Dažnas neretai pagalvoja apie taupymą ateičiai, ieško palankių būdų investuoti uždirbtus pinigus. Indėlis – vienas populiariausių sprendimų. Indėlius patogu rinktis ne tik neturintiems investavimo patirties, bet ir nedrįstantiems prisiimti investavimo rizikos. Kaip nepasimeti ir protingai investuoti, pataria „Danske“ banko Verslo plėtros tarnybos vadovas Norbertas Žioba.
Kaip išsirinkti indėlį?
Lietuvoje gausu įvairiausių indėlių rūšių – paprastų terminuotųjų, kaupiamųjų, su palūkanomis, mokamomis termino pradžioje arba pabaigoje. Paprastai indėlio rūšies pasirinkimą lemia žmogaus asmeninė situacija ir tikslai. Jei abejojate, kokį indėlį pasirinkti, protingiausia būtų pasikonsultuoti su specialistu – atvirai įvardinus savo taupymo tikslus ir paskirtį, profesionalus banko vadybininkas patars, koks indėlio tipas būtų pats tinkamiausias.
Kada indėlis – geriausias sprendimas?
Yra situacijų, kai indėlis – geriausias pasirinkimas, lyginant jį su kitomis taupymo ir investavimo priemonėmis. Pirmiausia, tai geriausias sprendimas taupant trumpą laiką, pavyzdžiui, ketinant įsigyti konkretų daiktą ar panaudoti pinigus paslaugai. Indėlius galima rinktis, norint pinigus laikyti saugiai nenumatytiems atvejams, nežinant nei kam, nei kada jų prireiks. Indėlis taip pat patogi priemonė, nenorint rizikuoti, ypač rinkoje įsivyravus nestabilumui.
Į ką derėtų atsižvelgti, renkantis indėlių valiutą?
Renkantis indėlį pagrindinis aspektas – valiuta, kuria planuojate leisti pinigus pasibaigus indėlio terminui. Dažniausiai pasirenkama nacionalinė valiuta litas arba eurai, su kuriais yra susietas litas. Renkantis kitą valiutą, derėtų labai gerai apsvarstyti galimybes ir suvokti rizikas, nes indėlis gali nuvertėti. Būtent todėl indėliai kitomis valiutomis rekomenduojami turintiems investavimo patirties ir pasiryžimo prisiimti riziką.
Kokiam laikotarpiui patartina dėti indėlį?
Pastebima, kad žmonėms dažnai sunku apsispręsti dėl indėlio laikotarpio, tačiau patartina indėlį padėti tokiam laikotarpiui, per kurį žmogus neplanuoja naudoti į indėlį dedamų lėšų. Žinoma, kuo laikotarpis ilgesnis, tuo didesnės palūkanos bus mokamos. Vis dėlto nėra lengva numatyti ir įvertinti, ar šių lėšų tikrai neprireiks anksčiau. Taigi indėlio laikotarpis – kiekvieno asmeninis apsisprendimas.
Ar įmanoma indėlį atsiimti anksčiau, išsaugant palūkanas?
Tokia galimybė yra, tačiau dažniausiai toks indėlio tipas yra mažiau naudingas. Be to, skirtingi bankai siūlo skirtingus indėlių variantus, tad norint optimaliai išsirinkti, vertėtų pasidomėti siūlomomis galimybėmis ir apsvarstyti jų naudą.
„Danske“ banko Verslo plėtros tarnybos vadovas Norbertas Žioba