Klaipėdietis Sergejus kairiąją koją darbe susižalojo prieš 14 metų, tačiau vyras liūdnai juokauja, kad geriau jau būtų sužalota dešinė. Mat būtent dėl to, kad nevaldo kairės kojos, tačiau vairuoja automobilį su automatine pavarų dėže, o ne neįgaliojo mašiną su rankiniu valdymu, dabar negali pasinaudoti neįgaliesiems priklausančia lengvata – nemokamai persikelti keltu į Smiltynę.
„Durnai skamba, bet ne ta koja. [...] Man reikia rankinis valdymas ir viskas, pas mane draugas yra, pas kurį su dešine koja problemos, rankinis valdymas, turi leidimą“, - pasakoja klaipėdietis Sergejus.
Ilgus metus Sergejus turėjo leidimą nemokamai keltis keltu, kaip ir kiti neįgalieji, tačiau prieš penkerius metus išgirdo, kad tvarka pakeista.
„Priimtas įstatymas kažkoks keistas, kad būtinai mašina turi būti spec. mašina. Kad būtų rankinis valdymas, man to nereikia“, - tikina vyras.
Vyras kreipėsi visur, deja. Apie problemą puikiai žino ir „Smiltynės perkėlos“ vadovas ir supranta Sergejų žmogiškai, bet įstatymai yra įstatymai.
„Pagal dabar galiojančius teisės aktus, nėra numatytos išlygos, kad gali būti kompensuojamas automobilio perkėlimas su automatine pavarų dėže. Tai aš manau, kad tai yra tiesiog teisės aktuose klaida, kuri, kiek žinau, šiuo metu yra rengiama jau nauja tvarka perkėlimo, nauja kompensavimo tvarka“, - situaciją apibūdina „Smiltynės perkėla“ gen. direktorius Darius Butvydas.
Sergejus, nežinodamas ko griebtis, kreipėsi į miesto tarybos narę.
„Tai yra techninė klaida, kurią reikia ištaisyti, ir jeigu dabar mūsų ministrai turi – nežinau – bent per nago juodumą politinės valios, sąžinės ar sveiko proto, jie tai turėtų padaryti rytoj“, - sako tarybos narė Nina Puteikienė.
Dar absurdiškiau, kad pačiam automobiliui kaip neįgalusis kompensaciją Sergejus gavo, bet štai kitame dokumente pagal įstatymo raidę jis jau nebėra neįgalus.
„Juk žmogus, neįgalusis, nusipirko tą automobilį su valstybės parama, kuri ir skiriama neįgaliajam, tai vadinasi, viena ranka davė, o kita ne, ir kaip aš minėjau, jeigu neranda savyje potencijos ištaisyt techninę klaidą, tegul nuo rytdienos kompensuoja to žmogaus kėlimąsi keltu su automobiliu nemokamai išskaitydami pinigus iš to tarnautojo, kuris padarė šitą klaidą“, - mano tarybos narė N.Puteikienė.
Vyras vaikšto su ramentais ir džiaugiasi, kad apskritai gali eiti, Smiltynę jis vadina savo sveikatos atgavimo vieta, ten ne tik žvejoja, bet ir šiek tiek pasivaikšto ir taip pasimankština, kiek jėgos leidžia.
„Toj krantinėj, matot, man labai jinai padėjo, aš sakysiu, dėl sveiktos jinai padėjo, ten judi, judi ir po truputį išsijudinau, išvis sėdėjau vėžimėly“, - džiaugiasi klaipėdietis Sergejus.
Pasak „Smiltynės perkėlos“ vadovo, su tokia problema susidūrė vos 2–3 neįgalieji, o ir leidimų keltis nemokamai išduoti vos keli. Šiuo metu yra rengiamos įstatymo pataisos, kuriose jau turėtų būti pakeista tiek metų galiojanti ydinga tvarka, tikimasi, kad įstatymas bus pakoreguotas Seimo nariams į darbą sugrįžus rudenį.