Karjerą baigę profesionalūs sportininkai praėjus keliems metams netikėtai bankrutuoja. Nesunku atspėti kodėl. Vieni atletai savo milijoninius atlyginimus investuoja į patvarias verslo įmones, daugelis kitų, gyvenantys pagal principą „lengvai gaunu, lengvai išleidžiu“, atsikrato savo pinigų įsigydami prabangius automobilius, pirkdami įspūdingus juvelyrinius gaminius ir vilas. Tiesa, kai čekiai nebepildo sąskaitų, prasideda bėdos...
Latrellas Sprewellas (40, krepšinis)
Buvęs NBA krepšininkas Latrellas Sprewellas per savo karjerą uždirbo beveik 100 mln. JAV dolerių, tačiau gero vardo jam išsaugoti nepavyko. 1997 metais per treniruotę už mėginimą dusinti trenerį P. J. Carlesimo puolėjas buvo diskvalifikuotas 68 rungtynėms.
Didžiausios bėdos prasidėjo, kai jis atsisakė trejų metų 30 mln. JAV dolerių vertės „Minnesota Timberwolves“ komandos pasiūlymo. Anot krepšininko, to nebūtų užtekę po skyrybų šeimai išmaitinti. 2005 metais jis tapo bedarbiu, 2007 metais dėl laiku nesumokėtų mokesčių neteko jachtos, vėliau – dviejų vilų Milvokyje ir Vestčesteryje.
Lenny Dykstra (48, beisbolas)
Pagrindinės JAV beisbolo lygos triskart visų žvaigždžių rungtynių dalyvis Lenny Dykstra savo laiku buvo „New York Mets“ ir „Philadelphia Phillies“ komandų lyderis. Iš sirgalių pravardę Nagai gavęs sportininkas joms padėjo pasiekti ne vieną garsią pergalę, o fotografuodavosi visuomet kramtydamas tabago gniužulą.
Baigęs karjerą jis pradėjo naują gyvenimą tapdamas finansų guru, tačiau 2009 metais dėl išlaidaus gyvenimo buvo taip įspraustas į kampą, kad net pardavė savo čempiono žiedą. Netrukus jis paskelbė bankrotą, deklaravęs, kad turi 50 tūkst. JAV dolerių turto ir 50 mln. skolų.
Mike'as Tysonas (44, boksas)
Jau būdamas 19 metų M. Tysonas išgarsėjo savo galingais smūgiais ir neilgai trukus laimėjo pasaulio sunkaus svorio bokso čempiono titulą. Šlovė susuko Geležiniam Mike'ui galvą – 1992 metais jis pripažintas kartu išprievartavimo byloje ir trejiems metams sėdo į belangę. Sportinė karjera galutinai žlugo, kai 1997 metais dvikovoje nukando Evanderiui Holyfieldui ausį.
Atrodė, kad pinigų M. Tysonas niekada nepritrūks. Anot „New York Times“, per karjerą boksininkas uždirbo per 400 mln. JAV dolerių. Vis dėlto jam pavyko viską iššvaistyti ekstravagantiškoms viloms, brangiems atomobiliams ir tigrams. 2003 metais jis paskelbė bankrotą – skolos siekė 27 mln.
M. Tysonas (Scanpix nuotr.)
Kenny Andersonas (40, krepšinis)
Devyniose skirtingose komandose per karjerą NBA žaidęs K. Andersonas uždirbo apie 60 mln. JAV dolerių. Trejos vedybos ir trejos skyrybos brangiai kainavo krepšininkui. Jis turėjo mokėti alimentus ir remti tris žmonas bei 7 vaikus. Kas mėnesį jis taip pat pervedinėjo įmokas už savo mamos namą.
Be viso to, K. Andersonas turėjo 8 automobilius, nekilnojamo turto Beverly Hilse ir kas mėnesį skirdavo sau apie 10 tūkst. JAV dolerių bet kokioms išlaidoms. Tuo metu kai skelbė bankrotą, jo mėnesio išlaidos siekė 41 tūkst. dolerių.
