mankštintis“. „Tai skamba kaip darbas.

REKLAMA

Pastarąjį žodį galėtume pakeisti žodžiais „užsiėmimai“, „malonumas“ ar „žaidimas“. Pavyzdžiui, „Ar norėtumėte pažaisti?“, „Galbūt pasilinksminkime?“ – skamba kur kas geriau.“ Kad linksmai praleistumėte laiką su vaikais, nebūtina stora piniginė. A.

Fox rekomenduoja pradėti nuo paprastų dalykų: pasivaikščioti gryname ore, pasigalynėti su šeimos šunimi, skinti laukines gėles ir pinti vainikus. O kartais galinis namo kiemas gali tapti geriausia gimnastikos sale. Mes tiesiog pamirštame, kiek daug įdomių dalykų galime nuveikti namuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

K. Murumets sutinka: jei aktyvi veikla nėra maloni, savaime ji tokia netaps. Turėtumėte imtis tik to, kas jus žavi: eiti su šeima pasivaikščioti, lauke žaisti kamuoliu. „Taip jūs ne tik judėsite, bet ir bendrausite, dalysitės įspūdžiais ir kvėpuosite grynu oru. Juk tai – puikus laikas pabūti su šeima“, – sako K. Murumets. – Be to, kad tai puikus pavyzdys jūsų vaikams, nė nepastebėsite kaip greitai tapsite energingesni ir judresni.“

REKLAMA

Žingsnis po žingsnio

Jei per pirmąją savaitę bandysite tapti olimpiečiu, greitai nusivilsite ir viską mesite. Nors viena valanda per dieną neįprastos veiklos su vaiku būtų puiki pradžia. „Daugelis žmonių keičiasi pamažu, žingsnis po žingsnio“, – aiškina Adele Fox. – Tad jei šią savaitę sugalvosite pažaisti su vaikų gaudynių – tai bus pirmasis žingsnis.“ Galbūt jūsų vaikui patiktų šokti ar užsiimti kovos menais, tačiau jokiu būdu neverskite imtis tos sporto šakos, kurios jis nemėgsta. Leiskite jam pačiam pasirinkti. Garfieldo Wilsono septynerių metų sūnus Treyus vos neverkė, kai reikėjo eiti į futbolo treniruotę lyjant ir šąlant. Kaip išeitį tėvai jam pasiūlė žaidimą su kamuoliu namie prie baseino. „Galų gale, juk norite matyti vaikus laimingus – tad leiskite jiems daryti tai, ką jie nori, ir patys pasijusite laimingi“, – teigia G. Wilsonas.

REKLAMA

Sportas – linksmybės

Nesvarbu kokia veikla mažylis norėtų užsiimti, svarbu, kad tai darydamas jis būtų sveikas ir laimingas. Aktyvus gyvenimo būdas ir linksmybės gali eiti išvien, pavyzdžiui, užsiimdami kokia nors veikla papasakokite vaikams sentimentalių atsiminimų iš savo vaikystės ar jaunystės. „Juokitės į valias, juk tai ne tik sveika, bet ir padeda sutvirtinti tarpusavio santykius“, – sako K. Murumets. – Nepraleiskite tokių galimybių!“

REKLAMA
REKLAMA

Šeimos tikslas – gera fizinė sveikata

Praėjusiais metais Kanados fiziologijos institutas rekomendavo Kanados sveikatos apsaugos agentūrai sumažinti vaikų fizinį aktyvumą nuo 90 iki 60 minučių per dieną. Ar tai logiška? Tiesą sakant, toks užsiėmimo laikas yra priimtinesnis ir lengviau įgyvendinamas šeimoje.

Vis dėlto, nepriklausomai nuo trukmės, ekspertai sutinka, kad reguliari ir ilgalaikė aktyvi veikla yra itin svarbi vaikų sveikatai.

Parengė Rasuolė Čepulinskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų