Dukart per vieną mėnesį šį pavasarį karingai nusiteikę Jemeno vietos gyventojai nutraukė dujotiekį, vedantį į 4,5 mlrd. JAV dolerių vertės Prancūzijos kompanijai „Total“ priklausantį telkinį Jemene. Kelias savaites kompanija derėjosi su karingai nusiteikusiomis vietos gentimis, kad galėtų suremontuoti dujotiekį ir iš naujo pradėti 6,7 mln. tonų suskystintų dujų per metus teikiančio gręžinio veiklą – svarbų elementą Jemenui, norinčiam garantuoti savo piliečiams užtektiną kiekį energijos ir užsitikrinti pajamų gavimą ne vien iš naftos žaliavos.
Iš viso reikėjo pasirašyti susitarimus su dešimtimis smulkesnių genčių ir atskirų grupių, kol buvo įmanoma atstatyti dujų gavybą.
Toks gyvenimas Jemene šiandien: daugybę naftos turinti tauta kovoja su karingai nusiteikusiomis gentimis, glaudūs ryšiai su „Al Qaeda“, ore zvimbia JAV pajėgos, o tai lemia kruvinus konfliktus ir keršto aktus ant žemės. Suirutė Jemenui kainavo beveik ketvirtadalį pagaminamos naftos produkcijos ir padėjo išsikovoti pirmąją vietą pasaulio prasčiausių ekonomikų sąraše, sudarytame „Forbes“.
Antroji sąraše – Sirija. Konfliktų draskoma arbatų šalis, kurios ekonomika sumažėjo maždaug 6 proc. po to, kai pernai diktatorius Basharas al-Assadas sulaukė tarptautinių sankcijų, kai jo kariai ėmėsi karinių veiksmų prieš savus piliečius. Trečias yra Sudanas – daugiametis košmariškų pasaulio ekonomikų sąrašo narys. Naujas sąrašo narys yra Pakistanas, kurio ekonomika labai nukentėjo dėl nedidėjančių pajamų vienam gyventojui ir didelės infliacijos.
Sudarydami šį sąrašą „Forbes“ žurnalistai rėmėsi įvairių šaltinių pateikiamais ekonominiais ir statistiniais duomenimis. Tiesa, pastebi jie, sąrašas nėra baigtinis, mat Šiaurės Korėja neabejotinai taptų pačia blogiausia ekonomika visame pasaulyje, tačiau neturint tikslių duomenų, sunku šią šalį lyginti su kitomis.
Sudarant sąrašą buvo vertinami gyventojui tenkančių pajamų ir bendro vidaus produkto per trejus metus vidurkiai. Šalys, kuriose mažos gyventojui tenkančios pajamos, didelė infliacija, greitai auganti populiacija, karaliauja blogiausiųjų sąraše. Štai kodėl daugelis Afrikos šalių, turtingų gamtiniais ištekliais, negali pakliūti į didžiausių pasaulio ekonomikų sąrašą – vien dėl savo netinkamo valdymo Jemenas ar Čadas tampa blogiausiomis pasaulio ekonomikomis.
Su metinėmis 1418 JAV dolerių (3979 litų) pajamomis vienam gyventojui ir maždaug 45 proc. suaugusių gyventojų neraštingumu, Jemenas yra viena skurdžiausių pasaulio šalių. Šis faktas nedera su kitu faktu: Jemenas turi 3 mlrd. bareliu naftos, kurie generuoja maždaug ketvirtadalį šalies bendro vidaus produkto ir 70 proc. vyriausybės pajamų.
„Tam tikra prasme tai, ką Jemenas išgyvena, yra tikra audra, – sakė Princtono universiteto profesorė ir JAV ambasadorė Jemene 1997-2001 m. Barbara Bodine. – Politinė suirutė šiai šaliai buvo pragaištinga kaip Egiptui ar Libijai, tačiau čia mes kalbame apie šalį, kuri ir taip sąrašo apačioje.“
Jemenas turi keletą privalumų lyginant su kaimynais Sirija, Libija, Afganistanu. B. Bodine tvirtino, kad Jemeno gyventojai yra pasidaliję į dvi islamo atšakas - sunitus ir šiitus. Karingos gentys gali būti problema užsienio investuotojams, tokiems kaip „Total“, mes jie reikalauja tvirtų įsipareigojimų duoti darbo genčių nariams mainais į saugumą. Tačiau tai niekai, palyginus su tuo, kokį spaudimą patiria kitos kompanijos iš miestų iki tol, kol joms leidžiama plėstis.
Be kita ko, Jemenas turi bene geriausią pasaulyje natūraliai susiformavusį uostą Adeną su gilia įlanka laivams, prieš daugybę metų suformuotą vulkano. Tačiau pritraukti investuotojų čia Jemenui sunku, mat jis pasaulyje žinomas kaip pavojinga šalis. Šis įsitikinimas sustiprėjo po 2000 metais įvykusio uosto bombardavimo.
UNICEF ir OXFAM perspėjo apie gresiančią didžiulę krizę, mat beveik 10 mln. Jemeno žmonių nuolat trūksta maisto ir 40 proc. gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos. Su augančia šalies populiacija (maždaug 2 proc. kas metus) ir dideliu neraštingumo lygiu Jemeno laukia ekonominė katastrofa, jeigu šalyje nebus gerinama švietimo sistema ir diversifikuojama ekonomika, kuri šiandien daugiausia paremta natūriniais ūkiais.
Prasčiausios pasaulyje ekonomikos
1. Jemenas (1418 JAV dolerių gyventojui per metus, 10,5 proc. BVP nuosmukis, 18 proc. infliacija)
2. Sirija (2525 JAV dolerių gyventojui per metus, 6 proc. BVP nuosmukis, 30 proc. infliacijos lygis)
3. Sudanas (1657 JAV dolerių gyventojui per metus, 10,5 proc. BVP nuosmukis, 18 proc. infliacijos lygis)
4. Svazilendas (3328 JAV dolerių gyventojui per metus, 0,3 proc. BVP augimas, 7 proc. infliacijos lygis)
5. Pakistanas (1300 JAV dolerių gyventojui per metus, 1 proc. BVP augimas, 12 proc. infliacijos lygis)
6. Jamaika (5600 JAV dolerių gyventojui per metus, 1,5 proc. BVP augimas, 7 proc. infliacija)
7. Gambija (508 JAV doleriai gyventojui per metus, 3,3 proc. BVP augimas, 4,7 proc. infliacija)
8. Madagaskaras (470 JAV dolerių gyventojui per metus, 0,5 proc. BVP augimas, 10 proc. infliacija)
9. Čadas (920 JAV dolerių gyventojui per metus, 1,6 proc. BVP augimas, 1,8 proc. infliacija)
10. Malavis (350 JAV dolerių gyventojui per metus, 5,5 proc. BVP augimas, 11 proc. infliacija)