Specialistai tikina, kad tiesioginės grėsmės sprogus jėgainei Japonijoje mūsų šalies gyventojams nėra. Pirminiais duomenimis, galimybė, kad radioaktyvūs debesys pasiektų Lietuvą, nedidelė. Radiacinės saugos centro (RSC) specialistai teigia analizuojantys radiologų ir kolegų kitose šalyse duomenis apie šeštadienį įvykusį sprogimą Fukušimos elektrinėje bei galimas jo pasekmes pasauliui.
"Toks radionuklidų kiekis, kad padarytų įtaką Lietuvos gyventojams ir jų sveikatai, negali pasiekti Lietuvos, mes - per daug toli", - LTV naujienų tarnybai sakė RSC direktorius Albinas Mastauskas.
Pasak branduolinės energetikos specialisto Sauliaus Kuto, Japonija visada didelį dėmesį skyrė atominių elektrinių apsaugai, jose įrengti gaubtai, kurie įvykus sprogimui neturėtų į aplinką išleisti radioaktyvių medžiagų.
"Visa Japonija, visas pajūris, liaudiškai tariant, yra apstatytas atominėmis elektrinėmis. Pagal atominę energetiką tai yra galinga valstybė. Didžiausią pavojų keltų, jeigu būtų pažeistas gaubtas, tada būtų labai dideli išmetimai", - sakė S. Kutas.
Tuo tarpu Lietuvos gelbėtojai į žemės drebėjimo ir cunamio nuniokotą Japoniją kol kas nesiunčiami. Lietuvos pareigūnai skelbia esą pasiruošę, jeigu reikės, į Japoniją siųsti 24 žmonių būrį. Lietuva dar penktadienį užsiregistravo Europos Sąjungos koordinaciniame pagalbos centre, siūlydama siųsti ugniagesių gelbėtojų, pasieniečių su šunimis ir medikų. Paaiškėti dėl pagalbos poreikio turėtų, kai situaciją Japonijoje baigs vertinti vietos ekspertai.
"Kol kas Japonija pagalbai pasirinko pačias artimiausias šalis - JAV, Australiją, Rusiją ir Korėją. Manau, kad per dieną ar dvi, kai bus įvertinta visa galima žala ir visi poreikiai, paaiškės, kokios pagalbos reikia", - LTV naujienų tarnybai sakė priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovo pavaduotojas Vygandas Kurkulis.
ELTA primena, jog Lietuvos ambasada Japonijoje neturi duomenų apie stichijos siautėjimo metu nukentėjusius Lietuvos piliečius.
8,9 balo žemės drebėjimas Japonijoje įvyko kovo 11-ąją. Jo epicentras buvo už 130 kilometrų nuo Honsiu salos pakrantės. Požeminiai smūgiai padarė daug žalos ir sukėlė cunamį, kurio bangų aukštis siekė 10 metrų. Naujausiais duomenimis, stichinės nelaimės aukomis tapo mažiausiai 1200 žmonių, dingusiųjų skaičius, atsižvelgiant į pranešimus, viršijo 10 tūkstančių.