Socialiniai tinklalapiai turi ir blogąją pusę - jie tapo neapykantos kurstymo židiniu. Juose apstu tyčiojimosi bei grasinimų susidoroti su homoseksualiais ir biseksualiais žmonėmis. Generalinės prokuratūros specialiųjų tyrimų skyriaus prokurorė Rita Vaitekūnienė sako, kad prieš Vilniaus gėjų paradą gegužės 8 d. skundų dėl neapykantos kurstymo internete pasipylė itin daug.
R. Vaitekūnienė sako: „Bylų dėl neapykantos užtektinai daug. Dabar dominuoja bylos dėl neapykantos homoseksualių žmonių atžvilgiu“. Jos teigimu, tik vienas asmuo buvo išteisintas, kiti beveik pusę šimto nubausti realia bausme. Bausmė priklauso ir „nuo komentarų stiprumo“.
Generalinės prokuratūros specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimvydas Valentukevičius pažymėjo, kad internete padaroma absoliuti dauguma neapykantos kurstymo nusikalstamų veikų. „Ypač tai liečia kurstymą prieš homoseksualios orientacijos žmones, o tai reiškia, kad apie 98-99 proc. Nuteisti asmenys taip pat tik už internetinius komentarus prieš homoseksualius žmones“, - sako R. Valentukevičius.
Lietuvos žmogaus teisių centras Generalinei prokuratūrai pateikė skundą dėl socialiniame tinklalapyje „Facebook“ atsiradusios grupės „Aš esu už muštynes ir jas palaikančius žmones gegužės 2010-ųjų gegužę!“. Šios grupės įkūrėjas ragina surengti masines muštynes gegužės 8 d. Grupėje esantys beveik 200 „gerbėjų“ palaiko šią idėją ir taip pat agituoja už muštynes. Generalinė prokuratūra ėmėsi tirti šio skundo.
Beje, „Facebook“ yra ir daugiau panašių grupių. Štai „Aš esu prieš homoseksualistų paradą Vilniuje 2010 gegužę“ turi beveik 18 000 „gerbėjų“! Vardą ir pavardę nurodantys žmonės viešai siūlo „žudyti, šaudyti“ homoseksualus. Juos tapatina su zoofilais ir nekrofilais. Šioje grupėje galima rasti ir save aktyviais patriotais besivadinančius, nacionalistų eitynėse dalyvaujančius Paulių Peciulevičių bei Edmundą Girskį. Pastarasis 2009 m. gruodžio 7 d. teismo buvo nubaustas 1040 Lt bauda už prieš gėjus sukurtą internetinį puslapį „Antipederastizacija Lietuvoje“. Iš jo buvo konfiskuotas ir kompiuteris.
Baudžiamojo kodekso 170 straipsnyje numatyta, jog už interneto komentaruose skatinamą neapykantą ar kurstymą diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Už kurstymą smurtauti bei fiziškai susidoroti gresia dar griežtesnė bausmė - laisvės atėmimas iki trejų metų.
Paulius Tumosa