Įtampai dėl Pchenjano ginklavimosi programų padidėjus, JAV prezidentas ne kartą pažėrė asmeninių įžeidimų ir grasinimų karu Šiaurės Korėjos lyderiui Kim Jong Unui (Kim Čen Unui), o šis atsakė tuo pačiu.
Vis dėlto bet kokio karinio konflikto atveju 10 mln. gyventojų turinti Pietų Korėjos sostinė atsidurtų prie fronto linijos.
„Ruošiuosi išvykti į Pietų Korėją ir susitikti su prezidentu Moonu, puikiu žmogumi“, – anksti antradienį D. Trumpas parašė „Twitter“ iš Japonijos, kur pradėjo savo kelionę po Aziją.
„Mes viską išsiaiškinsime!“ – pridūrė jis.
Šio pareiškimo tonas labai skyrėsi nuo ankstesnės D. Trumpo tviterio žinutės, kurioje jis kaltino Moon Jae-iną „nuolaidžiavimu“, nes Pietų Korėjos lyderis išreiškė palaikymą dialogui su Pchenjanu ir pastangoms grąžinti jį prie derybų stalo.
Vėliau antradienį D. Trumpas, lydimas žmonos Melanios (Melanijos), išlipo iš savo lėktuvo „Air Force One“, nusileidusio Osano oro pajėgų bazėje netoli Seulo. Jį pasitiko Pietų Korėjos užsienio reikalų ministrė Kang Kyung-wha (Kang Kjunva).
JAV prezidentas atskrido iš Japonijos, užsitikrinęs visišką Tokijo palaikymą Vašingtono pozicijai, kad Pchenjano atžvilgiu „neatmestinos jokios galimybės“ ir kad Šiaurės Korėjos branduolinės ambicijos yra „grėsmė civilizuotam pasauliui ir tarptautinei taikai bei stabilumui“.
Jis tris dienas labai artimai bendravo su Japonijos premjeru Shinzo Abe (Šindzu Abe), po bendro apsilankymo golfo aikštyne pareiškė, kad šis lyderis yra „nuostabus“ žmogus, taip pat teigė, kad JAV ir Japonijos ryšiai yra „iš tikrųjų nepaprasti“.
Kita vertus, D. Trumpo santykiai su Moon Jae-inu, buvusiu žmogaus teisių bylų advokatu, pastebimai vėsesni. Jųdviejų nesutarimai kursto nuogąstavimus dėl dešimtmečius gyvuojančios partnerystės ateities. Seule baiminamasi, kad Vašingtonas plėtos glaudesnius ryšius su Tokiju, o Pietų Korėja bus palikta nuošalyje.
Pietų Korėja tikisi Vašingtono patikinimų, kad jų aljansas bus plėtojamas ir kad Jungtinės Valstijos išliks ryžtingos.
Nors D. Trumpas yra grasinęs Pchenjanui „ugnimi ir įtūžiu“, Moon Jae-inas suvokia, kad Seulas yra pasiekiamas Šiaurės Korėjos artilerijai. Praeitą savaitę sakydamas kalbą parlamente prezidentas reikalavo: „Pusiasalyje neturėtų būti imtasi jokių karinių veiksmų be mūsų išankstinio sutikimo.“
Antradienį laikraštis „Korea Times“ D. Trumpo atvykimo proga paskelbtame vedamajame rašo, kad JAV prezidento „retorikos bombos“ pasako viską“.
„Nors ir pranešama, kad korėjiečiai ramiai vertina Trumpo ir Kimo žodžių karą, mes savo gyvybes branginame lygiai taip pat kaip amerikiečiai – savąsias, ir mus gąsdina karo tikimybė“, – sakoma straipsnyje.
Korėjos nacionalinės diplomatijos akademijos profesorius Kim Hyun-wookas (Kim Hjunvukas) sakė naujienų agentūrai AFP, kad abiejų sąjungininkų „pozicijos truputį skiriasi“ ir kad jie vienas kitą vertina įtariai.
„Beatodairiški pareiškimai“
Piliečių vertinimai buvo įvairūs: pradedant šūkiu „Trumpui ne“, baigiant „Sveiki atvykę, prezidente Trumpai“. Seulo centre nuo savaitgalio vyksta JAV prezidento šalininkų ir priešininkų demonstracijos – dažnai vos už kelių kvartalų viena nuo kitos.
Šiaurės Korėja, rugsėjį susprogdinusi šeštąjį ir iki šiol galingiausią savo branduolinį užtaisą, reagavo į D. Trumpo kelionę po regioną tulžingos retorikos pliūpsniu. Valdančiosios partijos dienraštis „Rodong Sinmun“ perspėjo „psichiškai nestabilų“ prezidentą susilaikyti nuo „beatodairiškų pareiškimų“.
Dar vienas svarbus klausimas – prekyba tarp JAV ir Pietų Korėjos. Prognozuojama, kad D. Trumpas siūlys iš naujo apsvarstyti penkerius metus gyvuojančią dvišalės laisvosios prekybos sutartį, kurią jis vadino „siaubinga“ ir „darbo vietų naikintoja“.
Prezidentas šioje šalyje pirmiausiai aplankys Humphreyso (Hamfreiso) bazę. Pietų Korėjoje dislokuotos amerikiečių pajėgos perkėlė savo štabą į šį kompleksą iš Seulo centro.
Vėliau D. Trumpas susitiks su Moon Jae-inu Mėlynuosiuose rūmuose. Jiedu vėliau dalyvaus prabangioje vakarienėje, per kurią pasirodymus surengs tiek korėjiečių tradicinės muzikos, tiek „K-pop“ stiliaus atlikėjai.
Trečiadienį D. Trumpas pasakys kalbą Pietų Korėjos įstatymų leidėjams, bet prezidentas neaplankys Demilitarizuotosios zonos, dalijančios Korėjos pusiasalį. Administracija pareiškė, kad toks apsilankymas būtų „truputį klišinis“.
Kai kurie apžvalgininkai nuogąstauja, kad aštriais ir spontaniškais pareiškimais garsėjantis D. Trumpas savo kalbomis gali dar labiau padidinti įtampą pusiasalyje.
„Jeigu Trumpas pasakys kažką, kas gali išprovokuoti Šiaurės Korėją, tai gali vėl padidinti karinę įtampą“, – sakė Seule įsikūrusios Šiaurės Korėjos studijų universiteto analitikas Koo Kab-voo (Ku Kabvu).