Nesuteiks prieglobsčio
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad JAV žvalgybinę informaciją nutekinęs E. Snowdenas išvyks iš Rusijos, kai tik turės tokią galimybę, tačiau kol kas situacija dėl jo nėra aiški, o prašymo suteikti politinį prieglobstį sąlygos bėgliui taip pat yra žinomos. Kiek anksčiau Rusijos prezidentas pareiškė, kad E.Snowdeną šalis priims tik tada, kai jis sutiks nebeplatinti daugiau slaptos informacijos. „Rusija palaiko ne tik diplomatinius ryšius su JAV. Mes nenorime, kad savo veikla šiems santykiams pakenktume, o tolesni E.Snowdeno planai viešinti turimą informaciją, mano manymu, pažeidžia tam tikras JAV teisines normas“, – savo poziciją dėstė V.Putinas. Taip pat Rusijos prezidentas nepraleido progos apkaltinti Vašingtoną užkirtus galimybę bėgliui išskristi iš Rusijos, į kurią jis iš Honkongo atvyko birželio 23 dieną. „Jis į mūsų teritoriją atvyko be kvietimo. Galutinis jo kelionės tikslas nebuvo Rusija, tačiau mūsų partneriai amerikiečiai užblokavo tolesnį jo skrydį“, – sakė V.Putinas.
Rusijos visuomenės rūmų narys advokatas Anatolijus Kučerena mano, kad valdžia, nepaisydama V.Putino pareiškimų, svarsto sprendimą dėl politinio prieglobsčio E.Snowdenui. Jis gali būti priimtas per artimiausias kelias savaites. A.Kučerena paaiškino, kad iš pradžių prašymas pateikiamas Federalinei migracijos tarnybai, o tada nukreipiamas į komisiją prie prezidento pilietybės klausimais.
Jungtinės Valstijos nori, kad E.Snowdenas, šiuo metu įstrigęs Maskvoje, būtų suimtas dėl to, kad paviešino informaciją apie Vašingtono vykdomas didžiulio masto elektroninės žvalgybos operacijas visame pasaulyje.
Laukia išskėstomis rankomis
Kelios šalys, nuolatinės JAV oponentės, jau suskubo pateikti pasiūlymus dėl prieglobsčio suteikimo, tačiau pats bėglys, susitikęs su žmogaus teisių aktyvistais, sakė, kad prašys laikino prieglobsčio Rusijoje.
Per Montevidėjuje vykusį regioninio bloko „Mercosur“ viršūnių susitikimą pabrėžta, kad teisė suteikti politinį prieglobstį yra neribojama. „Labai svarbu užtikrinti prieglobsčio prašančių asmenų teisę saugiai pasiekti prieglobstį suteikiančią šalį“, – pareiškė Venesuelos prezidentas Nicolas Maduras.
Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių vadovė Navi Pillay pareiškė, kad E.Snowdeno pavyzdys rodo, kad pribrendo būtinybė apsaugoti visuomenės informuotojus, įskaitant ir žvalgybos agentūrų darbuotojus, kurie atskleidžia žmogaus teisių pažeidimus. „Snowdeno atvejis parodė, kad reikia apsaugoti asmenis, viešinančius informaciją apie reikalus, sukeliančius padarinių žmogaus teisėms, ir kad svarbu užtikrinti pagarbą teisei į privatumą“, – sakoma N.Pillay pranešime. „Nacionalinės teisės sistemos turi užtikrinti asmenims, atskleidžiantiems žmogaus teisių pažeidimus, tinkamus kanalus pareikšti savo susirūpinimą, nesibaiminant atsakomųjų veiksmų“, – pranešime cituojama JT atstovė.
N.Pillay taip pat griežtai kritikavo daugelio šalių sprendimą atmesti E.Snowdeno prašymus suteikti prieglobstį, kuriuos jis pateikė daugiau nei 20 valstybių, siekdamas išvengti perdavimo JAV pareigūnams, kurie jį kaltina šnipinėjimu.
E.Snowdeno dosjė
E.Snowdenas , apie 30 metų vyras, baigė Merilendo koledžą ir įgijo informatiko specialybę. Baigęs koledžą jis tapo JAV kariuomenės specialaus padalinio kareiviu. Tačiau karjeros kariuomenėje nepadarė. Po abiejų kojų lūžių paliko armiją. Įsidarbino Nacionalinėje saugumo agentūroje (NSA). Pradžioje saugojo Merilendo universitete esantį slaptą objektą. Vėliau, išėjęs iš NSA, įsidarbino Centrinės žvalgybos valdyboje (CŽV), tapo informacinio saugumo specialistu. Kelerius metus dirbo Šveicarijoje, Jungtinių Tautų atstovybėje. Buvo atsakingas už kompiuterinių tinklų saugumą.
Išėjęs iš CŽV dirbo keliose su šia žvalgybine institucija susijusiose privačiose kompanijose.
Prieš atskleidžiant informaciją E.Snowdenas gyveno gerai. Uždirbdavo apie 200 tūkst. JAV dolerių per metus, nuomojosi puikų namą ir turėjo gražią merginą. E.Snowdenas yra prieštaringų charakterio savybių asmenybė. Jis yra uždaras, nemėgsta bendrauti. Jo mergina pasakojo, kad buvo labai sunku jį įkalbėti eiti pasivaikščioti, aplankyti draugus ir panašiai. E.Snowdenas beveik visą laisvą laiką praleisdavo prie kompiuterio. Kartu jis siekė išskirtinumo, norėjo būti žinomas ir populiarus.