Štai vilnietis Romas pasakojo, kad išsiskyręs su žmona dviem vaikams mokėjo alimentus.
„Žmonos prašoma suma kiekvienais metais vis augo. Buvo nelengva pragyventi, trūko pinigų, tačiau niekad nenustojau mokėjęs alimentų, netgi nesu pavėlavęs juos mokėti“, – tikino vyras.
Jis tikino, kad vaikystėje daugiau bendravo su vaikais, dabar susitinka tik retkarčiais.
„Vaikai jau užaugo, aš prieš keletą metų tapau pensininku. Tačiau augant kainoms kiekvienais metais vis sunkiau iš pensijos pragyventi. Ji siekia šiek tiek daugiau nei 400 eurų. Santaupų nepavyko daug sukaupti, todėl skaičiuoju kiekvieną centą.
Noriu paprašyti vaikų, kad jie dabar mane išlaikytų, juk aš jais rūpinausi ir padėjau finansiškai. Ar neturėtų jie dabar atsilyginti tuo pačiu“, – retoriškai klausė vyras.
Romas tikino, kad kreiptųsi ir į teismą.
„Juk man teismas paskyrė sumą, kurią mokėjau vaikams. Tegu jiems dabar nustato sumą, kurią turės mokėti kiekvieną mėnesį.
Vaikai turėtų atsilyginti tėvams, kurie juos augino ir padėjo“, – tvirtino vyras.
Kada vaikai turi padėti tėvams?
Šeimos teisės specialistė Rita Vestertė patikino, kad tėvai gali kreiptis į teismą su prašymu priteisti išlaikymą (paramą).
„Tačiau ar teismas tokį reikalavimą tenkins priklauso nuo aplinkybių – ar tėvai augino vaikus, ar nebuvo smurto prieš vaikus atvejų, ar nebuvo apribotos teisės ir t.t.
Taip pat vertinama ir tai, kodėl tėvai negali savęs išsilaikyti patys, ar neturi turto, kurį gali realizuoti ir gauti pajamų“, – komentavo teisininkė.
„Ratio Legis“ advokatės Vilijos Gražulytės teigimu, įstatymai numato, kad pilnamečių vaikų pareiga yra išlaikyti savo tėvus, kai šie yra nedarbingi, jiems reikalinga parama, rūpinimasis.
„Išlaikymo dydį nustato teismas, atsižvelgdamas į vaikų ir tėvų šeiminę bei turtinę padėtį. Teismas, nustatydamas išlaikymo dydį, atsižvelgia į visų pilnamečių to tėvo ar motinos vaikų pareigą išlaikyti tėvus, neatsižvelgiant į tai, ar ieškinys dėl išlaikymo priteisimo pareikštas visiems vaikams ar tik vienam iš jų.
Be to, jeigu pilnamečiai vaikai nesirūpina tėvais, teismas iš vaikų gali priteisti ne tik išlaikymą, bet ir papildomas išlaidas, tėvų turėtas dėl sunkios jų ligos, sužalojimo ar jiems būtinos priežiūros, kurią atlygintinai atliko pašaliniai asmenys“, – komentavo advokatė.
Tačiau advokatė V. Gražulytė pastebėjo, kad ne visada tėvai gali kreiptis į teismą dėl išlaikymo.
Pavyzdžiui, teismas gali atleisti pilnamečius vaikus nuo pareigos išlaikyti savo nedarbingus tėvus, jeigu nustato, kad tėvai vengė atlikti savo pareigas nepilnamečiams vaikams; arba, kai tėvų finansinė padėtis yra itin gera ir priteisti tokio išlaikymo nėra objektyvių priežasčių“, – pastebėjo advokatė.
Prisiteisti išlaikymą pavyksta ne visada
Anot advokatės, pavyzdžių, kuomet tėvai siekia priteisti išlaikymą yra labai mažai. Tačiau porą jų V. Gražulytė pateikė.
„Pavyzdžiui, ieškovas ieškiniu prašė iš atsakovų priteisti išlaikymą po 180 eurų kas mėnesį. Nurodė, kad atsakovai yra ieškovo sūnūs, juos iki pilnametystės išlaikė, jais rūpinosi. Šiuo metu atsakovai pilnamečiai, sveiki, darbingi, abu yra įmonių savininkai ir gauna pastovias pajamas, turi nekilnojamojo turto, o ieškovas neįgalus, negali dirbti dėl operuotų kojų ir stuburo sutrikimų, gauna tik 193 eurų neįgalumo pensiją, gyvena žemiau skurdo ribos, nekilnojamojo turto neturi.
Tačiau sūnūs tikino, kad tėvas girtavo, o išsiskyręs su žmona (atsakovų mama) susitarė, kad jis išlaikys vieną vaiką, mama – kitą, tačiau ieškovas vaikų neišlaikė. Būdami jau pilnamečiai atsakovai stengėsi padėti ieškovui gydytis nuo alkoholizmo, tačiau nesėkmingai.
Pirmosios instancijos teismas ieškovo ieškinį atmetė. Buvo paduotas apeliacinis skundas. Antroji instancija sprendimą paliko nepakeistą“, – komentavo advokatė.
Anot jos, kitas pavyzdys rodo, kad išlaikymą prisiteisti gali pavykti.
„Prieš daugiau nei 10 metų ieškovė nurodė, kad jos sveikata yra pašlijusi, jai nustatytas 50 proc. darbingumo netekimo lygis. Ji negali susirasti darbo, jos pajamos yra mažos, todėl jai vienai yra sunku išsilaikyti. Pirmosios instancijos teismas tenkino tokį ieškovės reikalavimą bei priteisė jai po 150 litų (kas šiuo metu atitinka 43,44 euro) kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis, šią sumą kasmet indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją, nuo ieškinio pareiškimo dienos“, – pasakojo V. Gražulytė.
tai cia reikia ieskoti šeimoje auklėjimo problemu, ar visisko tevu nedalyvavo vaiku auklėjime. Normaliose seimose tokiu net klausimu nekyla....
Antra, logiškai mastant, zmogus visa gyvenima dirbo, mokejo mokescius, o ne gali is pensijos pragyventi, ar bet tureti oria senatve. Kas su valstybe negerai? Kur valdzia ziuri?
Tai ta graža rūpinimosi tėvais yra natūrali automatiškai.
Ką tėvai įdeda į vaikus tą gauna ir atgal.