Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas teigia, kad prezidentui Rolandui Paksui svarstant įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės sudėtį, Naujoji sąjunga (NS, socialliberalai) nėra nusiteikusi "aukoti" savo deleguotų ministrų, tačiau nenori ir konfrontacijos.
"Mes nepasiruošę aukoti savo deleguotų ministrų. Norime girdėti argumentus ir esame pasiruošę pateikti kontrargumentus. Kol kas aš jokių argumentų negirdėjau", - BNS penktadienį (02.28) sakė A. Paulauskas. Jo vadovaujama Naujoji sąjunga į socialdemokrato Algirdo Brazausko vadovaujamą Vyriausybę yra delegavusi šešis iš trylikos ministrų.
"Mes nepasiruošę konfrontacijai su niekuo", - sakė A. Paulauskas, paklaustas, ar galimas rimtas konfliktas su prezidentu R. Paksu ar premjeru A. Brazausku dėl galimų pasikeitimų Ministrų kabinete.
"Manau, kad reikės tartis su koalicijos partneriais socialdemokratais. Bet pradžioje - patvirtinkime premjerą ir po to pereikime prie Vyriausybės sudėties", - sakė Seimo pirmininkas.
Trečiadienį prisiekus naujajam prezidentui R. Paksui, premjeras A. Brazauskas grąžino jam Ministrų kabineto įgaliojimus ir Vyriausybė buvo prezidento įgaliota laikinai eiti pareigas.
R. Paksas nedviprasmiškai patvirtino, kad A. Brazauskas liks premjero poste, ir planuoja ne vėliau kaip penktadienio pavakarę jo kandidatūrą į premjerus pateikti Seimui.
Tačiau prezidentas leido suprasti, kad galimi kai kurių Vyriausybės narių pakeitimai. Anot R. Pakso, yra ministrų, kurių darbu jis neabejoja, ministrų, kuriais abejoja, bei ministrų, kuriais labai abejoja.
Spaudos duomenimis, atnaujintame Ministrų kabinete gali nebelikti trijų socialliberalų deleguotų ministrų - teisingumo ministro Vytauto Markevičiaus, sveikatos apsaugos ministro Romualdo Dobrovolskio bei švietimo ministro Algirdo Monkevičiaus.
Seimo Statutas numato, kad parlamentas, gavęs valstybės vadovo teikimą dėl premjero kandidatūros, artimiausiame posėdyje suteikia galimybę valstybės vadovui pristatyti pretendentą. Seimas privalo apsispręsti dėl pristatytos premjero kandidatūros ne vėliau kaip per savaitę. Paskirtas ministras pirmininkas turi ne vėliau kaip per 15 dienų Seimui pateikti Vyriausybės sudėtį ir jos programą.
Pagal Konstituciją prezidentas su Seimo pritarimu skiria ir atleidžia daugelį valstybės pareigūnų, tarp jų - ir ministrą pirmininką. Ministrus skiria prezidentas.
Pagal 1998 metų Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimą ir Vyriausybės įstatymą, po prezidento rinkimų Vyriausybė neatsistatydina, tik grąžina įgaliojimus naujam valstybės vadovui.
Prezidentas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo Vyriausybės įgaliojimų grąžinimo Seimui turi pateikti svarstyti premjero kandidatūrą.
Teismo nuomone, naujasis prezidentas teikia Seimui įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės vadovo kandidatūrą. Jeigu Seimas pritaria jai, laikoma, kad Vyriausybė gavo naujus įgaliojimus dirbti toliau. Jeigu pritarimo nėra - Vyriausybė atsistatydina ir pradedama naujo Ministrų kabineto formavimo procedūra.
Šią procedūrą KT pavadino "mandagumo atsistatydinimu", kuris "leidžia patikrinti, ar po prezidento rinkimų Seimas vis dar pasitiki savo suformuota Vyriausybe".
Iš naujo gavęs įgaliojimus veikti, Ministrų kabinetas toliau dirbs pagal ligšiolinę Vyriausybės programą. Parengti naują programą ir gauti jai Seimo pritarimą reikėtų tik tuo atveju, jei pasikeistų daugiau kaip pusė Vyriausybės narių.
BNS