Sostinės pagrindinėse gatvėse tik kelios dienos apmažėjo sniego, mat kelininkai savaitės pradžioje gavo naują druskos siuntą. Iki tol taupiai naudota ne tik druska, bet ir technika. Pasiteisinimas buvo vienas – sninga ir darbas beprasmiškas.
Panašios nuomonės laikėsi ir Vilniaus savivaldybės Komunalinio ūkio departamento direktorius Virginijus Pauža.
„Sninga. Aprimus sniegui, ir gatvės tapo švaresnės. O ko daugiau norėti tokią žiemą? Juk visos gatvės, kuriomis važinėja visuomeninis transportas, pakenčiamos„, – „Respublikai“ sakė V.Pauža.
Pareigūno teigimu, kai nebesnigs, kelininkai galės imtis platinti gatves, nes kai kurios dėl sustumto į pakraščius sniego susiaurėjusios. Tada kelininkai užsuks ir iki šiol nevalytas atokias gatves, kuriose šiandien vyksta vos ne vienpusis eismas.
Ar iš V.Paužos pasiguodimo – ko norėti, juk žiema – galima suprasti, kad vyriausiasis miesto komunalininkas yra patenkintas tuo, kaip tvarkomas miestas?
„Filosofinis klausimas. Galima atsakyti ir taip, ir kitaip„, – sakė V.Pauža, taip ir nedrįsdamas pareikšti savo nuomonės.
V.Pauža leido suprasti, kad dėl prastai prižiūrimų gatvių kalčiausios pačios bendrovės. Norėdamos laimėti gatvių priežiūros konkursus, jos dempingavo įkainius. Pasak departamento direktoriaus, po konkurso paaiškėjo, kad šiemet miesto priežiūra savivaldybei kainuos perpus pigiau negu praėjusiais metais. Nepaisant mažų įkainių, savivaldybė, V.Paužos teigimu, peržiūrės sutartis su bendrovėmis ir imsis sankcijų. Kokių – pareigūnas nenorėjo pasakyti.
Tuo tarpu vos ne ant kiekvieno namo stogo stūksantis sušalęs sniegas ir kabantys kelių metrų ilgio varvekliai, V.Paužos teigimu, yra pačių gyventojų ar įmonių galvos skausmas. Kaip ir kuo pašalinti šią žiemos bėdą, turi galvoti patys namų savininkai.
„Savivaldybė jau fiksuoja, kur varvekliai nedaužomi – įspėjame, baudžiame“, – teigė V.Pauža.
Pastarosiomis dienomis sostinėje jau pradėti šalinti nuo stogų kabantys varvekliai. Namų savininkai tam pasitelkė bokštinius kranus turinčias bendroves. Vieno automobilio valandos nuoma, nepriklausomai nuo atliktų darbų – 100–150 litų. Kai kurių kiemų savininkai ėmė rūpintis ir sniego išvežimu. Tačiau šis malonumas kainuoja brangiau: už krautuvo nuomą reikia mokėti 80–100 litų už valandą, savivarčio vairuotojui – 150–200 litų.
Miestui tvarkyti – papildomos lėšos
Kaune sniego valymas patuštins miesto biudžetą penkiais milijonais litų, tačiau, kaip vakar teigė meras Andrius Kupčinskas, tiek milijonų gali ir neužtekti.
Mat tokia suma miestui valyti buvo skirta pernai, kai per vieną parą laikinojoje sostinėje iškrito 42 cm sniego. Šiemet sniego danga jau ima siekti pernykštį rekordą ir viršyti. Gali prireikti papildomo milijono. Vasario 18–ąją, kai bus tvirtinamas 2011 metų biudžetas, miestui valyti skirta suma bus tikslinama. Bet jau dabar aišku, kad sniegui valyti teks skirti pusę sumos, kurios užtenka miestą valyti visus metus.
Planuojama, kad už šio mėnesio sniego valymo darbus savivaldybė sumokės valančioms įmonėms 1,5–2 mln. litų. Tokie patys pinigai bus sumokėti ir už praėjusį gruodžio mėnesį.
Daugiabučių namų gyventojai, norėdami išvalyti savo kiemus, jau susideda po 10 litų ir patys samdosi traktorininkus.
Savaitgalį artėjant atodrėkiui nuo stogų vėl nutįs pavojingi varvekliai, tačiau savivaldybė varvekliams šalinti pinigų nenumatė. Varveklius teks nudaužti namų savininkams ar daugiabučius administruojančioms įmonėms. Miesto centro daugiabučius administruojančios bendrovės „Žaidas“ Kauno biuro administratorės teigimu, Kaune bendrovė turi tik vieną bokštinį kraną, skirtą stogams valyti, varvekliams daužyti, todėl kitus du bokštinius kranus tenka nuomotis iš firmų. Viena valanda bokštinio krano darbo apytikriai kainuoja 80–100 litų. Priklausomai nuo varveklių dydžio ir kiekio, prie vieno namo kartais tenka darbuotis ir pusdienį. Užvakar E. Ožeškienės gatvėje prie vieno namo per valandą pavyko nudaužti tik du pavojingus varveklius. Tačiau, kaip teigė „Žaido“ atstovė, nuo antradienio Kaune, nelaukiant atodrėkio, jau mestos visos valymo pajėgos. Užsakytos papildomos mašinos.
