• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Abiejų liberalų ir Arūno Valinsko partijų valdančiojoje koalicijoje – atsisakyti; jas pakeisti galėtų Tvarkos ir teisingumo ir Darbo partijų atstovai – koaliciją žūtbūt reikia stiprinti. Tokią prezidentės mintį praėjusią savaitę galėjo išgirsti pas šalies vadovę Dalią Grybauskaitę apsilankę premjeras Andrius Kubilius, Seimo pirmininkė Irena Degutienė ir Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis.

REKLAMA
REKLAMA

Ministrui šlubavo atmintis

„Ten [susitikimo metu] buvo daug visko kalbėta. Buvo keliamas klausimas, kaip koaliciją reikėtų išplėsti. Ar ten „tvarkiečiais“, ar „krikščionimis“, tikrai neprisimenu“, – išsitarė interpeliacijos Seime laukiantis susisiekimo ministras E. Masiulis. Liberalsąjūdiečių vedlys vis gynėsi negalįs komentuoti privataus pokalbio, pinkliai kalbėjo, kad jo turinio neprisimena.

REKLAMA

Galbūt dėl to, jog, „Balsas.lt“ žiniomis, E. Masiuliui apsilankymas prezidentūroje buvo ypač nemalonus: prezidentė politikų trijulei pareiškė, jog jai visai neįdomus ministro interpeliacijos klausimas, esą tai – visai ne problema.

O prakalbus apie byrančios koalicijos stiprinimą prezidentė išdėstė savo viziją: premjerui pasiūlė kalbėtis su Rolando Pakso vadovaujama  partija Tvarkos ir teisingumas ir Viktoro Uspaskicho Darbo partija – abiejų liberalų partijų likimas, girdi, nėra itin svarbus, o A. Valinsko politinis darinys koalicijai tik trukdo.

REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kad neoficialiuose pokalbiuose D. Grybauskaitė į koaliciją perša Seimo „tvarkiečius“ jau anksčiau „Balsas.lt“ yra užsiminęs ir pats A. Valinskas.

Ką galvoja premjeras - gili paslaptis

„Svarstyti kokius naujus koalicijos variantus šiandien yra neatsakinga“, – oficialią partijos poziciją dėstė Liberalų sąjūdžio lyderis E. Masiulis. – O prezidentės pasakymų aš nekomentuoju“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man tokie pasiūlymai nežinomi. Nėra prasminga vertinti tai, ko nėra. Ką galvoja premjeras tuo klausimu – gili paslaptis“, – filosofiškai apibendrino Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderio, premjero A. Kubiliaus patarėjas Virgis Valentinavičius.

REKLAMA

Susitikimą su prezidentę organizavo ir E. Masiulį kvietė premjeras ir Seimo pirmininkė, pagrindine prezidentės ir koalicijos lyderių tema turėjo tapti Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderio Arūno Valinsko kandidatūra į kultūros ministrus – paaiškėjo, jog D. Grybauskaitė A. Valinskui sako „ne“. Tačiau Seimo ir Vyriausybės lyderiams tai nebuvo naujiena. Tą patvirtino ir E. Masiulis.

REKLAMA

Visgi Liberalų ir centro sąjungos atstovai į susitikimą nebuvo pakviesti – valdantieji, regis, šios partijos jau nebelaiko rimta koalicijos partnere.

Nieko naujo pasakyti negalėjo ir prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys: „Prezidentė nesikišo, nesikiša ir nesikiš į koalicijos formavimą, tai – Seimo reikalas. Toks susitikimas buvo, tačiau tai buvo darbinis susitikimas“.



A. Bačiulis: minos – pačioje koalicijoje

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tvarkos ir teisingumo, Darbo partijos jau gan ilgą laiką ne valdžioje, tad, bent jau teoriškai, jos kai kuriais klausimais premjerui A. Kubiliui galėtų būti sąjungininkėmis, mano politikos apžvalgininkas Audrius Bačiulis.

