Kur dėti šimtus tūkstančių litų, skirtų socialinėms pašalpoms mokėti? Šis klausimas šalies savivaldybėms lieka aktualus net artėjant ekonominei krizei.
Jau tapo įprasta, kad paskutiniais besibaigiančių metų mėnesiais savivaldybių tarybos perskirsto šimtus tūkstančių litų, valstybės skirtų neturtingiausiems gyventojams šelpti. Mat kaskart paaiškėja, esą žmonių, kuriems reikia pagalbos, yra mažiau, nei to tikėjosi valdininkai. Dėl to šiems tenka sukti galvas, kur dėti vadinamuosius skurdžių pinigus.
Į socialinių išmokų kategoriją įeina savivaldybių mokamos laidojimo pašalpos, kompensacijos už šildymą, karštą vandenį ir socialinės pašalpos, mokamos mažas pajamas gaunantiems žmonėms. LŽ kalbinta Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Globos ir rūpybos skyriaus vedėja Aldona Paškevičienė pabrėžė, jog tam, kad gautų tokias pašalpas, asmenys privalo įrodyti išties mažai uždirbantys arba pateikti įtikinamus argumentus, kodėl apskritai nedirba. Šis reikalavimas mažina socialinių pašalpų gavėjų skaičių.
Nors visi socialinėms pašalpoms skirti pinigai nepanaudojami, savivaldybės, formuodamos ateinančių metų biudžetus, paprastai mėgina apsidrausti ir iš valstybės biudžeto užsiprašo daugiau lėšų, nei mano būsiant reikalinga. Motyvuojama tuo, kad negalima apskaičiuoti, kiek tais metais savivaldybės teritorijoje gims žmonių, kiek jų mirs, kiek neteks darbo, sveikatos ir bus priversti prašyti socialinių pašalpų.
Vien Panevėžio miesto savivaldybė šiemet socialinėms pašalpoms mokėti iš valstybės biudžeto gavo 6,4 mln. litų, o Panevėžio rajono savivaldybė - 2,4 mln. litų. Ir viena, ir kita savivaldybės „sutaupė“. Todėl šiuo metu Panevėžio miesto tarybos nariai svarsto, kokioms socialinėms reikmėms perskirstyti 135 tūkst. litų, kurie, tikėtina, iki metų pabaigos nebus išmokėti kaip socialinės pašalpos. Panevėžio rajono taryba taip pat suka galvą, kam skirti beveik 200 tūkst. litų.
Panevėžio miesto savivaldybės Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Ona Chomentauskienė LŽ teigė, jog tarybos narių prašoma, kad lėšos, kurių neprireikė socialinėms pašalpoms, būtų skirtos Aukštaitijos sostinėje kuriamiems senelių namams, jau veikiančiam socialinių paslaugų centrui, Maisto bankui ir darbui su socialinės rizikos šeimomis.
Tuo metu Panevėžio rajonas pasirengęs už valstybės skirtus, bet pagal paskirtį nepanaudotus pinigus, apmokėti savivaldybės gyventojų gydymą psichoneurologiniuose pensionuose. Anot A.Paškevičienės, šiemet itin pabrango psichikos ligonių priežiūra šiose specializuotose įstaigose, todėl savo lėšų šioms paslaugoms apmokėti rajonas negalėtų atseikėti.
Paklausta, ar valstybė neprašo grąžinti socialinėms pašalpoms mokėti skirtų, bet nepanaudotų pinigų, A.Paškevičienė atsakė, kad iki šiol tokių prašymų nesulaukė. Gal artėjanti ekonominė krizė šį dosnumą pakoreguos?
Daiva Baronienė