Penktadienį Vilniaus savivaldybės taryba patvirtino sklypo, kuriame vis dar stovi kino teatras „Lietuva“, detalųjį planą - pagal jį dabartinio pastato vietoje išdygs daugiabutis.
Aršias diskusijas ir net teisminius ginčus tarp verslininkų ir visuomenės sukėlęs „Lietuvos“ kino teatras po penktadienį priimto sprendimo galės būti nugriautas - bendrovė „Rojaus apartamentai“ šiame sklype rengiasi statyti daugiafunkcinį pastatą. Jame verslininkai įsipareigoję įrengti kino centrą su 2 salėmis. „Rojaus apartamentai“ turės 25 metus išlaikyti kino sales, o įsipareigojimo nevykdymas per metus įmonei kainuotų 100 tūkst. litų.
Alternatyvios kultūros paveldo komisijos narė Rasa Kalinauskaitė, aktyviai kovojusi už „Lietuvos“ išsaugojimą, neslėpė nusivylimo savivaldybės tarybos sprendimu.
„Mes galvojame, kad tai tiesiog yra viena iš žemės aferų, Vilniaus mieste tokių aferų mes jau matėme. Žemė, skirta kultūrai, yra tiesiog atiduodama statyti daugiabučiams namams - taip savivaldybės taryba pasakė, kad jai nereikia kultūrinės atminties, nereikia viešosios erdvės“, - BNS sakė ji.
Verslininkai savo ruožtu sveikino tarybos sprendimą.
„Džiaugiamės, kad šiam projektui uždegta žalia šviesa, ir mes galėsime tęsti darbus bei įgyvendinti vilniečiams duotą pažadą įrengti šiuolaikišką kino centrą ir sutvarkyti aplinką“, - penktadienį išplatintame pranešime teigia „Rojaus apartamentai“ investuotojos, bendrovės „M2 Invest“ Nekilnojamojo turto plėtros direktorius Robertas Staskevičius.
R.Kalinauskaitė pažymėjo, kad Tarybos posėdyje net nebuvo svarstyta, kodėl numatytas 25 metų laikotarpis, kurį turės veikti naujas kino centras, ir 100 tūkst. litų bauda tuo atveju, jei verslininkai įsipareigojimų nevykdys.
„Baudos numatytos juokingos, taryba nepasivargino jų ekonomiškai pagrįsti, nesvarstė, ar jos turėtų būti indeksuojamos“, - stebėjosi R.Kalinauskaitė.
Jos teigimu, visuomenės ketina imtis protesto akcijų.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) balandžio pabaigoje atmetė už kino teatrą „Lietuva“ kovojančių aktyvistų skundą dėl žemės sklypo detaliojo planavimo Vilniuje, Pylimo gatvėje 17 - kino teatro pastato vietoje.
Galutiniu ir neskundžiamu sprendimu paliktas galioti pernai birželio 14 dieną paskelbta Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartis dėl Vilniaus apskrities viršininko administracijos patikrinimo akto, susijusio su detaliojo plano projektu, parengtu žemės sklypui Pylimo gatvėje 17.
Tuo tarpu Vilniaus apygardos teisme vyksta kitas ginčas - „Lietuvos“ kino teatro pastatą įsigijusi bendrovė ,“Rojaus apartamentai“ iš neformalaus judėjimo „Už Lietuvą be kabučių“ aktyvistų siekia prisiteisti daugiau nei pusę milijono litų už stabdomus verslo planus.
„Lietuvos“ kino teatras buvo privatizuotas 2002 metais. Tuometinė ,“Turto vystymo grupė“, priklausiusi konsorciumui „NDX Development“, kuris buvo „Vilniaus prekybos“ grupės dalis, už 3 mln. litų nupirko 92,60 proc. ,“Lietuvos“ kino teatro akcijų paketą. Privatizavimo sąlygose buvo numatyta, kad pirkėjas 3 metus negali keisti kino teatro paskirties.
2005 metais iš „Vilniaus prekybos“ pastatą įsigijo įmonė ,“Rojaus apartamentai“, kuri iki 2008-ųjų pabaigos ketino pastatyti 4 aukštų gyvenamosios paskirties pastatą su 280 vietų kino sale.
Dabar „Rojaus apartamentams“ nuosavybės teise priklauso buvusios ,“Lietuvos“ pastatas ir sudaryta žemės nuomos sutartis iki 2093 m.
„Rojaus apartamentų“ akcininkai - 90 proc. akcijų valdanti bendrovė „Cinema Scotland“ ir įmonė „M2 Invest“, turinti 10 proc. akcijų bei atsakinga už projekto plėtrą ir įgyvendinimą.
Į naująjį pastatą „Lietuvos“ vietoje planuojama investuoti 25 - 30 milijonų litų. Būsimame pastate planuojamame įrengti kino centre jau planuojami renginiai bei kuriama programos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ kino programa.
Siekdami išsaugoti kino teatrą, 7000 piliečių pasirašė peticiją, kurioje reikalauta, kad būtų svarstoma galimybė suteikti buvusiam „Lietuvos“ kino teatrui nacionalinės svarbos statusą ir atsižvelgti į sostinės gyventojų nuomonę, sprendžiant kino teatro likimą.
Tačiau peticija, kurioje prašoma buvusiam „Lietuvos“ kino teatrui suteikti nacionalinės svarbos statusą, įvardyta kaip neturinti teisinio pagrindo.