Michaelas Vickas (30, amerikietiškas futbolas)
„Philadelphia Eagles“ komandos gynėjas Michaelas Vickas gerai žinomas ne tik aikštėje, bet ir už jos ribų. Prieš prisidėdamas prie Filadelfijos ekipos jis žaidė „Atlanta Falcons“ klube, su kuriuo buvo pasirašęs šešių metų 62 mln. JAV dolerių kontraktą. Vėliau jį pratęsė dar dešimčiai metų, o atlygio suma buvo įspūdinga – 130 mln. Jis buvo geriausiai apmokamas NFL žaidėjas.
Viskas ėjo kaip sviestu patepta, kol M. Vickas nepateko į kalėjimą už dalyvavimą nelegaliose kovinių šunų kautynėse 2007 metais. Dveji metai kalėjimo visiškai sugriovė sportininko gyvenimą – jis prarado atlyginimą, premijas, pelningas reklamos sutartis su „Nike“ kompanija. Pajamų trūkumas ir nesugebėjimas valdyti turimų santaupų privertė M. Vicką paskelbti bankrotą dar federaliniame kalėjime.
Lawrence'as Tayloras (52, amerikietiškas futbolas)
Vienu geriausiu visų laikų NFL lygos žaidėju laikomas Lawrence'as Tayloras naujokų biržoje buvo pašauktas 1981 metais ir su „New York Giants“ komanda iš karto pradėjo laimėti įvairius apdovanojimus, įskaitant naudingiausio žaidėjo prizą ir čempiono titulą.
L. Tayloras savo bankrotą paskelbė 1998 metais. Anot, „Daily News“, jis visus metus prieš tai nemokėjo būsto paskolos įmokų. Tiesa, tai nesutrukdė jam po metų patekti į NFL Šlovės muziejų. Bėdos tuo nesibaigė – 2009 metais jis buvo suimtas už eismo įvykį, o 2010 metais teistas už išžaginimą. Teismas nuteisė jį 6 metams lygintinai.
Johnny Unitas (2002 metais mirė; amerikietiškas futbolas)
NFL lygos istorijoje Auksinės Rankos pravardę turintis Johnny Unitas vadinamas legendiniu žaidėju. Tris dešimtmečius trukusioje jo karjeroje – daugybė rekordų ir trys naudingiausio žaidėjo prizai. Už aikštės ribų istorija kitokia.
J. Unitas savo uždarbį investavo į restoranus, boulingo klubus ir kitą nekilnojamą turtą, tačiau šios pastangos niekuomet neatsipirko. 1991 metais jis paskelbė apie bankrotą.
Dorothy Hamill (54, dailusis čiuožimas)
1976 metų olimpinė dailiojo čiuožimo čempionė Dorothy Hamill tapo viena mėgstamiausių ir populiariausių Amerikos moterų. Superžvaigždė 1977 – 1984 metais vadovavo „Ice Capades“ teatralizuotame šou ant ledo, kuriame pasirodydavo olimpiadų ir pasaulio čempiontų prizininkai. 1993 metais ji šį šou nusipirko, tačiau neišlaikiusi konkurencijos buvo priversta po 2 metų parduoti.
Daug lėšų investavusi D. Hamill prarado viską ir 1996 metais paskelbė bankrotą. Iki šiol ji dar pusiau profesionaliai varžosi ant ledo.
Jackas Clarkas (55, beisbolas)
1975 – 1992 metais keliuose klubuose profesionalaus beisbolininko karjerą praleidęs J. Clarkas apie bankrotą paskelbė 1992 metais. Tuomet jis antrus metus atstovavo „Boston Red Sox“ ekipai. Anot jo, tuomet jis įsiskolino 7 mln. JAV dolerių, iš jų 400 tūkst. – nesumokėtų mokesčių valstybei.
Pildydamas bankroto dokumentus sportininkas užrašė 18 prabangių automobilių, tarp kurių buvo „Ferrari“, Rolls Royce“ ir „Mercedes Benz“. Aistra automobiliams neilgai trukus jam kainavo namą, kurio vertė 2 mln.
