Tuo stebisi Seimo opozicija – jiems keista, kad prokurorai slėpdami net ir tai, ar Bartoševičiui jau pareikšti oficialūs įtarimai, dabar nekreipia dėmesio, kad tyrimo duomenys galėjo nutekėti. Jie jau svarsto, kad dėl to galbūt reikėtų suburti ir specialiąją tyrimo komisiją Seime.
Kristijonas Bartoševičiaus jau 3 dienas nėra Seimo narys ir nesaugomas teisinės neliečiamybės, bet ar prokurorai jį apklausė, ar jau pareiškė oficialius įtarimus, visuomenė nežino. Panašu, kad prokuratūra vengia klausimų šia tema. Štai generalinė prokurorė atvykusi į suplanuotą renginį, bet pamačiusi, kad jos laukia TV3 Žinios, nė neišlipa iš mašinos – nuvažiuoja į kiek toliau esančią automobilių stovėjimo aikštelę. Aikštelėje palūkėjusi apie penketą minučių, sugrįžta.
„Laba diena, prokurore. Norim trumpos informacijos, ar jau pateikti įtarimai ponui Bartoševičiui? — Oi, žinokit jokios daugiau informacijos tikrai neteiksiu, kas buvo galima, šiam laikotarpiui, viskas yra ištransliuota... — Bet net apie statusą? — Tikrai, daugiau informacijos nepateiksiu, kai bus daugiau aplinkybių, kurias turės žinoti, privalės žinoti, mes tikrai informuosime visus“, – kalba generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
Bet kol prokurorai visuomenę laiko nežinioje, skandalas nerimsta. Pastarosiomis dienomis kilo įtarimų, jog Bartoševičių kažkas galėjo informuoti, kad pradėtas toks tyrimas. Nors jis pats pirmadienį aiškino, kad apie tai nieko iš anksto nežinojo:
„Jūs žinojot, kad vyksta tas tyrimas? — Ne, iš kur aš galėjau žinoti. — O kada sužinojote? — Nu prieš 45 minutes, turbūt.“
Bet jo skuba trauktis atrodo keistai. Sausio 15-ąją, jam išvykus į komandiruotę Čilėje, jis sausio 18-ąją dar teikė Seimo valdybai prašymą po kelių dienų vykti į komandiruotę Indijoje. Ir nors prašymas buvo palaimintas, jis sausio 20-osios vakarą kažkodėl staiga sumanė mesti būsimą komandiruotę, kuri labiau panaši į prabangią turistinę kelionę ir apskritai darbą Seime – apie 20 valandą vakaro, penktadienį, išsiuntė rinkimų komisijai atsistatydinimo pareiškimą.
Neįprasta tai atrodo ir konservatorių pirmininkui Landsbergiui: „Turbūt tiek pat keistai, kiek ir jums.“
Opozicija įtaria, kad Bartoševičiui kažkas perdavė informaciją apie tyrimą, tad jis greitai parašė atsistatydinimo pareiškimą, galbūt taip tikėdamasis, kad generalinė prokurorė nesikreips į Seimą dėl jo neliečiamybės ir apie pedofilijos bylą tuomet nei Seimas, nei visuomenė net nesužinos. Konservatorių partijos vadai neigia, kad galėjo perspėti Bartoševičių – sako jie patys to nežinojo.
„Iš partijos vadovybės niekas neinformavo niekaip kitaip. — O ne iš vadovybės gal? — Neturiu jokios informacijos“, – sako G. Landsbergis.
„Prieš jūsų kreipimąsi į Seimo pirmininkę, prokurorai kontaktavo su juo? — Negaliu atsakyti, tai yra prokurorai, kurie atlieka ikiteisminį tyrimą, jie žino ką jie darė, mano buvo kreipimąsis į Seimo pirmininkę ir tiek“, – teigia N. Grunskienė.
Opozicija sutapimais netiki, sako reikia aiškintis, ar tikrai informacija nebuvo nutekinta. Bet generalinei prokurorei neatrodo, kad čia reikia kažką aiškintis ir tirti.