Tačiau informacijos apie „tvarkiečių“ ir „darbiečių“ piršimą į koaliciją jis siūlo nesureikšminti: politikos ringe, ypač dabar, vyksta ir aktyvi informacinė kova.

REKLAMA

„Tačiau jeigu į dabartinę politiką žiūrėtume labai ciniškai, „tvarkiečiai“ ir „darbiečiai“ – jei neskaičiuosime prokuratūros „globotinio“ V. Uspaskicho – partijos, nuo valdžios nustumtos jau pakankamai seniai. Ir jos per pastaruosius 8 metus tokiu mastu kaip socialdemokratai į visas aferas nebuvo įklimpę“, – kalbėjo A. Bačiulis.

REKLAMA

Jo žodžiais, A. Kubilius, dabar pradėjęs daryti tvarką teisėsaugoje, tikėtina, galėtų tikėtis šių partijų paramos. „Daugiau patikimesni tie, kurie rankos į lovį nebuvo įkišę arba ji įkišta nebuvo taip giliai“.

A. Kubilius kol kas demonstruoja ramybę: koalicija vis dar – nors ir braškėdama – tačiau dirba. A. Bačiulis laikosi nuomonės, kad būtent tokia premjero pozicija gali būti jam pačiam pavojinga: „Viena vertus, jis negali pasitikėti savo koalicijos partneriais, taip pat tikėtina, jis dar ir pats nežino, kur koalicijoje gali būti minos, padėtos kai kurių jo partnerių“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikslas - bet kokia kaina išvengti socialdemokratų?

Valdančioje Permainų koalicijoje regėdama R. Pakso ir V. Uspaskicho partijas D. Grybauskaitė tarsi dar kartą patvirtina, jog ji nėra politiškai nuovoki, samprotauja Lauras Bielinis, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas. Jo nuomone, taip elgdamasi D. Grybauskaitė atskleidžia, jog koalicijoje tiesiog nenori matyti didžiausios Seimo opozicinės socialdemokratų frakcijos.

REKLAMA

Tačiau, anot L. Bielinio, Tvarkos ir teisingumo ir Darbo partijų tarpusavio santykių istorija, taip pat valdančiųjų konservatorių-krikdemų santykis su šiais politiniais dariniais, nežada nieko gero. „Į koaliciją priėmus šias partijas vienas problemas pakeistų kitos. Šios partijos žino, ko nori, ir tikrai koalicijoje nesėdėtų taip tyliai kaip A. Valinsko bendražygiai“, – sakė L. Bielinis

REKLAMA

Jis pridūrė, jog teoriškai toks koalicijos plėtimo variantas – mažai tikėtinas, mat tam pasipriešintų visos valdančiosios koalicijos partnerės, ypatingai pati TS-LKD. „Koalicijoje tai tesukeltų sumaištį, o nauda būtų minimali“, – apibendrino politologas.

Bandymas diriguoti koalicijai – nebe pirmas

Mėginimai plėsti koaliciją nėra naujiena. Praėjusių metų rudenį valdantieji į koaliciją jau bandė vilioti Darbo partiją, tačiau derybos nebuvo sėkmingos: V. Uspaskichas valdančiųjų planus išjuokė ir iškėlė nerealius reikalavimus, o TS-LKD vadovybė už tokią savo iniciatyvą sulaukė partijos patriarcho Vytauto Landsbergio kirčio. Jau tada Seimo kulisuose prabilta, jog „darbiečių“ kvietimas į koaliciją – ne pačių valdančiųjų, o spaudimo iš prezidentūros rezultatas.

REKLAMA
REKLAMA

„Dar prieš rinkimus mus spaudė kitos jėgos, kad pasakytume, su kuo tikrai neitume į koaliciją. Jau tada svarstėme, kad nieko nesakysime, nes mus varo į kampą. Pavyzdžiui, kodėl socdemams visada galima būti su visais, o mums jau ne?“ – komentuodama galimas derybas su „darbiečiais” tąsyk „Balsas.lt” ištarė TS-LKD pirmininko pavaduotoja, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų