REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sustiprintas saugumo tikrinimas tiek Europos oro uoste prieš skrydį, tiek atvykus į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) – įskaitant socialinių tinklų peržiūrą, sugadino vienai porai medaus mėnesio kelionę ir išgąsdino. Anoniminis autorius dalijasi įspėjimu su kitais keliautojais, ir ką jiems teko patirti.

Sustiprintas saugumo tikrinimas tiek Europos oro uoste prieš skrydį, tiek atvykus į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) – įskaitant socialinių tinklų peržiūrą, sugadino vienai porai medaus mėnesio kelionę ir išgąsdino. Anoniminis autorius dalijasi įspėjimu su kitais keliautojais, ir ką jiems teko patirti.

REKLAMA

Vyras papasakojo, kaip prasidėjo jo kelionė. Praeitą savaitę jis, kartu su savo žmona, skrido į JAV iš vieno Europoje esančio oro uosto, kurio pavadinimo nenorėjo atskleisti. Kas buvo keista, kad poros paprašė daug anksčiau atvykti prieš skrydį.

„Ilgai galvojau, ar verta apie tai rašyti viešai. Praėjusi savaitė buvo vienas didelis košmaras, kurį norėčiau kuo greičiau pamiršti. Tačiau jei šis įrašas padės bent vienam keliautojui – jau bus verta.

Mūsų ilgai lauktas medaus mėnuo virto baisiausiu gyvenimo periodu. Su žmona skridome į JAV iš vienos Europos šalies. Oro uostų pavadinimų nenoriu minėti – nenoriu palikti jokių užuominų apie savo tapatybę.

Diena prieš skrydį gavome pranešimą, kad turime atvykti į oro uostą bent valanda anksčiau nei įprasta, tačiau priežastis nenurodyta. Atvykus, registracija į skrydį prasidėjo beveik prieš 4 valandas. Eilė judėjo labai lėtai – pastebėjome, kad kiekvienas keleivis atiduodavo savo telefoną oro linijų darbuotojams, kurie juos laikydavo 5–10 minučių. Galvojome, kad tiesiog nesklandumai su bilietų skenavimu. Deja, realybė buvo kita“, – istorijos pradžią pristatė jis.

Tikrino keleivių socialinius tinklus be išankstinio pranešimo

Pasak įvykio liudininko, jam buvo nauja tai, kad atsisakius patikrinti socialinius tinklus, būtų neįleidę į lėktuvą.

„Kai atėjo mūsų eilė, paaiškėjo, kad vyksta kiekvieno keleivio socialinių tinklų peržiūra. Teko parodyti visą savo „social media“ (liet. socialinius tinklus), o atsisakius – būtų neįleidę į lėktuvą.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi neturiu ką slėpti ir apskritai beveik nenaudoju soc. tinklų, tik „Twitter“ ir „Reddit“, sutikau. Peržiūra buvo greita, nieko įtartino nerado, bagažas priimtas, gavome bilietus. Apie šią neįtikėtiną patirtį iškart parašiau keliems draugams SMS žinutėmis, pasijuokiau iš „žodžio laisvės“, kuria taip dažnai giriasi dabartinė valdžia.

REKLAMA

Nusiteikėme gerai – pavalgėme, atsigėrėme vyno, įsėdome į lėktuvą. Skrydis ilgas, bet ramus. Nusileidome su šypsenomis – prasideda ilgai lauktos atostogos.

Deja, tos šypsenos buvo paskutinės“, – apgailestavo vyras.

Patirtis JAV patikros kontrolėje

„Pasienio kontrolėje buvome informuoti, kad dėl naujų apsaugos nuo fentanilio ir terorizmo priemonių, mūsų laukia papildoma patikra. Mus nuvedė į atskirus kambarius, kurie atrodė kaip tardymo izoliatoriai. Pradžioje turėjome pateikti kelionės tikslą, parodyti planus, banko išrašus ir pan. Tai užtruko, ir per visą laiką nebuvo pasiūlyta nė stiklinės vandens.

