• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apklausę Biržų rajono mokyklų mokinius, prokurorai teigia, kad anoniminės apklausos padeda analizuoti smurto prieš nepilnamečius priežastis.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra skausmas" arba „tai yra labai blogas dalykas", - taip prokurorų paprašyti paaiškinti žodį „smurtas" atsakė Biržų rajono pradinių klasių vaikai.

REKLAMA

Vyresniųjų klasių mokiniai, atsakydami į anonimines nepilnamečių apklausos anketos klausimus, teisingai apibūdina smurto sąvoką, skiria ir įvardija jo rūšis - fizinį, seksualinį ir psichologinį smurtą.

Kaip vaikai linkę spręsti konfliktus su bendraamžiais ir suaugusiais? Tokie ir panašūs klausimai rūpėjo Biržų rajono apylinkės prokuratūros prokurorams, kurie, parengę anonimines moksleivių apklausos anketas, sulaukė beveik dviejų tūkstančių atsakymų apie tai, ar dažnai mieste ir rajone taikomas fizinis ir psichologinis smurtas prieš nepilnamečius.

REKLAMA
REKLAMA

„Apie vaikų patiriamą fizinį ar psichologinį smurtą dažniausiai sužinome tik tirdami padarytas nusikalstamas veikas, tačiau tokių atvejų yra kur kas daugiau. Dėl vienų ar kitų priežasčių vaikai retai apie tai pasako aplinkiniams. Anoniminės apklausos anketų tikslas buvo išaiškinti, kaip dažnai vaikai ir paaugliai patiria smurtą, jo pobūdį, sužinoti, nuo ko ir kur dažniausiai jie nukenčia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiai mūsų iniciatyvai pritarė ir Vaiko teisių tarnyba, kuri apibendrino gautus atsakymus. Manome, kad nuoširdžios vaikų mintys, jų atsakymai į anketose pateiktus klausimus pravers prokurorinės veiklos praktikoje sprendžiant smurto prieš vaikus problemas, ginant nepilnamečių teises ir interesus", - teigė Biržų rajono apylinkės prokuratūros specialus prokuroras nepilnamečių justicijos reikalams Petras Janulis.

REKLAMA

Beveik visi vaikai žino, kur gali kreiptis pagalbos, dauguma jų pasitiki tėvais ir tariasi su jais. Pagal pasitikėjimą antroje vietoje nurodomi mokytojai, po to - policijos, vaiko teisių apsaugos darbuotojai, draugai, socialiniai darbuotojai, medikai, psichologai.

Tačiau daugiau kaip šimtas vaikų (132) parašė, kad nesikreiptų niekur, nes niekuo nepasitiki, susitvarko su savo problemomis patys, mano, kad po kreipimosi būtų dar blogiau.

REKLAMA

Dauguma apklausoje dalyvavusių vaikų (83 proc.) žino, kaip galima apsisaugoti nuo prievartos ir išvardijo daugiau kaip dešimt jų praktikoje daugiau ar mažiau pasiteisinusių būdų. Tarp jų - siūlymai būti draugiškam, vengti konfliktų, nesikišti „ne į savo reikalus", stengtis su visais sutarti, turėti daug draugų, neprovokuoti, neužkabinėti kitų, nevaidinti „erelio", nenusileisti, mokėti apsiginti, mokytis savigynos, nesusidėti su „gaujomis", nebendrauti su nepažįstamais, vengti pavojingų vietų, kviesti pagalbą arba... pabėgti ir atkeršyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apklausoje dalyvavo 1789 mokiniai, tarp jų - 488 (3-5 klasių) ir 1301 (6-12 klasių), 982 mergaitės ir 907 berniukai. Beveik pusė vyresniųjų klasių ir kiek mažiau (40 proc.) jaunesniųjų klasių mokinių prisipažino patyrę vienokį ar kitokį smurtą. Daugiausia jie nukenčia nuo draugų, bendraamžių ar vyresniųjų vaikų. Du procentai mažesniųjų ir aštuoni procentai vyresniųjų vaikų prisipažino nukentėję nuo tėvų, globėjų. Keturi procentai jų nurodė buvę nuskriausti mokytojų.

REKLAMA

Anoniminės nepilnamečių apklausos anketos atsakymų rezultatus ir išvadas numatoma aptarti su rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojais ir rajono policijos komisariato nepilnamečių reikalų pareigūnais.

REKLAMA

„Gautų atsakymų analizė padeda mums giliau panagrinėti smurto prieš nepilnamečius situaciją mūsų krašte, spręsti šias aktualias problemas kasdieninėje veikloje. Gauta informacija ypač praverčia prokurorų susitikimuose su nepilnamečiais, nes galime suteikti juos dominančios naudingos informacijos, duoti vertingų patarimų", - teigė Biržų rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Darius Krogertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Biržų rajono apylinkės prokuratūros prokurorai pernai perdavė nagrinėti teismui 19 baudžiamųjų bylų, kuriose įtariamieji - 23 nepilnamečiai. Dėl nusikaltimų prieš nepilnamečius pernai buvo pradėta 21 ikiteisminis tyrimas, dešimt baudžiamųjų bylų perduota nagrinėti teismui.

Panevėžio apygardos prokuratūros teritorijoje prieš metus buvo užregistruoti 352 pranešimai apie nusikalstamas veikas prieš nepilnamečius, 35 procentus tokių bylų apygardos ir apylinkių prokurorai perdavė nagrinėti teismui.

Vida Bielskytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų