M. Šimkovičova, 53 metų buvusi televizijos laidų vedėja, nuo pat posto užėmimo 2023-iųjų spalį tapo prieštaringa veikėja.
„Esu nusivylusi ir labai supykusi dėl to, kaip naikinama kultūra ir žlunga organizacijos“, – naujienų agentūrai AFP sakė 39 metų vizualaus meno artistė ir dėstytoja Svetlana Fialova.
„Tai, kas vyksta Slovakijoje, yra (...) tai, kas vyksta Sakartvele, Vengrijoje ir kitose šalyse, kur į valdžią ateina žmonės, bendradarbiaujantys ir šokantys pagal Rusijos dūdelę, ir bando užgniaužti demokratiją ir kultūrą“, – sakė ji.
„Slovakų kultūra turi būti slovakiška – slovakiška ir jokia kita“, – vienoje kalboje sakė M. Šimkovičova.
Nacionalistinės Slovakų nacionalinės partijos (SNS) iškelta kandidatė taip pat kaltino „LGBTIQ ideologiją“, dėl kurios Europa esą išmiršta.
Jos pažiūros patiko ministrui pirmininkui Robertui Fico (Robertui Ficui) iš centristinės partijos „Smer“, kurio oponavimas liberalioms vertybėms primena kaimyninės Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano požiūrį.
M. Šimkovičova anksčiau dirbo televizijos kanale „Slovan“, kuris garsėja sąmokslo teorijų, ksenofobijos ir prorusiškų pažiūrų skleidimu.
„Grynas sunaikinimas“
Slovakijos Nacionalinės galerijos direktorė Alexandra Kusa (Aleksandra Kusa) rugpjūtį prarado savo darbo vietą, o M. Šimkovičovos politiniai oponentai tai traktuoja kaip ministrės vykdyto opozicijos valymo dalį.
„Kultūros ministerijos darbuotojai, lydimi teisininko, vieną dieną pasirodė mano kabinete su puokšte gėlių ir pranešimu“, – teigė ji AFP.
A. Kusa, kurios pareigos buvo pažemintos iki parodos kuratorės, sakė, jog ministerija prieš ją ėmė vykdyti šmeižimo kampaniją.
Ji teigia buvusi nubausta dėl palaikymo Matejui Drličkai, Nacionalinio teatro direktoriui, kuris buvo atleistas diena anksčiau nei ji.
Šią savaitę buvo atleistas šalies paveldo instituto vadovas.
„Mes nesuderinami su ministerija. Jų kultūros samprata visiškai skiriasi nuo mūsų“, – sakė A. Kusa.
Ji kaltina ministeriją pradėjus „patyčių ir bauginimų erą“.
„Tai yra gryna destrukcija ir galios demonstravimas. Tai siaubinga“, – pridūrė ji.
Ministerija į AFP prašymus pakomentuoti neatsakė.
M. Šimkovičova taip pat taikosi į viešąją žiniasklaidą. Jai pavyko prastumti įstatymą, kuriuo valstybės valdomas transliuotojas RTVS buvo reorganizuotas į naują įmonę, STVR, o šioji kontroliuojama pačios kultūros ministrės.
Analitikas Pavolas Hardošas sakė AFP, jog politinė įtaka kultūrinėms institucijoms Slovakijoje turi precedentą.
„Tai yra kažkas, ką mes patyrėme dešimtajame dešimtmetyje, Vladimiro Mečiaro neliberalaus režimo laikotarpiu, kai buvo vykdomi ideologiniai testai ir testuojama, (...) kas yra geras nacionalistas, geras slovakas, o kas ne“, – sakė jis.
Protestai ir peticijos
Nauja yra tai, kad vyriausybė „įsipareigojo išvalyti kultūros institucijas nuo visų, kurie bet kokiu būdu suvokiami kaip galimi politiniai priešai“, sakė P. Hardošas.
Atvirų ir liberalių pažiūrų žmonės „yra laikomi potencialiais maištautojais, o žmonės, kurie dažnai yra tikri savo srities ekspertai, nustumiami į šalį arba išmetami“, pridūrė jis.
Analitikas sakė, kad, nors kalbėti apie „neliberalų režimą“ dar anksti, R. Fico eina V. Orbano pėdomis.
Vyriausybė taip pat nusitaikė į LGBTIQ teisių organizacijas.
Šių metų pradžioje M. Šimkovičova sakė, jog iš jos ministerijos šios grupės negaus nė cento. Neseniai ji nutraukė viešąjį subsidijavimą LGBTIQ organizacijoms.
„Tai paveikia visus projektus, susijusius su LGBTIQ“, – sakė nevyriausybinės organizacijos „Iniciativa Inakost“ vadovas Martinas Macko.
Jis teigė, kad išpuolių prieš seksualines mažumas daugėja, kaip ir žmonių, kuriuos gydo šios nevyriausybinės organizacijos terapeutai.
Situacija įžiebė menininkų, kultūrinių institucijų darbuotojų ir plačiosios visuomenės protestus, kurie direktoriams, paskirtiems M. Šimkovičovos, atsuko savo nugaras arba teatrų scenose skaitė protesto pareiškimus.
Šiais metais buvo surengti dideli mitingai, kuriuose dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių.
Dvi menininkų parašytos peticijos surinko 400 tūkst. parašų 5,4 mln. gyventojų turinčioje ES valstybėje narėje.
Slovakijos parlamente opozicija inicijavo balsavimą dėl M. Šimkovičovos atleidimo, tačiau bandymas žlugo.
„Joks Kultūros ministerijos darbuotojas niekam netrukdo būti kūrybingam ar reikšti savo nuomonę“, – sakė M. Šimkovičova spaudai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!