REKLAMA
REKLAMA

Po apklausos mus paliko atskirai dar beveik valandai. Vėliau atėjo kitas darbuotojas – iš pradžių draugiškas, pasiūlė vandens, atsiprašė už gaištą laiką. Tačiau pasakė, kad prieš mus paleisdamas privalo peržiūrėti visus mano socialinius tinklus. Pasakiau, kad tai jau buvo padaryta prieš skrydį, bet tai jo nesudomino.

Šįkart užteko ne tik parodyti paskyras. Buvo liepta parsisiųsti pagrindines soc. tinklų programėles ir prisijungti prie jų su visais Gmail, kuriuos turiu telefone. Jei kokia paskyra prisijungė – turėjau perduoti telefoną peržiūrai: žinutės, įrašai, „like’ai“ – viskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir tada padariau lemtingą klaidą – galvojau, kad jei neturiu ko slėpti, manęs nelies“, – komentavo vyras.

Atsekė vyro socialinių tinklų veiklą – esą už tai sulaikė, išrengė nuogai

Kaip teigė keliautojas, jis kadaise internete JAV prezidentą Donaldą Trumpą yra pavadinęs „oranžiniu“, o esą dėl šio pasisakymo teko aiškintis su apsauga oro uoste, tad patikra tapo dar intensyvesnė. Vyras teigė, kad teko net išsirengti, o vėliau jį kaip kokį nusikaltėlį jį išsivedė į kitą salę.

REKLAMA

„Viename „Reddit“ įraše buvau pavadinęs prezidentą „oranžiniu“. Nors žodis lietuviškai ir nekaltas, angliškai jis skamba taip pat – ir iškart patraukė dėmesį. Reikėjo išversti, paaiškinti kontekstą. Staiga draugiškumas dingo. Bandant ką nors paaiškinti, būdavau nutildomas – leis kalbėti tik tada, kai man bus leista.

Peržiūra tapo dar detalesnė – perėjo prie nuotraukų galerijos, SMS žinučių. Rado mano įspūdžių pasidalinimą apie praėjusią patikrą, kurioje šaipiausi iš tokios žodžio laisvės, kas ir buvo paskutinė vinis į mano karstą.

REKLAMA

Išvertęs tą žinutę iš karto pasakė, kad apie patekimą į JAV galiu pamiršti ir man labai pasiseks, jeigu nebūsiu priskirtas teroristų grūpuotei. Su telefonu išėjo ir vėl buvau paliktas vienas tarp 4 sienų, šį kartą maždaug 3-4 valandom. Grižo jau trise, liepė išsirengti nuogai, turėjau be apatinių pritūpęs kosėti. Turiu tatuiruotę (smulkų zodiako ženklą ant kojos, nematomoje vietoje), turėjau paaiškinti jos reikšmę ir kodėl ją turiu, bandė teigti, kad čia kažkokios gaujos ženklas.

Galiausiai buvau nuvestas į kitą, didesnę patalpą – su jogos kilimėliu. Ten pragulėjau kelias valandas. Buvau išsekęs, alkanas, pervargęs. Po kiek laiko atėjo trys pareigūnai su atidengtais ginklais – informavo, kad mano skrydis atgal už dviejų valandų, bagažas jau priduotas, o man ir mano žmonai visam gyvenimui uždrausta įvažiuoti į JAV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip nusikaltėlį mane išvedė į salę, kur jau laukė žmona. Buvo uždrausta kalbėti, sėdėti šalia. Buvome pasodinti skirtingose lėktuvo pusėse ir grąžinti į šalį, iš kurios atvykome“, – dalinosi jis.

Trauma, kurios nepamirš visą gyvenimą

Pasak įvykio liudininko, tai buvo jį traumuojanti patirtis, kurios nelinkėtų net didžiausiam priešui.

„Ši patirtis – trauma, kurios greičiausiai nepamiršiu niekada. Niekada nesijaučiau toks bejėgis. Kreipiausi į savo šalies ambasadą, bet jie atsakė, kad JAV turi teisę priimti ar nepriimti bet kurį atvykėlį – padėti negali.

REKLAMA

Net nenoriu įsivaizduoti, kas būtų, jei būčiau nuolatinis valdžios kritikas. Jei už vieną komentarą ir tris SMS žinutes teko patirti visa tai – kas būtų tada?

Jei kada nors esate rašę ką nors neigiamo apie JAV valdžią ar jos politiką – ištrinti soc. tinklų programėlių neužteks. Reikia atsijungti ir nuo visų el. paštų, išvalyti naršyklės istoriją. O geriausia – tiesiog nerizikuoti keliauti.

Tokios patirties nelinkėčiau net didžiausiam priešui“, – rašė vyras.

„Work and Travel USA“ programos dalyvių veiklą internete taip pat stebės

Į JAV galima nukeliauti ir kitokiu būdu, t. y., dalyvaujant „Work and Travel USA“ programoje. Ji yra skirta jaunimui – studentams iš arti pažinti JAV, įgyti naujų draugų ir, kaip rašoma programos interneto puslapyje, parsivežti daug įspūdžių, kurie liks ilgam.

REKLAMA

Šiais metais atsirado naujovė, kuomet studentai, iškeliavę su „Work and Travel USA“ programa, buvo perspėti apie jų socialinių tinklų turinio stebėjimą.

„Work and Travel USA“ vyresnioji programos koordinatorė Rasa, paklausta, ar keliautojai sulaukė panašių įspėjimų dėl stebėjimo, ką programos dalyviai kels į socialinius tinklus, ji atsakė, kad taip. Dėl tokių atvejų yra žadama informuoti ir Centro programos „Work and Travel USA“ dalyvius.

„Šios vasaros programos „Dirbk ir keliauk JAV“ / „Work and Travel USA“ dalyviai iš Lietuvos į JAV išvyks gegužės – birželio mėnesiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš masinės informacijos priemonių bei iš programos rengėjų JAV žinome apie tokius atvejus, tad prieš vykstant į JAV ,informuosime mūsų Centro programos „Work and Travel USA“ dalyvius ir dėl tokių atvejų tikimybės“, – komentavo „Work and Travel USA“ atstovė.

Oro uostų atstovo reakcija – tokios procedūros teisės aktai nereglamentuoja

Lietuvos oro uostų atstovas žiniasklaidai Tada Vasiliauskas teigė, kad tokia veikla oro uostuose Europos Sąjungoje (ES), pagal teisės aktus, yra nereglamentuojama. 

„EU (liet. ES) teisės aktai nereglamentuoja tokios tikrinimo procedūros.

Kadangi Lietuvos oro uostuose neturime tiesioginių skrydžių į JAV – negalime komentuoti konkrečiau apie tokią situaciją ir galimus papildomus patikrinimus. Tokio tipo patikrų Lietuvos oro uostuose tikrai nėra“, – teigė T. Vasiliauskas.

Aukok
REKLAMA
Nesuprantu, ko ten skrist į tą JAV valkatyną? Ir dar medaus mėnesiui, lyg pasauli gražių vietų nebūtų.
kai durnus ir bažnyčioj muša ;-D...padavei tikrintojams mygtukinį NOKIA,tegu ieško....
Esant tokiai geopolitinei situacijai sugriežtinta patikra tiesiog ir turi būti. o ypač vykstant į šalis kurios nėra EUROPJE. -
-- Aprašyta istorija šiek tiek keistoka ir neišsami, tad kaltinti patikrą nevertėtų. - Prieš vykstant į kitas šalis būtina labiau pasidomėti su būtinais reikalavimais.
- Žiniasklaidoje yra straipsnių, kad kariniai neramumai tęsis net iki 2037 metų, kelionių patikrinimai gali dar labiau sugriežtėti. Juk visokių keleivių pasitaiko - buvo skelbta, kad vienas keleivis išžudė visus lėktuve skridusius keleivius ir užgrobė lėktuvą. Tikrinti griežtinti patikras visapusiškai, o gal ruošiasi skristi koks nors teroristas, ar koks nenaudėlis ir kenkėjas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų