Europos Sąjungos (ES) finansų ministrai pritarė Europos investicijų banko (EIB) planui, skiriant paskolas padėti smulkiajam ir vidutiniam verslui.
Pagrindinis šio askolų suteikimo tikslas – Europos ekonomikos augimo skatinimas.
Daugiau dėmesio smulkiajam verslui
Nicoje vykusio susitikimo metu buvo nuspręsta, kad EIB iki 2011 metų verslininkams skirs 30 mln. eurų paskolų.
Finansų ministerijos viešųjų ryšių skyriaus vedėja Giedrė Balčytytė teigė, kad neformalaus Europos finansų ministrų (ECOFIN) tarybos susitikimo metu buvo pristatyta EIB veikla finansuojant mažas ir vidutines įmones (MVĮ) bei naujas iniciatyvas, kurios paskatintų smulkaus ir vidutinio verslo plėtrą ES ir padėtų MVĮ prisitaikyti prie sudėtingos situacijos Europos ir tarptautinėse finansų rinkose.
„EIB grupės Europos investicijų banko grupę sudaro EIB ir Europos investicijų fondas (EIF). Veikla finansuojant MVĮ yra viena pagrindinių Europos paramos smulkiam ir vidutiniam verslui formų. Tradiciškai EIB teikia paskolas bankams tarpininkams, kurie jas perskolina MVĮ“, – Verslosavaite.lt teigė G. Balčytytė.
Pasak jos, EIF mažas ir vidutines įmones remia šiomis priemonėmis: rizikos kapitalu, garantijomis (prisiimant dalį finansinių tarpininkų teikiamų paskolų MVĮ rizikos).
EIB imsis iniciatyvos
Manoma, kad Europos investicinis bankas, atsižvelgdamas į dabartinę situaciją tarptautinėse finansų rinkose ir ES, planuoja plėsti savo veiklą geografiškai bei imtis naujų iniciatyvų, kurios leistų geriau patenkinti smulkaus ir vidutinio verslo finansavimo poreikius.
Pasak G. Balčytytės, EIB žada supaprastinti administracines procedūras, susijusias su EIB fondų naudojimu, atsižvelgti į realius MVĮ poreikius, t. y. finansuoti ne tik investicijas į nuolatinį turtą, bet ir mažiau apčiuopiamas investicijas, kurios skatina pažangą ir augimą, pavyzdžiui, investicijos į naujų produktų ir paslaugų gamybą, naujų gamybos procesų diegimą, licencijų ir intelektinės nuosavybės teisių įsigijimą, logistikos tinklų kūrimą ir panašiai.
EIB planuose – patobulinti pasidalijimo rizika schemas, tai leistų tarpininkaujantiems bankams padidinti skolinimą MVĮ, investuojančioms ne į nuolatinį turtą, bet į mažiau apčiuopiamus (ir todėl susijusius su didesne rizika) augimą skatinančius veiksnius.
Taip pat teikti daugiau dėmesio, kad bankai tarpininkai geriau informuotų MVĮ apie EIB finansavimo teikiamą naudą.
Paramos mastai didėja
Kasmet EIB parama pasinaudoja nuo 150 000 iki 200 000 smulkaus ir vidutinio dydžio įmonių.
„2007 metais EIB suteikė paskolų mažoms ir vidutinėms įmonėms už 5 mlrd. eurų, o iki 2011 m., jei bus patvirtintas 2009-2011 m. veiklos planas, EIB sieks padidinti paramą MVĮ iki 8,3 mlrd. eurų per metus“, – teigė G. Balčytytė.
Pasak G. Balčytytės, mums prieiti prie EIB lėšų įmanoma tik per perskolinančius bankus, nes minimali paskolos suma yra gana didelė, todėl pavienėms smulkioms įmonėms nelabai įkandama. EIB skolina bankams konkrečioms sritims, o jie perskolina mažesnes sumas.
Aistė Liudvinaitytė