• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei prieš savaitę interneto pokalbių programos „Skype“ vartotojus Lietuvoje atakavęs virusas ištuštino kai kurių gyventojų sąskaitas.

REKLAMA
REKLAMA

Įtariama, kad iš virusais apkrėstų kompiuterių buvo pavogti prisijungimo prie sąskaitų duomenys ir slaptažodžiai. Vėliau, pasinaudojus šia informacija, buvo ištuštintos kompiuterių vartotojų sąskaitos, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

REKLAMA

Lietuvos kriminalinės policijos biuro nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo skyriaus (NEETS) pareigūnai turi duomenų, kad keli vartotojai dėl virusų nukentėjo finansiškai. Pareigūnai aiškinasi šio viruso autorius ir platintojus.

Pareigūnai aiškinasi, ar nuostoliai atsirado būtent dėl šio viruso „sandra.scr“, kuris buvo platinamas per interneto pokalbių programą „Skype“.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) taip pat yra gavusi vieno vartotojo skundą, kuriame teigiama, kad dėl viruso patyrė finansinių nuostolių.

RRT tinklų ir informacijos saugumo skyriaus vedėjas Rytis Rainys teigė, kad vienas nuo viruso „sandra.scr“ nukentėjęs gyventojas skundžiasi patyręs tūkstančius litų nuostolių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau nustatyta, kad viena „sandra.scr“ viruso funkcijų buvo šnipinėjimas – vos tik kompiuteris buvo apkrečiamas virusu, programa pradėdavo sekti, ką veikia vartotojas.

Ji fiksuodavo, kokias svetaines vartotojas lanko, kur, kada ir kokius slaptažodžius įrašo.

Surinkti duomenys buvo siunčiami viruso platintojams.

Skundą pateikęs gyventojas dalyvaudavo internetinėse lažybose. Pavogę duomenis iš jo kompiuterio, sukčiai gavo priėjimą prie jo lažybų sąskaitų.

REKLAMA

Tuo tarpu NEETS pareigūnai nedetalizuoja, kokie kompiuterių vartotojų duomenys galėjo patekti į sukčių rankas. Užsimenama, kad slapti duomenys buvo pavogti pasitelkus į pagalbą virusą ir kad dėl to vartotojai patyrė finansinių nuostolių. Taip pat neatskleidžiama ir tyrimo eiga – taip siekiama nepakenkti pačiam tyrimui.

REKLAMA

R. Rainys patvirtino, kad tyrimas juda į priekį, tačiau detalių neatskleidė. Spėjama, kad viruso platintojai greičiausiai yra iš Lietuvos. „Tai buvo ne vienas platintojas, o grupė. Ir, deja, labai gerai organizuota“, – sakė R. Rainys.

Specialistai teigia, kad viruso platintojai pasirinko labai sumanią taktiką: „Skype“ vartotojai gaudavo žinutę su nuoroda, siūlančia pasižiūrėti Sandros nuotrauką. Pokalbių programa rodydavo, kad žinutę atsiuntė asmuo, esantis vartotojo adresų knygelėje. Tai „Skype“ programos vartotojams išsklaidydavo įtarimus apie galimą virusą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paspaudus šią nuorodą, į kompiuterį būdavo atsiunčiama byla „sandra.scr“. Aktyvavus bylą kompiuteris būdavo apkrečiamas virusu.

Pasaulyje jau įprasta skaičiuoti, kokia yra bendra kompiuterinių virusų padaryta žala. Tuo tarpu Lietuvoje tokios praktikos iki šiol nebuvo.

Pasak R. Rainio, tokius įvertinimus būtų galima pateikti ir Lietuvoje. Reikia surinkti duomenis apie viruso paplitimą, atskiriems vartotojams padarytą finansinę žalą, sutrikdytą kompiuterių darbą. „sandra.scr“ virusas irgi buvo skirtas interneto svetainių darbui sutrikdyti.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų