Škotijos policija teigė, kad vienintelės išimtys būtų, jei biologinė lytis būtų „susijusi su bet kokiu tyrimu, su kuriuo jie yra susiję kaip aukos, liudytojai ar kaltinamieji“, arba jei reikėtų „atlikti tolesnį tyrimą, pagrįstą rizika“, skelbia portalas „The Telegraph“. Tačiau feministinės organizacijos laikraščiui „Herald on Sunday“ teigė, kad toks atsakymas yra šiurkštus visų moterų įžeidimas.
Vyras buvo pasodintas į moterų kalėjimą
Šis ginčas kilo po didelio atgarsio sulaukusios Islos Bryson, kuri buvo nuteista už dviejų moterų išprievartavimą, kai gyveno kaip vyras Adamas Grahamas, bylos.
Iš pradžių nusikaltėlis buvo pasiųstas į moterų kalėjimą, o tai sukėlė visuomenės pasipiktinimą, po kurio prievartautojas buvo perkeltas į vyrų kalėjimą. nors I. Bryson teisiškai nebuvo pakeitusi lyties, tuometinėse Škotijos kalėjimų tarnybos (ŠKS) gairėse buvo nurodyta, kad translyčiai nusikaltėliai turėtų būti siunčiami į kalėjimą, atitinkantį lytį, kurią jie patys nurodė iki nuteisimo.
Prieš trejus metus Škotijos parlamento Piliečių dalyvavimo ir viešųjų peticijų komitetas gavo politikos analizės grupės Murray Blackburn Mackenzie (MBM) peticiją, kurioje raginama imtis veiksmų dėl to, kaip teisingumo sistemoje registruojama žmonių lytis.
Joje teigiama, kad Holyrood turėtų paraginti Škotijos nacionalinės partijos (SNP) vyriausybę „reikalauti, kad Škotijos policija, teisingumo ministerijos padalinys ir Škotijos teismų tarnyba tiksliai registruotų lytį asmenų, kaltinamų ar nuteistų už išžaginimą ar pasikėsinimą išžaginti“.
Iškreipiami oficialūs nusikaltimo duomenys
Kadangi įstatymuose išžaginimas apibrėžiamas kaip įsiskverbimas varpa be sutikimo, grupė įspėjo, kad leidimas vyrams prisistatyti moterimis iškreiptų oficialius nusikalstamumo duomenis.
Ji teigė, kad tikslus lyties registravimas tokiais atvejais „yra svarbus duomenų tikslumui ir pasitikėjimui oficialia statistika, viešąja politika, žiniasklaidos pranešimais, moksliniais tyrimais ir pasitikėjimui viešosiomis institucijomis“.
Po to parlamento nariai šiuo klausimu gavo duomenų iš Škotijos policijos, teisingumo ministerijos padalinio ir Prokuratūros tarnybos, Škotijos teismų ir tribunolų tarnybos bei lordo advokato.
Šių metų sausio mėnesį komitetas raštu kreipėsi į policiją, prašydamas „aiškiai paaiškinti, kaip jos politika dėl nusikaltimų vykdytojų lyties registravimo atitinka organizacijos vertybes“. Škotijos policijos atsakymas buvo išsiųstas kovo mėnesį, tačiau peticijos teikėjai jį pamatė tik praėjusią savaitę.
„Tiesiog nepaaiškinama“
Lisa McKenzie, MBM atstovė, sakė laikraščiui „Herald on Sunday“: „Dabartinė politika reiškia, kad išžaginimu ar bet kokiu kitu seksualiniu nusikaltimu kaltinami ar apkaltinti vyrai gali būti registruojami kaip moterys. Škotijos policijos teiginys, kad ši politika skatina „stiprų priklausymo jausmą“, yra labai įžeidžiantis. Tai rodo, kad organizacija į moterų interesus nežiūri rimtai. Tai, kad Škotijos policija tikisi registruoti žmones nei kaip vyrus, nei kaip moteris, yra tiesiog nepaaiškinama organizacijai, kuri kasdien susiduria su nusikaltimais lyties pagrindu ir viktimizacija.“
Feministinės grupės „Už moteris Škotijoje“, kuri nepritaria savęs identifikavimui, atstovė spaudai sakė: „Tai šiurkštus įžeidimas visoms moterims, kurioms be jokios ironijos sakoma, kad kai kurie smurtingiausi visuomenės vyrai nori „priklausyti“ lytinei klasei, į kurią jie taikosi, ir kad mes turime bet kokia kaina prie jų prisitaikyti ir patvirtinti jų iliuzijas“.
Škotijos policijos atstovas spaudai sakė: „Asmenų, kurie susiduria su policija, lyties identifikavimas bus grindžiamas tuo, kaip jie prisistato arba kaip jie patys save deklaruoja, o tai atitinka organizacijos vertybes“.
„Policija Škotijoje nereikalauja jokių įrodymų ar sertifikatų, patvirtinančių biologinę lytį ar lytinę tapatybę, išskyrus asmens saviidentifikaciją, išskyrus atvejus, kai tai susiję su tyrimu, su kuriuo jis susijęs kaip auka, liudytojas ar kaltinamasis, ir kai tai yra labai svarbu, kad teisiškai reikalautume šio įrodymo, arba kai yra pagrindas atlikti tolesnį tyrimą dėl rizikos. Ieškotume jautriausio būdo šiai informacijai gauti“, – teigė jis.