• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medicina practica savo socialinio tinklo paskyroje pasidalino informacija apie tai, kas išduoda sutrikusią skydliaukės veiklą.

Medicina practica savo socialinio tinklo paskyroje pasidalino informacija apie tai, kas išduoda sutrikusią skydliaukės veiklą.

REKLAMA

Jie išskyrė keletą simptomų, kuriuos pajutę turėtumėte susirūpinti:

  • nuolatinis nuovargis,
  • kankinantis nerimas,
  • suprastėjusi atmintis,
  • krečiantis šaltis ar prakaitavimas,
  • išsausėjusi oda,
  • slenkantys plaukai,
  • augantis svoris,
  • sutrikęs mėnesinių ciklas,
  • širdies skausmai,
  • prislopęs lytinis potraukis.

Visi šie požymiai gali tiesiogiai signalizuoti apie sutrikusią hormonų gamybą, už kurių teisingą veiklą atsakinga skydliaukė.

Priežastys

Skydliaukės pagrindinė užduotis yra kontroliuoti medžiagų apykaitą bei jos greitį. Tai procesas, kai kūnas paverčia suvartotą maistą energija, kurios reikia visoms kūno ląstelėms. Kai skydliaukė neveikia tinkamai, tai gali paveikti visus organizme vykstančius procesus.

„Antėja“ medicinos centro laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė anksčiau naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kuo sutrikusi skydliaukė yra pavojinga bei koks gali būti gydymas.

REKLAMA
REKLAMA

Hipotirozė ir hipertiroidizmas yra du pagrindiniai skydliaukės ligų tipai ir kiekvienas iš jų turi keletą galimų priežasčių.

Dažniausia sulėtėjusios skydliaukės funkcijos priežastis yra visą gyvenimą trunkanti (lėtinė) autoimuninė liga, vadinama Hashimoto tiroiditu. Tačiau ją gali sukelti daugelis kitų veiksnių, tokių kaip diabetas ir tam tikri receptiniai vaistai, tokie kaip statinai.

REKLAMA

Be to, dėl spindulinės terapijos ar tiesiog jodo trūkumo dietoje skydliaukė taip pat gali neveikti tinkamai. Jodo trūkumas yra dažniausia hipotirozės priežastis šalyse, kuriose joduota druska nėra plačiai prieinama. Taip pat galima įgimta hipotirozė,

„Hipertiroidizmą sukelia Greivso liga – lėtinė autoimuninė būklė, sukelianti pernelyg aktyvią skydliaukės veiklą. Tai dažniausia hipertiroidizmo priežastis. Aktyvūs skydliaukės mazgeliai taip pat gali sukelti hipertiroidizmą, kaip ir per didelis jodo kiekis, kurį sukelia vartojami tam tikri vaistai, pvz., amiodaronas.

REKLAMA
REKLAMA

Tiroiditas (skydliaukės uždegimas) skirtingu metu sukelia skirtingas būkles: pradžioje sukelia laikiną hipertirozę, o vėliau laikiną arba lėtinę hipotirozę.

Pogimdyminis tiroiditas dar vieną reta, bet galima skydliaukės funkcijos sutrikimo priežastis. Išsivysto 5 proc. moterų po gimdymo. Paprastai tai pirmiausia sukelia hipertirozę, o po to hipotirozę. Paprastai yra laikina“, – tikino E. Marciuškienė.

Kuo skydliaukės sutrikimai yra pavojingi?

Klinikiniai tyrimai nustatė ryšį tarp skydliaukės sutrikimų ir įvairių sveikatos būklių, įskaitant diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas, depresija, vėžį it kt. Tiek hipertiroidizmas, tiek hipotirozė siejami su padidėjusiu sergamumo ir mirtingumo, susijusiu su širdies ir kraujagyslių ligomis, rizika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojos teigimu tai įvyksta todėl, kad skydliaukės funkcijos sutrikimai yra susiję su dislipidemija (padidėja bendro cholesterolio, trigliceridų, sumažėja DTL cholesterolio kiekis), hipertenzija, osteoporoze ir padidėjusiu atsparumu insulinui (padidėja gliukozės, C peptido kiekis kraujyje).

„Nustatyta, kad subklinikinė hipotirozė yra susijusi su didesne sunkios preeklampsijos tikimybė nėštumo metu.

Subklinikinis hipertiroidizmas yra susijęs su santykinai didesniu širdies nepakankamumo dažniu tarp pacientų, kuriems yra žinomi širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos veiksniai, padidėjusi rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, demencija, ir aritmija“, – įspėjo specialistė.

REKLAMA

Pacientams, kuriems yra akivaizdžių hipotirozės ar hipertirozės požymių, skydliaukės funkcijos tyrimai tik patvirtina diagnozę.

Nors TSH plačiai naudojamas kaip atrankos tyrimas įtariant skydliaukės sutrikimą, dažnai vien tik TSH gali nepakakti. Kartu su TSH kartu reikia atlikti FT4 ir FT3. Skydliaukės antikūnų (ATPO, anti-Tg) taip pat reikalingi diagnozuojant skydliaukės ligas.

O diagnozavus, skydliaukės ligos dažniausiai gydomos vaistais. Gydymas priklauso nuo būklės tipo ir priežasties. Tikslas yra grąžinti skydliaukės hormonų kiekį į sveiką diapazoną.

REKLAMA

„Tinkamai gydant skydliaukės ligomis sergantys žmonės gali gyventi sveiką ir įprastą gyvenimą.

Jei sergate hipertiroidizmu, gydoma antitiroidiniais vaistais, kurie neleidžia skydliaukei gaminti per daug hormonų. Jei sergate hipotiroze, pagrindinis gydymo būdas yra skydliaukės hormonų pakaitiniai vaistai“, – tikino gydytoja.

Perskaičiau statinai ir nušvitau,man kardiologė net į kortelę įrašė,kad atsisakiau statinų...sutrikus skydliaukės veiklai padaugėja cholesterolio,padaugėjus cholesterolio,skiriami statinai,naudojant statinus sutrinka skydliaukės veikla...pradedame iš pradžių:sutrikus ....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų