A. Kubiliaus kaimynės laikais viskas pasikeitė. Yra ir nepiniginė reikalo pusė.
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė Aurelija Stancikienė teigia esanti sunerimusi dėl paviešinto Turniškių ponų apsaugos projekto.
„Ne tiek dėl tvoros, bet dėl tų kertamų medžių man gaila. Tvora susijusi su pirmųjų valstybės vadovų saugumu, o dėl kertamų medžių kreipėmės į Vilniaus regioninį aplinkos apsaugos departamentą, ar ten tikrai suderintas projektas ir ar duoti leidimai tiek tvorai statyti, tiek medžiams kirsti. Detalusis planas yra tik planas, o ne statybos procesą reglamentuojantis dokumentas. Pagal detalųjį planą turėtų būti parengtas statybos projektas, numatyta, kur ir kas bus statoma. Projektas turėtų būti suderintas ir su saugotinų teritorijų tarnybomis. Negaliu nei paneigti, nei patvirtinti, tiesiog laukiame dokumentų“, – sakė Seimo narė.
„Balsas.lt savaitė“ taip pat nekantriai laukia Vilniaus miesto savivaldybės administracijos dokumentų: Leidimo statybai Nr. NS/825-09-0918 ir Nuolatinės statybos komisijos protokolo Nr. 1-41-46. Tai iš esmės vieninteliai dokumentai, kuriais savo žygdarbius valstybiniame miške grindžia VAD užgaidų vykdytojai – medkirčiai, tvėrėjai ir postų statytojai. Jokių kitų teisinių pagrindų dvigubai išsiplėsti Turniškių šeimininkai neturi.
Gal ir nedidelė bėda, kad kažkas nukirto šiek tiek medžių ir aptvėrė teritoriją, iš kurios sovietmečiu tiesiog vaikydavo grybautojus. Kas gali paneigti, kad per sutrūnijusias tvoras, kurios mena Antano Sniečkaus laikus, įsibrovęs barsukas gali įkąsti prezidentei į blauzdą? Renovacijų reikia. Blogiau, kad proskyna daroma slapta ir leidžiama suprasti, jog tvoras kai kurie išrinktieji gali tverti kur sugalvoję. Tikėtis, kad paaiškėjus, jog statybos yra nelegalios, atsistatydins, pavyzdžiui, VAD vadovas, – kvaila.
Dėl šventų tikslų galima viskas ir nesvarbu, kad prezidentūros ir Turniškių pagrindinės rezidencijos šeimininkė mums žadėjo ne tai. „Balsas.lt savaitė“ jau rašė apie caro laikus primenančią „demokratiją“, kada „mėginimas įžeisti prezidentę“ gali baigtis kalėjimu. Dabar sostas bus visiškai saugus – naujos tvoros neįveiks nė kandžiotis linkę miško žvėreliai.
* Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio 2011 metų vasario 23 dienos įsakymo Nr. 1V-133 priedu nuo 2008 iki 2013 metų bus skirta per 7 mln. 333 tūkst. litų valstybės biudžeto pinigų Vadovybės rezidencijų komplekso Vilniuje, Turniškių gatvėje, saugumo priemonėms įrengti.
* Krizės metu taupymą deklaravusi premjero A. Kubiliaus Vyriausybė 2009 metų sausio 21 dienos nutarimu Nr. 51 skyrė Turniškėms patobulinti 700 tūkst. litų iš Valstybės investicijų 2011–2013 metų programos.
Ekspertų komentarai
„Balsas.lt Savaitė" teiravosi saugos specialistų nuomonės, kokios apsaugos priemonės šiais laikais taikomos ypatingai svarbių asmenų saugumui užtikrinti. „Ekskomisarų biuro“ Saugos projektų vadovas Karolis Joneliūnas sakė, kad pirmas klausimas, į kurį reikia atsakyti - „Ką nuo ko norima apsaugoti?“
Jeigu norima apsaugoti asmenį, gyvenantį tame būste, turi būti pakankama apsauga, bet pernelyg didelių investicijų į apsaugos sistemas daryti neverta, nes pavojus išlieka išvykus iš būsto ir piktavaliai nesibraus į gerai apsaugotą teritoriją, o parengs pasalą išorėje, ar ieškos būdų įvykdyti nusikaltimą kitoje aplinkoje.
