Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teiktiems pasiūlymams dėl savarankiškai dirbančių asmenų, ūkininkų ir autorių socialinio draudimo įmokų mokėjimo tobulinimo, teigiama ministerijos išplatintame pranešime spaudai.
Siūloma individualių įmonių savininkų bei individualią veiklą pagal VMI pažymas vykdančių asmenų socialiniam draudimui nustatyti pereinamąjį laikotarpį. Tokiu būdu šie asmenys už 2009 metus mokėtų tik 10 proc., 2010 metais – 20 proc., o viso dydžio įmokas (28,5 proc.) mokėtų tik 2011 metais. Jiems socialinio draudimo įmokų mokėjimui siūloma nustatyti maksimalią pajamų sumą – 6 vidutines draudžiamąsias pajamas per mėnesį, t.y. 8928 Lt (72 VDP per metus – 107 136 Lt). Virš šios ribos gaunamos pajamos „Sodros“ įmokomis nebūtų apmokestinamos. Ji bus taikoma 2009 ir 2010 metais.
Nustatyta, jog ūkininkai ir jų partneriai, jei jų žemės ūkio valdos ekonominis dydis už mokestinį laikotarpį yra mažesnis arba lygus kaip 14 europinio dydžio vienetų, socialinio draudimo įmokų gali nemokėti (tas laikotarpis bus neįskaitytas į socialinio draudimo stažą), jeigu jie yra socialinio draudimo senatvės ar invalidumo pensijų ar šalpos pensijų gavėjai.
Patikslinama ūkininkų apmokestinamųjų pajamų apskaičiavimo tvarka – tai suma, kurią gauname iš Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų kiekvieno asmens žemės ūkio veiklos apmokestinamųjų pajamų atėmę jau sumokėtą mokestinių metų žemės ūkio veiklos pajamų mokestį, tačiau ne mažesnė nei 12 minimaliųjų mėnesinių algų ir ne didesnė nei 12 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų.
Taip pat patikslinta įstatymo nuostata, kad socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos tik nuo autorinių atlyginimų ir neskaičiuojamos nuo honorarų, gautų už teisę pasinaudoti jau sukurtu kūriniu, sumos.
Įstatymų pakeitimai bus teikiami Seimui, kuris priims galutinį sprendimą.