„Šeima yra brangiausias turtas. Privalai klausyti savo vyro“. Štai ši neseniai televizoriaus, radijo eterius bei miestų gatves pasiekusi socialinė kampanija „Palaikyk“ kaip reikiant įsiutino ir kunigus, ir religingus pasauliečius. Reklamoje ant plakatų parašyta: „Kunige, kaltini smurtą patyrusią moterį – palaikai nusikaltėlį“. Dvasininkai piktinasi, kad tokie kaltinimai jų luomui visiškai neatitinka realybės.
Pasak Dievo tarnų, užuot visuomenei padėjus, naujoji akcija tik kiršina ją prieš Bažnyčią.
„Atrodytų, kad kunigai visi tokie monstrai, baisybės, ir dabar jie čia moteris priverčia kentėti ir tik jokiu būdu nekalbėti, tylėti“, – sako kunigas Algirdas Toliatas.
„Socialinė reklama turėtų atkreipti dėmesį į problemą, ir, sakykim taip, siūlyti tam tikrus sprendimus. Dabar reklama supriešina visuomenę“, – teigia VU profsorius Vytautas Ališauskas.
Tačiau šios reklamos užmanytojai – lygių teisių kontrolieriaus tarnyba – su tokia kritika nesutinka. Anot jų, moterys net iš dvasininkų nesulaukia tinkamos paramos ir neišsivaduoja iš pražūtingo smurto liūno. Aplinkiniai dažnai mano, kad dėl smurto šeimoje jos pačios yra kaltos.
„Mes prieš Bažnyčią nesame nusiteikę, iš tikrųjų kreipėmės į individualius asmenis, kunigus, kurie savo žodžiais, pasirinkdami juos teisingai, gali paskatinti moterį toliau ieškoti pagalbos“, – sako Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė Mintautė Jurkutė.
Tačiau kunigai ginasi ir teigia, kad smurtautojų Bažnyčia tikrai nepalaiko. Kaip tik priešingai – Bažnyčios durys visada atviros kenčiantiems ir nuskriaustiems.
„Ta reklama skamba kaip kaltinimas, tuo tarpu, kaip man atrodo, Bažnyčia yra bendradarbis, kad dar ir toliau būtų, ir kad visi, ne tik Bažnyčia“, – sako A. Toliatas.
Štai tokie plakatai atsidūrė ir Vilniaus gatvėse. Tačiau daugumai praeivių ši reklama neatrodo nei tinkama, nei įtaigi.
Vilniaus moterų namų atstovė išvien su su lygių galimybių kontrolieriais. Esą frazės, kurios atsidūrė ant reklaminių plakatų, ne iš piršto laužtos. Esą į centrą besikreipiančios moterys dažnai prasitaria, kad taip reikalingos pagalbos jos nesulaukia ir iš kunigų. Todėl galbūt kalbėjimas apie problemą ją pakeistų.
„Esam irgi taip pat ne vieną atvejį turėję, kad kunigas sako, eikite namo ir pasimelskite už savo smurtaujantį vyrą“, – sako Vilniaus moterų namų atstovė Agnė Madeikytė.
Vilniaus moterų namuose dirbanti konsultantė Agnė kasdien bendrauja su smurtą patiriančiomis moterimis. Ji tvirtina, kad kunigo žodžiai smurto aukoms reiškia daug bei dažnai pastūmėja aukas atgal į smurtautojo ir į savigraužos glėbį.
„Gal iš tikrųjų aš pati kalta, gal man reikėtų daugiau melstis, daugiau tikėti ir vyras nustos smurtauti“, – sako A. Madeikytė.
Į šią socialinę kampaniją įtraukti ne tik kunigai. Vaizduojami ir smurtautojus palaikantys policininkai, teisėjai, smurto aukų motinos bei draugės. Anot filosofo Vytauto Ališausko, ši kampanija yra neteisinga iš esmės, ir jokių teigiamų rezultatų smurtą patiriančioms moterims neatneš. Greičiau priešingai.
„Smurtas artimoje aplinkoje yra reali problema ir ją paversti tokiu groteskišku vaidinimu, kuris priešina atskiras visuomenės grupes, sakykim, netgi kelia nepasitikėjimą, kad ir ta pačia policija, toks dalykas yra neprofesionalus. Kito žodžio aš neturiu“, – sako profesorius V. Ališauskas.
Anot VU profesoriaus, lygių teisių kontrolieriaus tarnyba turėtų prisipažinti suklydusi bei ieškoti kitų problemos sprendimų.
„Na, įsivaizduokite kokią nors šokolado reklamą, kur mes pradėtumėme diskutuoti ne apie šokoladą, o kad vaikai, valgantys šokoladą, išsimurzino. Tokios reklamos nieks nerodytų“, – įsitikinęs V. Ališauskas.
Lygių teisių kontrolieriai atšauna, kad socialinės kampanijos kritikos jie nesibaimina, ir kviečia kunigus smurto šeimoje problemą aptarti drauge.