Panevėžio skaudulys – neišvažiuojami kiemai
Panevėžio pagrindinės gatvės yra išvažiuojamos, šaligatviai valomi. Didžiausias Aukštaitijos sostinės skaudulys – sniegu užversti ir sunkiai išvažiuojami kiemai.
Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Jolanta Štarienė teigia, kad darbo sąlygos šią žiemą sunkios, netgi ekstremalios. Į iškvietimus važiuojančios brigados negali privažiuoti iki ligonių, nes siauros, mažos gatvelės nevalytos, o daugiabučių kiemai dažnai neišvažiuojami dėl sniego ir gyventojų paliktų automobilių. Visų greitųjų vairuotojai aprūpinti kastuvais, nes važiuojant pas ligonį brangi kiekviena minutė. Kai privažiuoti neįmanoma, ligonius tenka nešti iki automobilio, o tai gana nelengvas darbas. Medikai džiaugiasi, kad dėl sniego gniaužtų bent neįvyko tragedijų.
Panevėžyje po Naujųjų metų valyti šaligatvių kasdien išeina 60 valytojų. Savivaldybė jau pasirašė trišalę sutartį su darbo birža ir specialiojo transporto įmone dėl dar 30 žmonių, kurie bus įdarbinti pagal viešųjų darbų programą. Vos pasitikrinę sveikatą, šie žmonės griebsis kastuvų ir tuomet sniego gniaužtuose atsidūrusią Aukštaitijos sostinę valys jau 100 valytojų.
Miesto gatves valančios Panevėžio specialiojo autotransporto įmonės vadovas Valentinas Bakšys tvirtina, kad miestą kasdien mechanizuotai valo trys brigados. Greiderių, traktorinių šluotų, krautuvų įmonė turi užtektinai. Jei valytojai rankiniu būdu nespėja nuvalyti šaligatvių, važiuoja mažieji traktoriukai.
Bendrovė teikia paslaugas ir sniego nebeapsikenčiančioms įmonėms, naktimis išveža iš jų teritorijų sniegą. Specialusis transportas į daugiabučių kiemus nevažiuoja – juos turi nusivalyti patys gyventojai. Komunalininkai nuvalo tik aklagatvius.
Sniegas Panevėžyje kol kas išvežamas tik nuo tiltų ir iš siaurų gatvelių, kur jau nebegalėjo apsisukti automobiliai.
Gruodžio mėnesį Panevėžio gatvių ir šaligatvių valymas miesto savivaldybei kainavo 700 tūkstančių litų. 100 tūkstančių iš miesto biudžeto skirta papildomai.
Panevėžiečiai nėra patenkinti komunalininkų darbu, reiškia pretenzijas telefonu, rašo žinutes. Nors nepusto jau trečia diena, vis dar yra visai nevalytų gatvelių. Komunalininkai teisinasi, kad neracionalu siųsti techniką dėl vienos gatvelės, todėl valoma kvartalais.
Šiauliečiai aprūpinami kastuvais?
Nuo skambučių su prašymais nuvalyti sniegą nuo stogų ir pašalinti varveklius kaista Šiaulių daugiabučius namus administruojančių bendrovių telefonai.
Pasak bendrovės „Saulės valda„ atstovo Viliaus Mackonio, sniego sankaupas ir varveklius nuo bendrovės administruojamų daugiabučių stogų šalinantys darbininkai kasdien pluša nuo ryto iki vakaro.
Į pagalbą vienu bokštiniu kranu dirbantiems šios bendrovės darbininkams pasitelktas ir „Radviliškio komunalinių paslaugų“ bokštinis kranas bei specialistai. Kokių eibių administruojamiems daugiabučiams prikrėtė žiema, „Saulės valda„ skuba patikrinti ir savo iniciatyva.
Sniego ir varveklių pašalinimas nuo stogų bendrovės „Saulės valda“ administruojamų namų gyventojams papildomai nekainuoja. Lėšos už atliktus darbus išskaičiuojamos iš techninės priežiūros įmokų, kurias daugiabučių gyventojai moka kiekvieną mėnesį. Už vieno šios bendrovės administruojamo daugiabučio stogo nuvalymą vidutiniškai išskaičiuojama apie 200 litų.
Be darbo pastarosiomis dienomis nestovi ir bendrovės „Šiaulių kranai„ mobilieji bokštiniai kranai, kurių nuoma valandai kainuoja 50–60 litų. Techniką varvekliams ir sniego sankaupoms ant stogų pasiekti dažniau užsisakinėja įmonės, dėl jos nuomos kreipiasi ir vienas kitas gyventojas.
Išskirtiniais atvejais, kai varvekliai ir sniegas kelia realų pavojų žmonių sveikatai bei gyvybei ar pastatams, valyti nuo stogų sniego ar šalinti grėsmingų varveklių Šiauliuose vyksta ir ugniagesiai gelbėtojai.
Išsivalyti Šiaulių daugiabučių kiemus gyventojai organizuojasi patys, rengia talkas. Laimingieji šiose talkose mojuoja naujais, po 40 litų kainuojančiais kastuvais, kuriuos sniegui nusikasti savo kiemuose ir įvažiavimuose į kiemus nemokamai gavo iš Šiaulių miesto savivaldybės. Šiauliuose per pusdienį išdalyta 100 šių įrankių, dar tiek pat ketinama nupirkti ir išdalyti gyventojams artimiausiu metu.