Patvirtinusi naują kompensuojamųjų vaistų kainyną, vasaros pradžioje Sveikatos apsaugos ministerija žadėjo, kad daugiausiai vaistams išleidžiantys gyventojai sulauks kompensacijų.
Tačiau jau ketvirtą mėnesį žmonės iš paskutiniųjų moka didesnes priemokas arba renkasi pigesnius vaistus, o valdininkai pripažįsta, kad kompensacijos bus ne anksčiau kaip kitąmet, skelbia LTV „Panorama“.
Pavyzdžiui, Klaipėdos rajono Priekulės gyventojai guodžiasi, kad padidėjus kompensuojamųjų vaistų priemokoms, medikamentams tenka paaukoti net pusę pensijos.
Labiausiai priemokos vaistams išaugo sergantiems lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms. Vaistinių tinklų duomenimis, priemokos padidėjo apie 500 medikamentų.
Ministerijos skaičiavimu, padidėjus kai kurių vaistų priemokoms, žmonės medikamentams per metus išleidžia 5 mln. Lt daugiau nei anksčiau.
Sulaukęs kritikos dėl padidėjusių priemokų, ministras žadėjo žmonėms, kurie vaistams išleidžia daugiau nei bus nustatyta suma, grąžinti dalį pinigų. Tačiau jau ketvirtą mėnesį kompensacijų nėra.
Ministerija pripažįsta, kad iki šiol tik rengiami teisės aktų pakeitimai.
„Mūsų projektas būtų susijęs su naujo kainyno leidimu, kuris turėtų pasirodyti 2008 m. sausio-vasario mėnesiais, ir mes būtume tikrai labai laimingi, jeigu tuo pačiu metu ir įsigaliotų ši nauja tvarka“, – „Panoramai“ sako Evaldas Navickas, sveikatos apsaugos ministro patarėjas.
Pacientų organizacijų atstovai sako, kad pacientai neretai priversti atsisakyti vaistų, kurių priemokos gerokai šoktelėjo, ir rinktis pigesnius, dažnai ne tokius veiksmingus.
Vida Augustinienė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė, sako neįsivaizduojanti mechanizmo, pagal kurį bus gražintos priemokos pacientams.
„Man yra nesuprantami tokie dalykai ir atrodo, kad valdžia turėtų siekti, kad iš karto būtų geriau, o ne padaryti ir tik paskui žiūrėti, kaip žmonės reaguos“, – mano ji.
Ministerijos teigimu, pirmiausia kompensacijų sulauktų pensinio amžiaus žmonės, vaistams per mėnesį išleidžiantys daugiau nei bazinė pensija, t.y. 266 Lt. Vėliau bus svarstoma ir dėl kitų socialiai remtinų bei sergančių lėtinėmis ligomis žmonių.