„Be reikalo šis gydymo būdas kurį laiko buvo užmirštas. Tikriausiai daugelis prisimena, kaip vaikystėje jiems dėjo stiklines taures močiutė ar kaimynė ir tai buvo vienas pagrindinių peršalimo ligų gydymo būdų.
Šiandien taurės namuose yra retesnis variantas, išsivystė tam tikra praktika taures naudoti masažuotojų ir kitų kūno priežiūros specialistų praktikoje. Tiesa, dabar naudojamas šiuolaikinis taurių variantas, iš plastiko pagaminti įrankiai, kurie prisiurbiami ištraukiant orą specialiu stūmokliu, tai kur kas paprasčiau, nes nereikia kaip anksčiau buvo įprasta naudoti ugnį“, – sako Všį „Fizinės gerovės meistrai“ direktorius, kineziterapeutas Vytenis Jankauskas.
Kada reikalingas gydymas taurėmis?
Taurių pritaikymas labai platus, šiaurės šalyse, taip pat ir Lietuvoje, taures dažniausiai naudoja kosuliui, plaučių ligoms gydyti, tačiau taurių prisiurbiamąjį efektą galima taikyti ir raumenų, fascijų atpalaidavimui, sąnarių gydymui, poodinio audinio būklės gerinimui, trigerinių taškų gydymui bei nugaros skausmams.
„Taurės skatina skysčių apykaitą audiniuose, sukelia neigiamą slėgį miofascialinuose audiniuose, taip pagerinant audinių elastingumą ir mitybą. Tradicinėje Kinų medicinoje naudojamos, nes „ištraukia“ vėją, drėgmę ir užsistovėjusį kraują, todėl labai padeda gydant sąnarius – labai pažeidžiamos kūno struktūros, gyvenant drėgname klimate. Bent jau taip poveikį apibūdina Kinijoje, kur teko lankytis ir studijuoti taurių pritaikymo būdus.
Beje, kinai taures naudoja labai intensyviai ir nuolatos taiko kartu su gydomuoju masažu, akupunktūra ir manualine terapija. Tiesa, naudojamos tradicinės bambukinės taurės, kurios yra įvairaus dydžio pagal norimą aplikacijos vietą, yra šiltesnės nei stiklas ir nedūžta. Tokių taurių pavyko įsigyti būnant Kinijoje ir jas sėkmingai taikome savo praktikoje. Vis dėlto būtina akcentuoti, kad gydymas taurėmis turėtų būti taikomas kaip pagalbinė priemonė ir jokiu būdu ne pagrindinis gydymo veiksnys“, – apie medicinines taures pasakoja V. Jankauskas.
Kaip viskas vyksta?
Pasak specialisto, medicinines taures galima naudoti kartu su ugnies pagalba arba su vakuuminiu „prisiurbikliu“. Jeigu taurės pagamintos iš stiklo, molio, medienos ar bambuko, būtina naudoti degantį fakelą, dažniausiai pamerktą medicininiame spirite. Jeigu taurės plastikinės, jos turi specialų vožtuvą, per kurį išsiurbiamas oras.
„Kaip viskas vyksta? Prieš procedūrą paciento oda yra suvilgoma ar įtrinama specialiu tepalu ar aliejumi, kuris suminkština bei pamaitiną odą. Taurės dedamos viena po kitos ant reikiamų vietų, dažniausiai nugaros – juosmens ir krūtininėje srityje, ant rankų bei kojų. Taurių negalima dėti ant pilvo, veido, šalia gerklės ar lytinių organų, prie žaizdų, uždegimo vietoje, kur negiliai praeina stambiosios kraujagyslės ir silpnesni audinių sluoksniai.
Svarbu, kad pacientas jaustųsi patogiai ir komfortabiliai, prie taurių sukeliamo spaudimo pojūčio procedūros metu greitai priprantama, o seanso trukmė iki 15 minučių“, – kalba kineziterapeutas.
Anot pašnekovo, profilaktika ir susirgimų prevencija remiasi žmogaus sąmoningumu ir adekvačiu santykiu su savo kūnu. Jeigu yra jaučiama nuolatinė raumenų įtampa, sustingimas, sunku atsigauti po fizinio krūvio, intensyvaus sporto ar varžybų, verta imtis prevencinių veiksmų, kad tokia savijauta neiššauktų rimtesnių ligų ar judėjimo funkcijos sutrikimų. Taigi, medicininės taurės yra viena iš galimų procedūrų, kurias taiko būtent prevencijos tikslais.