• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Šiemet, jau septintus metus iš eilės, smulkiųjų ūkių savininkai kviečiami kelti savo valdų konkurencingumą ir pasinaudoti Europos Sąjungos parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“. Paraiškos paramai gauti renkamos nuo liepos 15 d. iki rugpjūčio 31 d. Ši priemonė pasitarnaus tiems, kas norėtų įsigyti naują žemės ūkio techniką, jos padargus ir įrangą, rekonstruoti arba pastatyti gamybinius pastatus, inžinierinius statinius ir taip vystyti savo ūkį.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ numatyta parama ūkininkams, gaminantiems produkciją pirmiausia savo pačių reikmėms, taip pat dalį jos parduodantiems rinkoje. Dalyvavimas šioje priemonėje smulkiesiems ūkininkams suteikia galimybę įgyti dalyvavimo investicinėje paramos priemonėje patirties, taip pat paramos lėšomis siekiama padėti smulkiesiems natūriniams ūkiams pakelti savo konkurencingumą, sustiprėti, kad ūkis galėtų tęsti savo veiklą ar, atitikęs kitų priemonių reikalavimus, jau galėtų pretenduoti ir į didesnę paramą.

REKLAMA

Vienas iš esminių kriterijų – valdos dydis

Vienas iš pagrindinių kriterijų pretenduojant į paramą pagal šią priemonę – valdos dydis. Jis turi prilygti 1–3,99 ekonominio dydžio vienetams (EDV), t.y. ūkininkams reikia patekti į pusiau natūrinių ūkių savininkų kategoriją.

Tad pirmasis žingsnis, siekiant paramos, turėtų būti savo valdų dydžio nustatymas. „Valdos EDV, kuris yra automatiškai apskaičiuojamas sausio 1 d. ir liepos 1 d., ūkininkas gali matyti VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (VĮ ŽŪIKVC) duomenų bazėje, prisijungdamas per „elektroninius valdžios vartus“. Jei kartais iki paraiškos pateikimo ūkyje situacija stipriai keitėsi, ar pareiškėjas pageidauja, kad būtų vertinamos ir pajamos, gautos iš paslaugų žemės ūkiui teikimo, ūkininkas gali kreiptis į VĮ ŽŪIKVC dėl EDV patikslinimo. Kiekvienas ūkininkas gali įvertinti savo ūkio gyvybingumą pasinaudodamas VĮ ŽŪIKVC tinklapyje (www.vic.lt) pateikta EDV skaičiuokle,“ – sako NMA Metodikų rengimo poskyrio vyriausioji specialistė Janina Gudonė.

REKLAMA
REKLAMA

Pastebėtina, kad mokesčių tikslais žemės ūkio valdos ir ūkiai grupuojami pagal žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominį dydį jau nuo 2009 m. Ūkininkai taip pat turėtų įsidėmėti, kad paraiškoje gauti paramą pagal priemonę „Pusiau natūrinį ūkininkavimas“ nurodytas EDV dydis turi sutapti su Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro valdų registro duomenimis, o pildant paramos paraišką, duomenys turi būti imami iš registrų, pasėlių deklaracijų, pažymų, gautų iš atsakingų institucijų, ir kitų oficialių, papildomų dokumentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verslo plane – būsimų investicijų sąrašas

Viena iš paraiškos dalių, kurią reikia užpildyti norint gauti paramą pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkis“ – tai verslo plano aprašymas. Šioje paraiškos dalyje ūkininkas turi apibūdinti pagrindinės ūkio veiklos sritis, pateikti kitą su ūkiu susijusią informaciją bei aprašyti verslo planui įgyvendinti būtinų investicijų sąrašą.

