JAV ruošiasi galimybei, kad papildomo skiepo prireiks tarp 9 mėnesių iki metų nuo paskutinės dabar gautos skiepo dozės. Prezidento Joe Bideno administracijos COVID-19 reagavimo darbo grupės vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Davidas Kessleris kongreso komiteto posėdyje sakė, kad dabar tai yra svarstoma, ir pirmieji skiepų atnaujinimus turėtų gauti labiausiai pažeidžiami žmonės.
„Preliminarūs duomenys rodo, kad virusą neutralizuojantys antikūnai išlieka tam tikrą laiką po antros mRNR vakcinos dozės, bet laikui bėgant jų sumažėja, – teigė dr. D.Kessleris. – Kaip ir kitų vakcinų atvejais – tokių, kaip gripo – vėlesnė dozė gali būti svarbi, kad būtų užtikrinta nuolatinė apsauga nuo „laukinių“ atmainų, tačiau ji taip pat gali būti svarbi norint išlaikyti apsaugą nuo viruso mutacijų. Geros naujienos yra tai, kad turime daugybę galimų variantų, kuriuos galima svarstyti kalbant apie potencialų papildomą skiepą. Dabar vertiname duomenis ir plečiame tyrimus, kad nustatytume, kurie variantai būtų veiksmingi siekiant nuolatinės apsaugos“.
Interviu su CNBC metu „Pfizer“ vadovas Albertas Bourla taip pat teigė, kad tikėtina, jog per 12 mėnesių nuo paskutinės skiepo dozės reikės dar vienos papildomos dozės. A. Bourla taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad papildomos vakcinos dozės gali reikėti kiekvienais metais.
„Tikėtinas scenarijus yra toks, kad greičiausiai reikės trečios dozės, laikotarpyje kažkur nuo šešių iki 12 mėnesių [po paskutinio skiepo], o vėliau – kasmetinė revakcinacija, tačiau visa tai dar reikia patvirtinti. Ir vėl gi, viruso mutacijos atliks pagrindinį vaidmenį“, – sakė jis CNBC.
Pakartotiniai skiepai būdingi ligoms, kurios greitai mutuoja, arba toms, kurių žmogaus organizmo imuninis atsakas po tam tikro laikotarpio silpsta. SARS-CoV-2 atveju papildomas skiepas gali būti reikalingas dėl abiejų priežasčių.
JAV maisto ir vaistų administracija jau atnaujino saugumo gaires, kad papildomų vakcinų nuo koronaviruso kūrimas būtų panašus į tai, kas kasmet naudojama atliekant kasmetinę gripo vakcinaciją. Dabartiniai „Pfizer“ skiepų duomenys rodo, kad šios vakcinos veiksmingumas mažiausiai šešis mėnesius išlieka labai aukštas.