Algirdas Acus, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Nesantaikos draskomo Somalio vyriausybė savo valdomose teritorijose imasi masinės raštingumo programos. Vos 40 procentų raštingų gyventojų turinti valstybė į mokyklas pasiųsti žada bent 1 mln. vaikų.
Somalį du dešimtmečius draskė įvairių gaujų karai, per tą laiką švietimo sistema subyrėjo į šipulius. Mokyklą lanko tik keturi iš dešimties vaikų. Tai vienas blogiausių rezultatų pasaulyje. Tačiau pastaruoju metu vyriausybė gaujoms metė iššūkį – patvirtino naują konstituciją ir bent jau sostinėje Mogadiše valdžią sutelkė į vienas rankas. Būtent Mogadiše pareigūnai ir pradeda projektą „Eik į mokyklą“, kurį įgyvendins ir ramesnių teritorijų – Somalilando bei Puntlando miestai. Šalies vyriausybė švietimą žada statyti šalia tokių prioritetų kaip gynyba. Esą jei vaikai lankys mokyklas, gaujoms juos įtraukti bus sunkiau.
„Mes ir taip praradome dvi kartas, negalime prarasti dar vienos. Reikia kažką daryti. Privalome susivienyti dėl Somalio vaikų“, – skelbė viešųjų paslaugų ministrė Maryan Qasim.
Jungtinės Tautos Somalio programai skyrė daugiau nei 100 mln. dolerių. Už juos pareigūnai į mokyklas tikisi surinkti bent 1 mln. vaikų. Tai ketvirtis tų, kurie nelanko mokyklų. Kiti gyvena islamistų valdomose teritorijose, kurių centrinė valdžia vis dar nesugeba atsikovoti.