„Facebook“ grupėje „NEPATIKIMI ASMENYS“ grupės administratorius Dainius Dainauskas pasidalino anonimiška narės, kuri sulaukė keisto sukčių skambučio, istorija. Skambinta buvo iš lietuviško numerio, tačiau skambintoja kalbėjo rusiškai. Prisistačiusi „Google“ darbuotoja, ji uždavė keletą abejones keliančių klausimų.
„Paklausė, ar aš per paskutinę valandą jungiausi prie paskyros per kitą įrenginį. Va, čia ir prasidės smagumas, kuris mane išmušė iš vėžių.
Kaip tik valandą atgal aš jungiausi prie paskyros per seną savo telefoną norėdama persikelti tam tikrus duomenis į naująjį telefoną. Šito aš paskambinusiai moteriai nepasakiau, nes juk turėjau šiokį tokį įtarimą“, – buvo rašoma „Facebook“ įraše.
Tuomet skambintoja pasakė, jog mato bandymą prisijungti prie pašnekovės paskyros iš Suomijos, paminėjo ir konkretų įrenginį, iš kurio neva jungiamasi.
„Aš žinau, kad „Google“ visada siunčia pranešimus, kai yra bandoma prisijungti iš kito įrenginio prie paskyros bei prisiminiau, kad pas mane nustatyti saugos kodai. Bet aš jokių pranešimų negavau. Sudėjus mintis, nusiraminau, supratau, kad mane durnina.
Jau norėjau padėti ragelį, bet staiga man į telefoną atėjo pranešimas, kad aš patvirtinčiau jog tai aš bandau atlikti prisijungimą į savo paskyrą“, – tęsė pasakojimą ji.
Ėmė manipuliuoti ir skubinti
O minėtas pranešimas nurodė, kad jungiamasi iš Latvijos. Kadangi moteris ignoravo pranešimą, sulaukė dar vieno skambučio, kad patvirtintų jungimąsi. Tariama „Google“ darbuotoja skatino tą padaryti kuo greičiau, nes esą 10 proc. duomenų jau yra nusavinti ir reikia skubiai priimti sprendimą.
Tuo tarpu, keliant klausimus, skambinusioji į visus rado dar labiau klaidinančius atsakymus.
„Susakiau, <...> kad pirmą kartą girdžiu, jog „Google“ apskritai skambintų, kad prisijungimas daromas Latvijoje. Pradėjo ji man pilstyti į ausis, kad rusiškai ji su manimi šneka, nes tokią kalbą aš nusistačius esu, kad Latvijoje „Google“ štabas ir panašiai“, – bandžiusiosios išvilioti paskyros prisijungimus atsakymus išvardijo ji.
Nepaisant to, ėmė sakyti, kad kol pašnekovė spės susisiekti su „Google“ klientų aptarnavimu, visi duomenys jau bus nutekinti. O štai, vėliau moteris rašys skundą, o skambinusioji per ją iš vadovybės „gaus velnių“.
Nors moteris pripažino, kad nedaug trūko, jog ji pasiduotų manipuliacijoms, galiausiai padėjo ragelį dar skambinusiajai siūlant pasikalbėti su pastarosios vadovybe. Taip pat pranešė „Google“ klientų aptarnavimo komandai apie šį įvykį.
Kol dar skambina ir įkalbinėja, duomenys vis dar saugūs
Tokie skambučiai „Telia“ atstovui spaudai Audriui Stasiulaičiui ne naujiena. Pasak jo, tokių skambučių dažnumas neatsilieka nuo bet kokių sukčių bandymų išvilioti pinigus ar prisijungimus prie interneto paskyrų.
O štai, būdų manipuliuoti žmonėmis sukčiai atranda vis naujesnių ir veiksmingesnių. Sukčius A. Stasiulaitis prilygino monstrams, kurie norėdami išvilioti duomenis skubina pašnekovą ir įspėja, kad nuo reakcijos greičio priklausys kažko, kas žmogui svarbu, likimas.
„Kaip anksčiau skambindavo ir sakydavo, kad sesuo ar dar kažkas pateko į avariją. Juk daugelis turi brolių, sesių, tai nesunku pataikyti, o žmogus ir susidomi, ką čia jam apie artimą žmogų pasakys“, – paaiškina jis.
Tuo tarpu, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktoriaus pavaduotojas Antanas Aleknavičius paaiškino, jog apsimetimas „Google“ darbuotojais, kad prieitų prie žmogaus duomenų, nereikalauja slaptažodžių nulaužimo.
Taigi, kol skambina ir bando įtikinti patvirtinti prisijungimą, žmogaus asmeniniai duomenys vis dar yra saugūs.
Kada jau per vėlu?
Tačiau patvirtinus minėtą užklausą dėl jungimosi greičiausiai sukčius pakeis slaptažodžius ir bus nebeįmanoma prieiti prie savų paskyrų.
„Jeigu aš žinau tiktai vieną slaptažodį, į visus servisus jungiuosi tiktai su „Google“, tada užvaldžius tą paskyrą jie gali prieiti teoriškai prie visų paskyrų, kurios susietos su „Google“ paskyra. Net ir mokėjimo informacija, jūsų kortelės duomenis galima pasižiūrėti, turint prisijungimo duomenis.
Bet tada joks bankas jūsų neišgelbės. Čia tas pats, kas atrakint namų duris ir pasakyt piktavaliui, kur pinigai sudėti“, – įspėjo jis.
Siūlo prisiminti, kaip tėvai mokė nekalbėti su nepažįstamaisiais
„Telia“ atstovo spaudai manymu, pirmiausia, sulaukus skambučio reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad skambintojas kalba rusiškai ir nedvejojant padėti ragelį.
„Tokiu atveju raudonas mygtukas telefone yra vienintelė išeitis“ , – pažymėjo A. Stasiulaitis.
O štai, A. Aleknavičius pabrėžia, kad „Google“ siūlo dvigubo autetinfikavimo paslaugą, kad ne kartą, o du reikėtų patvirtinti prisijungiant iš kito įrenginio.
Taip pat jis įspėjo, kad būtent todėl, jog sukčiai gavę prisijungimus prie vienos paskyros negalėtų prieiti prie kitų, nereikėtų naudoti vieno ir to paties slaptažodžio visoms interneto paskyroms.
„Profilaktiškai pakeisti slaptažodžius, naudoti dvigubą autentifikaciją būtina, čia jau net nebe rekomendacija, čia privaloma. Vaikystėje tėvai mokė nekalbėti su nepažįstamaisiais, bet mes kažkodėl tai pamirštam.
Tai jei dabar užkalbintų kažkoks nepažįstamas, kad mes jam atiduotumėm savo kišenėj turimus pinigus be prievartos, bet ten kažkaip gražiai pašnekėjęs, ko gero, neatiduotumėme vis tiek tai kodėl mes tą darom, kai mums paskambina“, – teiravosi jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!