Šešiametis Dominykas vežimėliu rieda pas savo numylėtinį žirgą Antonį. Privažiavęs arčiau, jau žengia savomis kojomis. Kitas žingsnis – atsidurti balne. Kaip tikras kaubojus Dominykas žino ir kaip Antonį paraginti.
Žirgyne Dominykas dalyvauja specialioje Klaipėdos universiteto programoje, kurioje pasitelkiant hipoterapiją – gydymą bendraujant su žirgais, – bandoma pagerinti gyvenimą įvairių fizinių ar psichologinių ligų kamuojamiems žmonėms. Ir ne tik vaikams.
„Ir su išsėtine skleroze sergančiais, ir Parkinsono, ir po insultų žmonėms“, – sako Klaipėdos universiteto profesorė Daiva Mockevičienė.
O pirmieji pokyčiai Dominyko laikysenoje ir elgsenoje pradėjo ryškėti jau po pirmų jodinėjimų, pasakoja specialistai.
„Dažniausiai jis susikūprinęs joja. Ir net pradėjus seansą, matome jo eigoje, per tą pusvalandį, kad jis ir išsitiesia, ir kojos atsipalaiduoja. Tai yra nuo arklio skleidžiamos šilumos ir arklio teisingo judesio, jam atpalaiduoja raumenų tonusą ir normalizuoją jį“, – teigia hipoterapeutė Rita Gikarienė.
Ir iš tiesų, kiek pajodinėjęs Dominykas štai jau vadžias laiko tik viena ranka, o kita moja aplinkiniams. Hipoterapija padeda įveikti ir įvairias vaikų baimes, taip pat įpratina nebijoti gyvūnų ir juos pamilti.
„Jis iš karto įsimylėjo žirgus visus. Jis visą laiką kuria istorijas, kaip vežasi namo ir laiko. Kad lovą jau paruošė. Visus žirgų vardus, su kuriais teko joti, visus vardus atsimena iki šiol. Meilė žirgui yra begalinė“, – tęsia jis.
Nors nuo šios liepos hipoterapija Lietuvoje jau oficialiai pripažinta, tačiau rasti tam tinkamų žirgų nėra lengva.
„Turime mes apie 50 žirgų, bet hipoterapijai tik du ar trys tiktų. Nes turi būti ypatingai ramaus charakterio, ypatingai draugiški ir saugūs žirgai. Šiaip mes čia sportinius žirgus auginam“, – teigia žirgyno direktorius Laimondas Skėrys.
Tad dešimtmetis žirgas Antonis yra išskirtinis. Matyt, todėl taip ir susidraugavo su berniuku.
„Antonis iš tikro yra labai ramus, geras arklys. Jis yra nuolankus, bendraujantis, bet į Dominyką, tai man atrodo, kad jie iš seno tokie geri draugai, kad vienas kitą džiaugiasi pamatę“, – tikina R. Gikarienė.
O kaip nesidžiaugsi, kai mažasis tavo raitelis dar ir kanopas po pasijodinėjimo nuplauna.
Po treniruotės Dominykas labai patenkintas. Džiaugsmą išreiškia ir vaikiškai pajuokaudamas. Lietuvos politikai jau ne pirmus metus kalba apie planus Lietuvoje įkurti terapijos su gyvūnais centrą. Turbūt geriausia vieta jam būtų Klaipėdoje, mat pajūryje jau vyksta tokios terapijos su delfinais bei šunimis. Ir, žinoma, žirgais.