Didmiesčių gyventojai kolektyviniuose soduose triūsia ne tik dėl savomis rankomis užsiaugintų gėrybių derliaus. Sodininkystė dažnam jų jau tapusi gyvenimo būdu. Ir kiekvienas sklypo šeimininkas turi daugybę paslapčių, kaip užsiauginti gardesnę daržovę, saldesnę uogą.
Į Vilniaus pakraštyje, vaizdingose Žaliųjų ežerų apylinkėse, esantį savą 6 arų sklypą kone kasdien važiuoja vilnietė Vanda Šukevičienė. Jos valdos - vienos gražiausių visoje sodų bendrijoje “Ąžuolynas", tačiau moteris kuklinasi, neva tokių kaip ji - tūkstančiai. “Nėra čia kuo girtis. Darbas sode - man malonumas", - šypsosi ji ir noriai aprodo ūkį.
Priešais namą - idealiai prižiūrėta veja, lyg siūlanti pasivaikščioti basomis. Čia pat - žiedų apjuostas baseinėlis. “Gėles rinkau taip, kad vienos neužgožtų kitų grožio ir nuolat džiugintų akį - nužydėjo tulpės, narcizai, jau skleidžiasi bijūnai, o iki vėlyvo rudens gėlyną puoš jurginai, - pasakoja šeimininkė. - Liūdna, bet kai kurie augalai neatlaikė atšiaurios žiemos."
Už gėlyno - ponios Vandos daržai - žiedus sukrovė bulvės, netrukus kviesiančios ragauti pirmojo derliaus. Džiugiausia, kad su kolorado vabalais kovoti netenka, mat šiemet jų nėra. Kol kas.
“Daržus dabar tik ravėk ir ravėk. Tokia šiluma ir lietus žolėms - pats tas", - atsidūsta sodininkė.
Greta į dangų tiesiasi svogūnlaiškiai, česnakai, krapai, morkos, burokėliai. “Nieko neperku. Ką vasarą užsiauginu, tą žiemą valgome, - kukliai šypsosi ponia Vanda. - Derlių visada pavyksta išauginti gausų, nors nesivadovauju jokiais Mėnulio kalendoriais, netikiu prietarais."
Užtat gerą 30-metį sodininkaujanti moteris turi begalę savų gudrybių. “Iš pradžių nemokėjau nieko. O ir laikas tada buvo toks, kad informacijos labai trūko. Buvo vienas žurnalėlis sodininkams - jį prenumeruodavau ir mokydavausi. Dabar ir pati daug ką sugalvoju. Kaimynai iš pradžių stebisi, kraipo galvą, o po to ir patys puola įgyvendinti mano idėjų", - kvatoja sodininkė.
Sodininkės patarimai
◗ Kad burokėliai užderėtų saldūs, mažiausia tris kartus per sezoną juos būtina palieti sūriu vandeniu - kibirui vandens prireiks saujos druskos.
◗ Pomidorus šiltnamyje susodinsite be vargo, jei pavasarį ruošdami dirvą į būsimų sodinukų vietą įkasite butelį nuo vandens. Atėjus laikui sodinti pomidorus, beliks ištraukti butelius ir į likusias duobutes įsodinti lepius daigelius.
◗ Morkas (ir kitus augalus) lengva sėti pasiruošus sėklų juostas: ant tualetinio popieriaus juostų užtepkite klijų, paruoštų iš krakmolo ir vandens, ir paberkite sėklų. Ruošinius išdžiovinkite. Lysvėse padarę vageles į jas dėkite išilgai susuktas sėklų juostas ir užberkite žemėmis.
◗ Svogūnų neužpuls muselės, jei dirvą patręšite medienos pelenais.
◗ Jei vyšnioms žydint orai būna lietingi, derliaus nelauk.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"
Raimonda Baublytė