„Kyla daug diskusijų, ar negalėjo būti nutekinta medžiaga, informacija... — Aš negaliu nei patvirtinti, nei paneigti. — Ar dėl to tyrimo reikėtų, aiškinantis, ar nutekino informaciją? — Aš nemanau, kad tai būtų labai reikšminga aplinkybė, ikiteisminis tyrimas vyksta, jis vyksta taip, kaip jis turi vykti, prokurorai kontroliuoja ikiteisminį tyrimą, aš priekaištų prokurorams dėl tyrimo neturiu, o rezultatus pamatysime ateityje“, – tvirtina N. Grunskienė.
Policijos generalinis komisaras sako pavedęs pavaldiniams patikslinti aplinkybes.
„Taip, pavedimas mano duotas imunitetui, tiesiog parengti tokią informaciją, kaip galimai... kada mes gavome šitą bylą, kada ta byla iš mūsų buvo paimta, na, dėl šventos ramybės, tokią informaciją turėsime“, – tikina policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Bet tyrimo dėl galimo informacijos nutekėjimo policija nemato reikalo pradėti.
„Daugiau kažkokių pagrindų, kad pradėti tarnybinį patikrinimą, tikrai šiai minutei neturiu. – Ar tai reiškia, kad jūs jau atmetate tą galimybę nutekinimo ikiteisminio tyrimo duomenų? — Šiai minutei aš nematau tokių prielaidų. Nematau tokių prielaidų, tiesiog norim turėti informaciją, kurią jeigu ateityje kas nors mūsų klaus, mes iš karto galėtume ta informacija pasidalinti“, – kalba R. Požėla.
Pats Bartoševičius, pirmosiomis skandalo dienomis dar atsakinėjęs į klausimus, sulig rinkimų komisijos sprendimu panaikinti jo mandatą, dingo iš viešumos ir į skambučius nebeatsiliepia.
„Jeigu pasitvirtins informacija, kad buvo nutekinti ikiteisminio tyrimo duomenys ir buvo bandoma išsukti Seimo narį pedofilijos galimai tyrimo metu, tai žinokite, valstybingumo pamatų griovimas“, – sako valstiečių frakcijos narys Dainius Gaižauskas.
Bet opoziciją stebina ne tik Bartoševičiaus veiksmai, bet ir teisėsaugos nenoras aiškintis galimą informacijos nutekinimą.
„Kas tą padarė, jiems niekada nerūpi. Jokio tyrimo nėra, tiesiog tai nereikšminga aplinkybė. Tai kam tada baudžiamajame įstatyme yra straipsnis dėl baudžiamosios atsakomybės už tokių valstybės paslapčių atskleidimą, ikiteisminio tyrimo medžiagos ir panašiai. Žiūrėkit, kaip patogu prisidenginėti ikiteisminio tyrimo slaptumu, kad mes negalime kažko pasakyti“, – teigia „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Seimas turėtų inicijuoti prašymą kreiptis į generalinę prokuratūrą arba į teisėsaugos institucijas, ar nebuvo tokia informacija nutekinta, kokia jos galima žala. Jeigu matysime, kad yra būtinybė, man atrodo, kad reikia tokiais atvejais ir šaukti, sukurti specialią komisiją. Nes tai būtina išsiaiškinti“, – tvirtina D. Gaižauskas.
Skverneliui nenormalu atrodo ir kai prokurorai slepia nuo visuomenės, ar buvęs Seimo narys jau sulaukė oficialių įtarimų.
„Nėra normalu, jeigu jiems nėra svarbu, kad informacija yra nutekinama, o dabar sako mes nebeskelbsime. Tai rezonansinis įvykis, visuomenės interesas žinoti yra didelis, tai būtume mes turėję visiškai užgniaužtą šitą ikiteisminį tyrimą, jeigu jis būtų spėjęs atsisakyti mandato“, – sako S. Skvernelis.
„Ko gero, bus specialioji komisija, nes tai neeilinis, tai labai rezonansinis įvykis, nes tai susiję su Seimo nariu, su valdančiąja partija, valdančiosios partijos vadovu ir galbūt net Seimo pirmininku. Tai labai rimta informacija ir turi būti aiškumas, visuomenė privalo žinoti apie viešuosius asmenis viską“, – tvirtina D. Gaižauskas.
Teisėsauga galimą Bartoševičiaus seksualinę prievartą prieš mažamečius tiria nuo praėjusių metų lapkričio vidurio.