Policija pareiškė įtarimus pirmiems dviem skustagalvių maršo Vilniuje dalyviams, kiti apklausiami kaip liudytojai. Už tautinės nesantaikos kurstymą skustagalviams gresia bauda arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovybė iš esmės teigiamai įvertino policijos veiksmus per kovo 11-osios skustagalvių maršą Vilniaus mieste su antisemitinėmis skanduotėmis.
Visuomenėje priekaištauta, esą policija neatliko savo pareigos iškart sustabdyti ir nubausti skustagalvių maršo dalyvius, tačiau antradienį, išklausę policijos informaciją apie incidentą, VRM vadovai pripažino, kad iš esmės pareigūnai reagavo tinkamai, nors policijos veiksmuose ir būta „kai kurių netikslumų“.
Nesankcionuotų eitynių dalyviai buvo aiškiai įspėti apie jiems gresiančią atsakomybę už tautinės nesantaikos kurstymą, jų eitynės nufilmuotos ir pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Policijos vadovai užtikrino, kad ikiteisminis tyrimas bus atliktas kuo greičiau ir tautinės nesantaikos kurstytojams pareikalauta griežčiausios bausmės, pranešė VRM.
„Tautinės nesantaikos kurstytojai gaus ko nusipelnę, o pareigūnų pasirinkta taktika leido išvengti didesnių neramumų ir susirėmimų. Niekas nenukentėjo. Jeigu eitynių dalyviai būtų išvaikyti jėga, pasekmės būtų neprognozuojamos. Kai nėra didelių viešosios tvarkos pažeidimų, tokios taktikos policijos pareigūnai laikosi visų viešųjų renginių metu. Tai yra, jeigu galima išvengti jėgos panaudojimo ir susirėmimų - jų išvengiama“, - VRM pranešime cituojamas Vilniaus Vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Sigitas Mecelica.
Policija teigia reaguojanti į kiekvieną tautinės nesantaikos kurstymo atvejį. Ikiteisminiai tyrimai pradedami ne tik dėl viešų incidentų, bet ir dėl tautinę nesantaiką kurstančių pasisakymų internete: 2006 m. pradėta 17, 2007 m. - 32 ir šiemet jau 21 toks tyrimas.
Įvertinus tai, kad tautinę nesantaiką kurstantys išpuoliai dažnėja, VRM pavedė Policijos departamento ir Vilniaus miesto policijos vadovams, bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu, griežtinti tautinę neapykantą kurstančių judėjimų kontrolę, sustiprinti patruliavimą jų susibūrimo vietose, keisti policijos budėjimo taktiką masinių renginių metu.
Tam, kad policija galėtų operatyviau reaguoti į viešosios tvarkos pažeidimus, policijos vadovybei rekomenduota supaprastinti pažeidėjų sulaikymo procedūras.
Politikai kelių dešimčių skustagalvių jaunuolių maršą per Vilniaus centrinėmis gatvėmis įvertino kaip provokaciją ir valstybės diskreditavimą.
Premjeras Gediminas Kirkilas antradienį pareiškė asmeniškai smerkiąs skustagalvių eitynes ir pažadėjo artimiausiu metu Vyriausybės pareiškimą šiuo klausimu.
G.Kirkilas priminė, kad Vilnius yra daugiakultūris miestas, kuriam nedaro garbės panašūs išpuoliai.