Lietuvos socialdemokratų sąjungos (LSDS) valdyba kreipėsi į Lietuvos Katalikų bažnyčios hierarchus. Rašte, kurį pasirašė partijos pirmininkas Arvydas Akstinavičius, raginama pasisakyti pilietiškumo ir politikos klausimais.
Pažymėdama, kad Lietuva yra katalikiškas kraštas, o bažnyčia valstybės istorijoje suvaidino svarbų ir svarų vaidmenį ir jos dėka buvo puoselėjamas valstybingumas, tautiškumas ir pilietiškumas net žiauriais okupacijos metais, Lietuvos katalikų dvasininkai raginami nenusišalinti nuo politinių aktualijų.
„Tenka pripažinti, kad Lietuva aštuonioliktaisiais Nepriklausomybės metais, deja, išgyvena nelengvą laikotarpį. Tai ne tik komplikuota socialinė, ekonominė ar politinė padėtis, bet ir žmonių pasaulėžiūra, dvasinė, psichologinė jų būsena, kuomet paminamos žmogiškosios krikščioniškosios vertybės, nusigręžiama nuo silpnesnio, labiau pažeidžiamo asmens, įsivyraujant pinigų bei neatsakingo gyvenimo įtakai.“ – sakoma pareiškime.
Lietuvos socialdemokratų sąjungos nuomone, dabartinis laikotarpis „yra tas metas, kuomet reikia ne tik priminti 2007 m. vasario mėn. Lietuvos Vyskupų Konferencijos laiške, skirtame savivaldybių rinkimams, Lietuvos žmonėms išsakytas tiesas, bet ir aktyviai siekti jų įgyvendinimo.“
Lietuvos patirtis, anot socialdemokratų, rodo, jog delsimas laiku spręsti problemas bei užkirsti kelią blogybėms baigdavosi ir valstybingumo praradimu.
LSDS teigia žengianti Vasario 16-osios Akto signataro Stepono Kairio ir jo bendražygių pramintu keliu.
„Mums taip pat suprantamos ir priimtinos St. Kairio amžininko prelato Mykolo Krupavičiaus išsakytos mintys: „...Nenoriai į politiką ėjau, nors ir tada žinojau, kad demokratinėje tvarkoje kiekvienas geros valios lietuvis turi išmanyti savo krašto politiką ir joje aktyviai dalyvauti. Kur visuomenėje tokio politikos įvertinimo nėra, kur žmonės nuo politikos, kaip nuo nešvaraus darbo traukiasi, ten už tai atkenčia ir pats kraštas ir tie patys žmonės. Apolitiškumas, antipartiškumas yra visuomenės liga, kurią reikia gydyti...“ – rašo socdemai.
Lietuvos Bažnyčią jie kviečia „tęsti šviesios atminties M.Krupavičiaus pasirinktos veiklos kryptį. Tai nelengvas, bet teisingas kelias, nes jis veda į gerą tikslą.“
Politologas vertina atsargiai
Komentuodamas tokią LSDS iniciatyvą, politologas Vladimiras Laučius portalui “Balsas.lt” sakė, jog dvasininkai be abejonės gali pasisakyti ir tais atvejais, kai asmuo – nesvarbu – privatus ar viešas – elgiasi amoraliai ir atvirai kenkia tautos interesams.
Kartu jis išreiškė abejonę ar teisingai pasirinktas apeliacijų adresatas, siekiant pilietiškumo ir partiškumo ugdymo.
“LSDS kreipimesi cituojami M.Krupavičiaus pasakyti žodžiai apie apolitiškumą ir antipartiškumą kaip visuomenės ligą šiandien tikrai aktualūs. Žinoma, jei būtų manoma, kad politiškumą ir partiškumą turi ugdyti Bažnyčia - negalėčiau pritarti. Krikščionybės tikslai - ne politiniai, o dvasiniai; ne rinktis santvarką ir ją tobulinti, siekiant teisingumo, kaip kas jį įsivaizduoja , o išgirsti Kristaus priesaką - mylėti Dievą ir savo artimą. Ši meilė su politika ir partijomis nesusijusi.” – teigė politologas.
V. Laučius sakė dar neįsigilinęs į kreipimosi kontekstą ir priežastis, bet jam susidaręs įspūdis, kad socialdemokratai supainiojo adresatą.
“Grybų reikia ieškoti miške ar turguje, užuot ėjus grybauti į Operos ir baleto teatrą.”, - sakė politologas.
Arvydas Akstinavičius: Bažnyčia neturi nusišalinti
LSDS pirmininkas portalui “Balsas.lt” sakė nemanąs, kad Katalikų bažnyčia negalinti pasisakyti politiniais klausimais. Jis sutiko, kad dvasininkai gal ir neturėtų balotiruotis į Seimą, bet apeliuodamas į kaimyninės Lenkijos pavyzdį, teigė, jog dvasininkai galėtų būti aktyvesni.
“Nereikia taip atskirti Bažnyčios nuo politikos, kad ji negalėtų kritikuoti politikų amoralaus elgesio. Toks visuomenės segmentavimas ir skaidymas į galinčius ir negalinčius nekalbėti, sukuria padėtį, kai kalbėti gali tik politikai”, – sakė LSDS lyderis.
Pasak A. Akstinavičiaus, LSDS siekia, kad įvairūs visuomenės sluoksniai kuo aktyviau dalyvautų politikoje ir vertintų vykstančius procesus.
“Einant grybauti, reikia pasiimti krepšį”, - replikavo socdemų pirmininkas, pabrėždamas, kad politikai svarbus moralumo kriterijus, kurį išryškinant, Bažnyčios vaidmuo esąs svarbus.