„Kitaip sakant, nusikaltėliai brausis per lengviausiai pažeidžiamą saugumo grandį. Tokioje situacijoje apsaugą reikia organizuoti kompleksiškai –pasirūpinti ne tik būsto apsauga, bet ir šarvuotu automobiliu, asmens sargybiniais, bei sudėlioti bendrą saugumo užtikrinimo schemą :, - aiškino K. Joneliūnas
Jei norima apsaugoti informaciją, visi išeinantys – įeinantys signalai turi būti saugūs, atitinkamai apsaugoti turi būti pastato fasadas, langai ir t.t. Su šiuolaikine įranga, neapsaugotame pastate garsus galima įrašyti iš pusės kilometro atstumo. Maksimaliam būsto ir teritorijos saugumo efektui pasiekti taip pat rekomenduojami kompleksiniai sprendimai: Prie įvažiavimo į teritoriją įrengiamas apsaugos postas, kur apsaugos darbuotojas vykdo įvažiavimo kontrolę, bei stebi teritorijos perimetro signalizacijos sistemų parodymus.
Teritorija ir jos prieigos stebimos vaizdo kameromis. Vaizdo stebėjimas dubliuojamas– stebi posto apsauginis ir CSP (centrinis stebėjimo pultas). Pačiame būste taip pat įrengiama apsaugos sistema su stiklo dūžio, judesio, patalpos tūrio ir seisminiais jutikliais. Pagrindinis principas išlieka – pastebėti nusikalstamą veiklą ir sureaguoti laiku , kad greitojo reagavimo būrys spėtų atvykti ir užkirsti kelią šiai veiklai.
Aukščiausio lygio standartus atitinkanti apsauga įrengta ypatingos svarbos objektuose, tokiuose kaip valstybinės svarbos dokumentų spaustuvė, monetų kalykla, sprogmenų saugyklos, šovinių gamykla, bankai.
Pasak ekspertų, ideali vieta, kur reikia minimalių priemonių maksimaliam saugumui pasiekti, būtų plynas laukas, kurio viduryje stovi aukšta tvora aptvertas namas su geru privažiavimu. Jei yra kalvos, miškas, ar kitos kliūtys, užstojančios vaizdą, atitinkamai pakinta saugumo užtikrinimo specifika.
Kita vertus, tam tikromis sąlygomis, reljefo nelygumai gali ir pasitarnauti. Atlikus išsamią rizikų įvertinimo ekspertizę, patikimai apsaugota gali būti bet kokia teritorija ar objektas. Žinoma, papildomos sąlygos diktuoja saugumo įrangos kiekį ir lygį.
Paskutiniu metu ekspertai pastebi susidomėjimo apsauga ir saugos įranga augimo tendencijas Lietuvoje. Žmonės supranta, kad ir kokias geras ir brangias spynas jie įsidės, visada atsiras ir raktas, galintis jas atrakinti. Tuo tarpu saugos tarnybos būsto apsauga, kurios kaina vos keliolika litų per savaitę, garantuoja žaibišką pagalbą bet kuriuo paros metu.
„Dažniausiai pasitaikanti klaida, bandant apsaugoti būstą ar kitą turtą – galimų rizikų neįvertinimas. Pvz.: Įsideda geras, šarvuotas duris, bet nepagalvoja apie langų apsaugą, nenumato kitų patekimo į pastatą ar teritoriją būdų, kuriuos gali rasti profesionalus vagis", - teigė K. Joneliūnas.
Vilnius netenka gryno oro
Savo ruožtu, Botanikos instituto Kraštovaizdžio ekologijos laboratorijos vyresnysis mokslinis bendradarbis dr. Romas Pakalnis apgailestavo, kad dėl beatodairiškų statybų Nėries slėnyje, sostinei mažėja gryno oro ir žalojamas unikalus kraštovaizdis.