Sostinėje esantis „Liepkalnis“ šiandien ūžia. Ir ne tik dėl čia siautėjančios pūgos, bet ir pagaliau prasidėjusio slidinėjimo sezono. Žiemos pramogų entuziastai jau nuo pietų plūsta į „Liepkalnį“ pirmą kartą šį sezoną išbandyti kalnų slidžių ir snieglenčių. Slidinėja ir maži, ir dideli:
„Žiauriai… Labai laukiau, iš tikrųjų. Dabar „Liepkalnis“ bus vietoj Italijos kol kas.“
„Labai dėkingas už protingą kompromisą. Tai aišku laukiau. Antrą mėnesį laukėm jau.“
„Kaip „Liepkalnis“ sako – nugalėjo sveikas protas ir galim čia džiaugtis šitais visais kalnais. Tai šiaip nuotaikos superinės.“
Tiesa, „Liepkalnyje“ minių kaip anksčiau nėra. Žmonių srautai slidinėjimo centre griežtai ribojami. Vienam keltuvui leidžiama aptarnauti ne daugiau nei 30 lankytojų. Tad vienu metu „Liepkalnyje“ slidinėti gali ne daugiau nei 300 vilniečių.
„Praktiškai keturis kartus mažiau negu paprastai piko metu pas mus būna. Mes neteikiame dalies paslaugų. Dėl to gaila, bet džiaugiamės, kad galime leisti slidinėti, pasikviesti kažkiek svečių ir bent kažkokias gauti pajamas“, – sako „Liepkalnio“ vadovas Artūras Bielskus.
Bilietus į „Liepkalnį“, kaip ir į kitus slidinėjimo kurortus, įsigyti galima tik internetu, rezervuojant konkretų laiką. Vienos rezervacijos metu galima įsigyti daugiausia du bilietus. Dėl to bilietus į „Liepkalnį“ slidininkai išgraibstė per kelias valandas – laisvų vietų nėra jau iki savaitgalio.
„Tai pataikiau, kad „ant pradžios“ pardavimų, užėjau į svetainę, tai nusipirkau iškart keliems kartams“, – pasakoja vilnietis Balys.
„Šeima mes su vaiku. 60 eurų. Labai pabrango, aišku, bilietai, bet mums negaila, mes norime paremti, kad tik veiktų ir būtų liuks“, – teigia vilnietis Arnoldas.
Centruose slidinėti galima ne ilgiau nei 2 valandas ir tik su savo įranga – jos nuomoti neleista. Būtina laikytis minimalaus 2 metrų atstumo, dėvėti kaukes, draudžiama būriuotis, o pasibaigus slidinėjimo laikui reikia per 10 minučių palikti slidinėjimo centro teritoriją. „Liepkalnio“ darbuotojai sako, kad žmonės nepiktnaudžiauja ir žada net ilginti darbo valandas.
„Visi klauso ir visi kooperuotai supranta, kad čia yra taisyklės ir jų reikės laikytis, jeigu norės, kad kalnas dirbtų pastoviai“, – kalbėjo „Liepkalnio“ prižiūrėtojas Paulius.
„Kol kas dirbsime nuo 12 val. iki 23 val., bet jeigu bus didesnis poreikis, mes, aišku, darbo laiką ilginsime. Bet automatiškai turime papildomai ir darbuotojų susirasti. Plėsimės palaipsniui, bet kad tai būtų saugu ir smagu“, – sako A. Bielskus.
Atsidarė ne visi slidinėjimo centrai
Šiandien taip pat atsidarė „Mortos Kalns“ Plungėje ir Aukštagirės slidinėjimo trasa Šilalėje. „Utrių kalno“ slidinėjimo kurorte Klaipėdos rajone tokio šurmulio kaip „Liepkalnyje“ kol kas nėra. „Utrių kalnas“ lankytojus priimti dar tik ruošiasi ir atsidaryti planuoja rytoj.
„Viena trasa, didžioji trasa, ir vienas keltuvas veiks, o savaitgaliui planuojame, kad ir antrą keltuvą, antrą trasą atidarysime. Tiesiog sniego dar reikėtų papūsti, nes pas mus sniego tiek nebuvo ir tiek šalčio nebuvo, kiek Vilniuje ar Aukštagirėje. Pas mus visą laiką… vakarai“, – pasakoja „Utrių kalno“ vadovė Laima Karbauskienė.
Tačiau toli gražu ne visos slidinėjimo trasos atsidaro. Štai Kalitos kalnas Anykščiuose tuščias. Toks jis ir liks. Anykščių rajono savivaldybė nusprendė slidinėjimo teikiamais malonumais žmonių nelepinti ir neatsidaryti. Pagrindinė priežastis – vis dar galiojantys judėjimo ribojimai tarp savivaldybių.
„Mūsų 80-90 proc. slidininkų yra vilniečiai, kauniečiai ir latviai. Čia dėl kelių ar keliolikos anykštėnų atidaryti slidinėjimo centrą, kur išlaidos nuo 15 iki 20 tūkstančių kalno paruošimui, tai tikrai neatsipirks. Aišku, jaunimėlis nepatenkintas. Čia mus keiksnoja, bet skaičiai rodo ką kita. Labai gaila, aišku“, – teigia Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius.
Tokį patį sprendimą priėmė ir Jonava. Jonavos mero pavaduotoja sako, kad atsidaryti tiesiog neapsimoka, nes vienu metu Joninių slėnyje slidinėti galėtų vos 30 žmonių iš šios savivaldybės, kai daugumą lankytojų čia sudarydavo ne vietiniai, o daugiausia Kėdainių ar Kauno rajonų gyventojai.
„Apie uždarbį jokį mes šioje vietoje net negalime kalbėti, nes iš tikrųjų operatorius, kuris aptarnauja trasą, yra laimėjęs konkursą, jis ima 4 eurus už valandą. Tai čia visiškai neįmanoma būtų atpirkti kaštų tų, kuriuos mes išleisime. Greičiausiai sezoną reikėtų nurašyti“, – kalbėjo Jonavos mero pavaduotoja Birutė Gailienė.
Žmonės apgailestauja, kad negalės patekti į savuose miestuose neatidaromas ar kitose savivaldybėse esančias slidinėjimo trasas:
„Aišku, kad norisi. Aš per langą pasižiūriu – matosi. O šiemet – nieko, tuščia. Nei nueit, nei pažiūrėt.
„Žiema baigsis ir nebebus, kam džiaugtis.“
„Eitų žmonės, aš manau, ir vietiniai eitų vis tiek, nes pasiilgom išėjimo kažkur, tikrai pasiilgom.“
Tačiau vidaus reikalų ministrė sako, kad judėjimo tarp savivaldybių dar teks palaukti. Kad galėtume laisvai judėti – į slidinėjimo centrus ar tiesiog pas artimuosius – sergamumas 100 tūkstančių gyventojų turėtų sumažėti maždaug perpus.
„Šiuo atveju apie tam tikrus atlaisvinimus galima bus galbūt diskutuoti, kai pasieksime 200 susirgimų atvejų 100 tūkstančių gyventojų per 14 dienų. Tada bus galima kalbėti galbūt apie atlaisvinimus tarp žiedinių ir miestų savivaldybių“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Beje, slidinėjimo centrams griežtai draudžiama ne tik nuomoti įrangą, bet ir teikti kitas paslaugas. Tad pasimokyti slidinėti su mokytoju trasose negalėsite, kaip ir atsigerti šiltos kavos ar arbatos, nes centruose esančios kavinės neveikia.