Marion Jones (35, lengvoji atletika)
JAV sprinterės vardas buvo aukso raidėmis įrašytas į istoriją, kai ji 2000 metų olimpinėse žaidynėse Australijoje laimėjo net 5 medalius – 3 aukso ir 2 bronzos. Prisipažinusi, kad vartojo dopingą, sportininkė neteko visų savo apdovanojimų ir 6 mėnesius praleido kalėjime.
80 tūkst. dolerių ji buvo uždirbusi lenktyniaudama, dar milijoną – iš reklamos sutarčių, tačiau pakrikus finansinei situacijai turėjo parduoti savo 2,5 mln. vertės namus Šiaurės Karolinoje, o taip pat – savo mamos namą.
M. Jones (Scanpix nuotr.)
Derrickas Colemanas (43, krepšinis)
Kai 1990 metais naujokų biržoje „New Jersey Nets“ komanda pašaukė Derricką Colemaną, visi kalbėjo, kad tai bus antrasis Charlesas Barkley. Tačiau puolėją kamavo traumos, jis praleido daug rungtynių, ėmė priaugti svorio ir piktnaudžiauti alkoholiu.
Per savo 15 metų karjerą D. Colemanas uždirbo per 87 mln. JAV dolerių, tačiau daugelį nustebino, kai pernai sėdo pildyti bankroto deklaracijos. Jo turtą sudarė milijoną dolerių, įskaitant „Bentley“ automobilį, 5 kailinius paltus ir 3 tūkst. vertės juvelyrinius dirbinius. Krepšininko skolos siekė 4 mln.
Markas Brunellas (40, amerikietiškas futbolas)
Per savo karjerą NFL lygoje gynėjas uždirbo apie 50 mln., tačiau netruko viską prarasti – 2010 metais paskelbė bankrotą. Sportininko likęs turtas siekė 5 mln., o skolos – beveik 25 mln. Labiausiai koją M. Brunellui pakišo nevykęs investavimas į nekilnojamo turto įmones ir paskolos.
Vis dėlto tai nesutrukdė jam praėjusi vos keliems mėnesiams po bankroto paskelbimo pasirašyti dvejų metų sutartį su „New York Jets“ klubu.
Scottie Pippenas (45, krepšinis)
Šešis NBA aukso žiedus su „Chicago Bulls“ komanda ir legendiniu Michaelu Jordanu laimėjęs puolėjas 2010 metais buvo įtrauktas į krepšinio Šlovės muziejų. Deja, S. Pippeno sėkmė aikštėje nelydėjo krepšininko už jos ribų.
S. Pippenas prarado apie 120 mln. JAV dolerių, uždirbtų per visą karjerą. Tame tarpe jis neteko ir 4 mln. vertės nuosavo lėktuvo, kurio patogumais naudojosi vos kelis mėnesius.
S. Pippenas (Scanpix nuotr.)
Antoine'as Walkeris (34, krepšininkas)
NBA plėtojimosi lygoje šiuo metu dar rungtyniaujantis Antoine'as Walkeris per 15 metų žaidė penkiose skirtingose NBA komandose, iškovojo NBA aukso žiedą ir uždirbo apie 110 mln. 2010 metų gegužę jis užpildė bankroto dokumentus, deklaruodamas turįs 4 mln. turto ir apie 13 mln. skolų.
Daugiausiai bėdų krepšininkui pridarė aistra azartiniams žaidimams. 2009 metais jis buvo suimtas, nes Las Vegaso kazino pralošė ir negalėjo grąžinti apie 800 tūkst. JAV dolerių.
Tony Gwynnas (50, beisbolas)
Visą savo profesionalo karjerą vienoje komandoje – „San Diego Padres“ – žaidęs T. Gwynnas buvo vienas patikimiausių atmušėjų Pagrindinėje beisbolo lygoje.
Nepaisant solidaus atlyginimo, T. Gwynnas taip pat pateko į bankroto gniaužtus. Anot sportininko, pinigus jis prarado dėl nevykusių investicijų, prastos apskaitos ir milijono skolos įvairiems mokesčiams. Tuomet jo turtas siekė 700 tūkst. dolerių, o skolos – 1,1 mln.
Parengta pagal CNBC.com