• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija praneša, kad antradienį, spalio 4 dieną, Žemę pasieks vidutinio stiprumo geomagnetinė audra, į Žemės geomagnetinį lauką patekus iš Saulės dėmės išsiveržusiai vainikinei masei.

JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija praneša, kad antradienį, spalio 4 dieną, Žemę pasieks vidutinio stiprumo geomagnetinė audra, į Žemės geomagnetinį lauką patekus iš Saulės dėmės išsiveržusiai vainikinei masei.

REKLAMA

X1 kategorijos elektromagnetinis Saulės blyksnis iš Saulės užfiksuotas sekmadienį, maždaug 22.53 val. Lietuvos laiku ir Žemę jo galingumo pikas pasiekė maždaug po pusės valandos, rašo space.com. Gismeteo.lt duomenimis, artimiausiomis dienomis geomagnetinės audros vyks ir Lietuvoje.

Sutriko radijo ryšys

Kadangi Saulės blyksniai į Žemę patenka šviesos greičiu, elektromagnetinės radiacijos banga sukėlė valandą trukusius radijo ryšio sutrikimus, kurie įvyko toje Žemės pusėje, kuri tuo metu buvo atsisukusi į Saulę, tai reiškia, kad buvo paveiktos beveik visos Jungtinės Amerikos Valstijos, praneša „SpaceWeatherWatch“.

Radijo ryšio sutrikimai, kuriuos JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija priskyrė R3 stiprumo kategorijai, pastebėti valstijose, kurias nusiaubė uraganas Ian. Dėl uragano sukeltų mobiliojo ryšio sutrikimų, ten dirbantys gelbėtojai naudojo 25 MHz radijo stoteles, kurių veiklą sutrikdė geomagnetinė audra.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl blyksnio sukelto viršutinių Žemės atmosferos sluoksnių sutrikimo, taip pat sutriko palydovinės navigacijos sistemos veikla, socialiniame tinkle „Twitter“ sakė kosmoso orų fizikė Tamitha Skov.

REKLAMA

Šiek tiek silpnesnė geomagnetinė audra įvyko prabėgus porai valandų ir sukėlė dar vieną radijo ryšio sutrikimą vakarinėje Ramiojo vandenyno dalyje ir Australijoje, skelbia „SpaceWeatherWatch“.

Abu Saulės blyksniai išsiveržė iš Saulės dėmės, kiekvieną iš jų lydėjo vainikinės masės išsiveržimai, tai – įmagnetintų dalelių pliūpsnis iš viršutinės Saulės atmosferos dalies.

Žada ne vieną geomagnetinę audrą

Tuo pačiu metu stipresnis nei įprasta Saulės vėjas – įkrautų dalelių srautas, nuolat sklindantis iš saulės – šiuo metu pučia link mūsų planetos iš vainikinės skylės (angos Saulės magnetiniame lauke). Tai reiškia, kad vainikinės masės išsiveržimai artimiausiomis dienomis gali sukelti pastebimą geomagnetinę audrą Žemėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija prognozuoja, kad antradienį, spalio 4 dieną, Žemei gali smogti vidutinio stiprumo geomagnetinė audra, galinti sukelti nežymius elektros tinklų sutrikimus ir paveikti palydovus, skrendančius Žemės orbitoje.

Kosmoso orų prognozuotojai artimiausiomis dienomis pranašauja daugiau Saulės blyksnių ir vainikinės masės išsiveržimų. Šiaurės rytuose aptikta nauja, didelė Saulės dėmė AR3112, kuri per ateinančias savaites apkeliaus matomą Saulės diską, teigia JK kosmoso orų prognozuotojai „Met Office“.

Pasak SpaceWeather.com, AR3112 yra „viena didžiausių Saulės dėmių per daugelį metų“, kurios skersmuo sekia 130 tūkst. kilometrų. „Met Office“ teigė, kad AR3112 veiklą gali suaktyvėti, o tai reiškia, kad sulauksime daugiau Saulės blyksnių ir vainikinės masės išsiveržimų, kas Žemėje sukels geomagnetines audras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų