Verslo dienraščio "Financial Times" teigimu, Jungtinių Valstijų doleriui gresia nauji pavojai užsienio valiutų rinkose, mat JAV iždo sekretorius (finansų ministras) Johnas Snow (Džonas Snou) davė suprasti, jog ilgą laiką trunkantis "stipraus dolerio" kursas nesąlygoja jokio požiūrio į keitimo kursus. Be to, pareigūnas nesureikšmino patirto dolerio smukimo, pavadindamas jį "kukliu persilygiavimu".
Kalbėdamas po Didžiojo septyneto ir Didžiojo aštuoneto finansų ministrų susitikimų Prancūzijos kurorte Dovilyje J. Snow nurodė, kad, jo supratimu, "stiprus doleris" reiškia žmonių pasitikėjimą JAV valiuta.
"Norime, kad jie valiutą laikytų gera mainų priemone, kad valiuta gerai saugotų vertę, kad ją būtų sudėtinga padirbti", - sakė JAV iždo sekretorius, pridūręs, kad dolerio vertė "atspindi esminę valiutų paklausą ir pasiūlą".
Šiemet JAV doleris euro atžvilgiu prarado 9 proc. vertės. Kalbėdamas po J. Snow Iždo departamento atstovas Robas Nicholsas (Robas Nikolsas) teigė, kad Jungtinių Valstijų politika dolerio atžvilgiu nepakito. Tačiau J. Snow pareiškimas tikriausiai bus suprastas kaip požymis, kad dabartinė JAV administracija pritartų tolesniam dolerio kurso smukimui.
Nuo paskutinio dešimtmečio vidurio "stipraus dolerio" politika greičiau buvo grindžiama keitimo kursą remiančia stipria retorika, o ne kišimusi ar palūkanų normų keitimu. Pasisakymai patvirtina, kad Jungtinės Valstijos nesistengs sąmoningai mažinti dolerio kurso ir tam tikru momentu gali jį paremti. Tuo tarpu naujasis J. Snow pareiškimas šiam tikrumui pakenkė. Iždo sekretoriaus pareiškimas nuskambėjo po to, kai pasirodę duomenys apie išsikvepiantį JAV ekonominį augimą ir smunkančią infliaciją padidino nuogąstavimus dėl defliacijos.
Sekmadienį Tarptautinis valiutos fondas (TVF) įspėjo dėl JAV perspektyvų "reikšmingo netikrumo", susijusio su akcijų kainų nuosmukiu, pertekliniu pajėgumu ir saugumo problemomis. Vis dėlto fondas nurodė, kad Jungtinėse Valstijose defliacijos rizika yra nedidelė.
J. Snow minėjo, kad Kongrese priiminėjama mokesčių mažinimo programa padės padidinti JAV ekonominį augimą nuo 1,6 proc. pirmąjį ketvirtį iki 3 proc. ketvirtąjį ketvirtį.
"Didžiausių pasaulio ekonomikų augimas tiesiog yra ne toks, koks turėtų ir galėtų būti", - sakė JAV iždo sekretorius. Pasak jo, daugiau, "ačiū Dievui, galvojama apie tai, kad JAV imasi šių žingsnių paskatinti pasaulio ekonomiką", o ne apie tai, kaip Europos šalyse rūpinamasi didėjančiu Jungtinių Valstijų biudžeto deficitu.
ELTA