Nustatyti atstumą reikalauja Vyriausybės atstovas, o sprendimo teisę savivaldybės tarybai numato LR alkoholio kontrolės įstatymas. Daugiau nei pusė šalies savivaldybių jau yra nustačiusios atstumus – nuo 1 iki 200 m.
Vilniaus mero Artūro Zuoko surengtuose pasitarimuose savivaldybės departamentai ir tarybos komitetai svarstė, kaip įgyvendinti įstatymą, suformuluotą kaip galintį verslui sukelti problemų, ypač – senamiestyje, kur greta viena kitos išsidėsčiusios mokyklos, poliklinikos, ligoninės, bažnyčios, kavinės, viešbučiai su restoranais. Pvz., pagal naująją tvarką odontologijos klinikai atsikrausčius į pastatą, kuriame jau iki tol veikė kavinė ir viešbutis, kavinei tektų nutraukti prekybą alkoholiniais gėrimais, o tai neigiamai paveiktų ir viešbučio veiklą. Neaišku, kas tuomet jiems turėtų atlyginti nuostolius.
„Tai ne tik galvos skausmas daugeliui senamiestyje įsikūrusių verslininkų, bet ir trukdis Vilniui pritraukti investicijų: kiekvieno viešbučio ar kitų turizmo paslaugų verslo įsikūrimas sostinėje – pozityvus ženklas, bet investuotojams mūsų verslo aplinka taps pernelyg rizikinga“, – sako sostinės meras A. Zuokas.
Savivaldybėje vykusiose diskusijose pasiūlyta diferencijuoti ribojimus – uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais prie ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigų 20 metrų atstumu nuo pastato, atsakingai vertinant verslo interesus, kritinėse situacijose pasinaudoti prekybos alkoholiu laiko ribojimo ir kitais savivaldybės turimais svertais.
Sostinėje yra apie 1000 įstaigų, kurioms aktualus šių atstumų nustatymas.