REKLAMA

Svarbu pažymėti, kad ūkininkas, norintis pasinaudoti priemone „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, turėtų gerai apsvarstyti ir pildydamas paraišką tiksliai žinoti ne tik kokias investicijas ir kokius pirkinius ketina įsigyti per ateinančius metus, bet ir kaip tai prisidės prie jo ūkio didinimo. Šią informaciją taip pat reikės nurodyti verslo plane – atskira skiltis skirta trumpam investicijų aprašymui ir jų pagrindimui, tai yra, verslo plane reikės nurodyti, kaip planuojamos investicijos padės įgyvendinti priemonės tikslus, pagrįsti išlaidų būtinumą. Verslo plane pareiškėjas taip pat turi nurodyti valdos ekonominio dydžio, išreiškiamo EDV, prognozę antriesiems, tretiesiems, ketvirtiesiems ir penktiesiems paramos metams. Ją reikės apskaičiuoti pagal pateiktą formulę. Atkreiptinas dėmesys, kad per trejus verslo metus ūkininkas turi padidinti ūkio EDV 20 proc. ir jį išlaikyti per ketvirtus bei penktus metus.

REKLAMA

Trys plius dveji metai

Drauge su parama ateina ir įsipareigojimai. Pirmiausia – vykdyti verslo planą. Pateikus paraišką – privalu tvarkyti buhalterinę apskaitą. Užtenka pildyti Pinigų, pirkimo ir pardavimo žurnalą (Žaliasis žurnalas), tačiau, ūkininkui pageidaujant, gali būti vykdoma ir dvejybinė apskaita. Gavus paramą – už ją atsiskaityti, pateikiant mokėjimo prašymus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priemonė „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ – tęstinė. Tai reiškia, kad įprastas jos laikas – penkeri metai. Per pirmuosius trejus metus pareiškėjas įsipareigoja žemės ūkio valdos ekonominį dydį, vertinant pagal EDV, padidinti 20 proc. Per kitus dvejus metus pareiškėjas įsipareigoja šį dydį išlaikyti. Jeigu po trejų paramos teikimo metų valdos ekonominio dydis, palyginus su pirmų paramos metų valdos dydžiu, yra padidėjęs ne mažiau kaip 20 proc., parama skiriama dar dvejiems metams.

REKLAMA

J. Gudonė taip pat primena, kad jei ūkininkas nusprendžia priemonės „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ parama nebesinaudoti, gali baigti priemonės įgyvendinimą anksčiau, nei numatytas įgyvendinimo laikotarpis. Pateikdamas mokėjimo prašymą, kuriuo atsiskaito už atliktas investicijas, ūkininkas gali pareikšti pageidavimą netęsti projekto, tačiau jis turi būti iki to laiko padidinęs savo valdos ekonominį dydį 20 proc. Finansinė parama, kurią ūkininkas gauna pateikęs paraišką pagal priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“, per metus siekia 5 179 litų (be PVM), tad per penkerius metus ši suma sudaro 25 895 litų (be PVM).

REKLAMA

Tinkamomis finansuoti išlaidomis laikomos su verslo plano įgyvendinimu susijusios išlaidos, atliktos ne anksčiau kaip 2 metai iki paramos paraiškos pateikimo ir iki galutinio mokėjimo prašymo pateikimo NMA dienos. Tinkamomis finansuoti pripažįstamos išlaidos, kai prekių, paslaugų, darbų pirkimai atlikti vadovaujantis pirkimo taisyklėmis, patvirtintomis Žemės ūkio ministerijos. „Kadangi šioje priemonėje pirkimai nedideli, tai dažniausiai išlaidos gali būti atliktos neviršijant Žemės ūkio ministerijos nustatytų didžiausių įkainių ar, jei nėra nustatytų didžiausių įkainių, atliekant tiekėjų apklausą žodžiu. Pastebėtina, kad atsiskaitymai turi vykti per bankines institucijas, išlaidos turi būti patiriamos paramos gavėjo vardu, mokant pavedimu ar atsiskaitant banko kortele“, – sako J. Gudonė

Paraiškos paramai pagal KPP priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“ gauti priimamos NMA teritoriniuose paramos administravimo skyriuose pagal valdos registracijos vietą. Su priemonės įgyvendinimo taisyklėmis galima susipažinti čia.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų