• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gastritas yra skrandžio gleivinės uždegimas, kurios formos gali būti ūmus arba lėtinis. Negydoma liga gali komplikuotis netgi į skrandžio vėžį. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas papasakojo, kokie yra gastrito simptomai ir kaip šios ligos galima išvengti.

Gastritas yra skrandžio gleivinės uždegimas, kurios formos gali būti ūmus arba lėtinis. Negydoma liga gali komplikuotis netgi į skrandžio vėžį. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas papasakojo, kokie yra gastrito simptomai ir kaip šios ligos galima išvengti.

REKLAMA

Pasak vaistininko, ūmus gastritas yra laikinas skrandžio gleivinės uždegimas, kuris pasireiškia dėl trumpalaikio dirgiklio, pavyzdžiui, didelio kiekio vaistų nuo skausmo vartojimo, didelio alkoholio kiekio arba bakterinės infekcijos.

Ūmus gastritas sukelia stiprius, bet trumpalaikius skausmus, kurie praeina po tam tikro laiko, o lėtinis gastritas pasireiškia tada, kai liga ilgai ir lėtai progresuoja. Jis gali vystytis mėnesius ar net metus.

Simptomai

Dažniausi gastrito simptomai yra skausmas arba diskomfortas viršutinėje pilvo dalyje ties skrandžiu. Gali būti ir nedidelis diskomfortas, maudimas arba stiprus deginantis skausmas ar pykinimas. Kartais gali pasireikšti ir pykinimas pavalgius, vėmimas skrandžio sultimis ar net vėmimas krauju.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat pilnumo, sotumo jausmas pavalgius net nedidelį maisto kiekį. Gali lydėti pilvo pūtimas, rėmuo, kai turime deginantį jausmą krūtinės srityje arba kylantį nuo skrandžio link gerklės.

REKLAMA

„Gali pasireikšti ir apetito sumažėjimas, silpnumas, nuovargis, kai maitinamės nepakankamai ir neturime jėgų. Jei turime kraujavimą iš skrandžio, tuomet mūsų išmatos bus juodos spalvos“, – įspėja R. Blynas.

Ankstyvajame ligos etape pacientai dažniausiai nurodo skrandžio maudimą, diskomfortą ar spaudimą, ypač kuris pasireiškia po valgio ar kai vartojame tam tikrus maisto produktus, pavyzdžiui, aštrų maistą ar turintį daug druskos.

Taip pat rėmuo, pykinimas be aiškios priežasties. Pasak vaistininko, jei pykina pavalgius mums įprasto maisto, tai gali būti ankstyvasis gastrito požymis.

REKLAMA
REKLAMA

Rizikos veiksniai

Dažniausias rizikos veiksnys yra Helicobacter Pylori bakterija, kuria užsikrečiama per maistą ar vandenį, nuo tiesioginio kontakto su užsikrėtusiais asmenimis, kai yra netinkamai plaunamos rankos. Bakterija išgraužia mūsų skrandžio sieneles ir ten gyvena.

Tuomet mes gauname lėtinį uždegimą, kuris vystosi palengva ir yra pakankamai sunkiai gydomas. Rizikos veiksniai taip pat gali būti vaistai nuo skausmo, vaistai, kurie didina rūgštingumą ir gali pažeisti skrandžio gleivinę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gastritą gali sukelti ir mūsų žalingi įpročiai: per didelis alkoholio vartojimas, rūkymas, netinkama mityba, antsvoris, dažnas aštraus, riebaus ar nekokybiško maisto valgymas. Taip pat ir stresas, ypač ilgalaikis stresas. Autoimuninės ligos, vyresnis amžius, nes vyresnių žmonių skrandžio gleivinė tampa plonesnė ir tuo pačiu imlesnė infekcijai.

Norint išvengti gastrito, reikia keisti gyvenimo būdo įpročius: riboti alkoholio vartojimą, atsisakyti rūkymo, vengti ilgalaikio vaistų nuo skausmo vartojimo, sveikai maitintis, valdyti stresą, valgyti dažnai, tačiau nedideliais kiekiais, nepersivalgyti, rūpintis asmens higiena.

REKLAMA

Gastritas yra diagnozuojamas gydytojui išklausius paciento nusiskundimų, yra žiūrima medicininė istorija, rizikos veiksniai, ar turėjo sąlytį su sergančiuoju.

„Gydytojas pacientą apžiūri fiziškai, kurioje vietoje jaučiamas skausmas, kad įvertintų jo lokalizaciją, įvertina ar yra skrandžio gleivinės uždegimo požymių. Kartais gali būti paimama biopsija, nedidelis skrandžio audinio mėginys. Jei kraujuojama, gydytojas gali padaryti papildomus tyrimus“, – aiškina vaistininkas.

REKLAMA

Gydymas

Nustačius gastritą, dažniausiai yra taikomas medikamentinis gydymas, skiriami antibiotikai, jei liga kilo dėl bakterijos. Be antibiotikų kartu išrašomi ir vaistai skrandžio rūgštingumui mažinti, vaistai, kurie apsaugo skrandžio gleivinę sudarydami plėvelę.

„Kartu su medikamentais turi būti ir gyvenimo būdo korekcija: atsisakoma žalingų įpročių, koreguojama mityba. Reikia vengti maisto, kuris dirgina skrandžio gleivinę, gazuotų gėrimų, kavos, persivalgymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maistą vartoti mažomis porcijomis. Vartoti probiotikus, žolelių arbatas. Gali būti ir chirurginis gydymas, tačiau jis yra retesnis, kai būna rimtesnės bėdos. Jei kraujuojama, gali būti operacinis gydymas.

Sergant gastritu, reikėtų vengti riebaus, kepto maisto: dešrelių, gruzdintų bulvyčių, kurie yra sunkiai virškinami. Reikia vengti rūgščių produktų, citrusinių vaisių, padažų, kurie turi acto, kofeino turinčių gėrimų: energinių gėrimų, kavos, juodos arbatos, kakavos. Taip pat konservantų turinčių produktų, pusgaminių“, – pataria R. Blynas.

REKLAMA

Negydant gastritas gali pereiti į skrandžio opą, kuri sukelia stiprius skausmus. Taip pat ši liga gali pereiti ir į anemiją: jausimės blogai, neturėsime energijos, negalėsime gyventi pilnavertiško gyvenimo.

Mūsų skrandžio gleivinė miršta, mūsų virškinimas sutrinka, todėl organizme gali pradėti trūkti visų maistinių medžiagų, o blogiausias scenarijus yra skrandžio vėžys.

Labai ačiū už komentarą,bet gal gerbiamas vaistininkas gali įvardinti bent vieną pagamintą maisto produktą be konservanto,pradedant duona ir t.t.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų