Dvi naktis iš eilės ant sostinės skulptūrų maunami prekybos tinklų maišeliai – ne vandalų išpuolis, o sąmoningas noras atkreipti visuomenės dėmesį į plastikinių maišelių keliamas problemas.
Judėjimas „uzgamta.org“ prisiima atsakomybę už šiuos veiksmus ir kreipiasi į būsimą šalies Vyriausybę, Seimą ir piliečius.
„Plastiko maišeliai geriausiai simbolizuoja visą mūsų tautą, sparčiu žingsniu judančią sąvartyno link. Mes nuoširdžiai atsiprašome visų, kuriuos galėjo įžeisti ant iškilių tautos atstovų skluptūrų užmauti maišai, tačiau šia akcija siekėme sukelti šoką ir taip atkreipti dėmesį į rimtą problemą“, - sako „uzgamta.org“ judėjimo ir Žaliųjų turistų sambūrio atstovė Sondra Jonceva.
„Uzgamta.org“ judėjimo atstovai teigia, kad didžiulius pelnus gaunantys prekybos centrų tinklai turėtų elgtis sąmoningiau ir ne tik prisiimti atsakomybę už į aplinką patenkantį plastiką, bet ir siektų sumažinti aplinkos taršą. „Siekiame, kad prekybos centrų atstovai taptų sąmoningi ir dabar paplitusius plastiko maišus pakeistų ekologiškais. Vakarų pasaulyje jie tapo norma, deja, mes plastiku vis dar nuodijame save ir aplinką“, - teigia S. Jonceva.
Lietuvoje yra 800 sąvartynų, tačiau apie 300 jų normaliai net neveikia. Į juos kasmet išvežama maždaug 3 mln. tonų įvairių atliekų, beveik pusė jų - nerūšiuotos namų ūkio atliekos ir plastiko maišai.
„Moksliškai įrodyta, kad gaminys iš plastiko geriausiu atveju visiškai suirs tik po 80 metų. Blogiausiu atveju, jo suirimo teks palaukti trečiai kartai po manęs“, - aiškina S. Jonceva. – „. Veikiamas tik natūralių žemės sąlygų, plastikas yra nuo 80 iki 200 metų. Tai reiškia, kad mūsų išmestos plastikinės atliekos gyvens daug ilgiau nei mes patys ar mūsų vaikai“.
Judėjimo „uzgamta.org“ atstovės teigimu, nuolat didėjančių plastiko atliekų keliamos grėsmės mastai realiai dar neįvertinti, tačiau neabejojama, kad jų žala – milžiniška. Ne atsitiktinai kai kurios valstybės plastiko maišus uždraudė įstatymais.