Šiaulių apygardos teisme priimtame nuosprendyje teigiama, kad D. Domža 2014 metų lapkričio mėnesį, veikdamas kartu su bendrininkais Vaidu Jakimavičiumi ir Agne Bertulyte susitarė vykdyti sunkų nusikaltimą – verbuoti kitus asmenis neteisėtam narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimui, laikymui ir jų gabenimui.
Taip pat nustatyta, kad narkotines ir psichotropines medžiagas siekta gabenti ir per Lietuvos valstybės sienas. Tą jie darė verbuodami blogoje socialinėje ir materialinėje esančius asmenis.
Verbavo sunkiai besiverčiančius
Viena nuo D. Domžos ir jo bendrininkų nukentėjusių aukų yra sena A. Bertulytės pažįstama.
Teisme visiškai savo kaltę pripažinęs D. Domža teigė, kad 2014 m. gruodžio mėnesį veikdamas pagal V. Jakimavičiaus prašymą, kartu su A. Bertulyte nuvažiavo pas jos draugę, kuriai pasiūlė užsidirbti pinigų.
Tvirtinta, kad A. Bertulytės pažįstama moteris su pasiūlymu sutiko, kadangi tuo metu ji buvo sunkioje materialinėje padėtyje – neturėjo pinigų, vyro, augino kelis vaikus.
Duodamas parodymus D. Domža sakė, kad vėliau J. Jakimavičius į A. Bertulytės sąskaitą pervedė 490 litų, kad jos draugei būtų pagamintas Lietuvos Respublikos pasas. 200 litų D. Damža teigė pasilikęs sau.
Su kita savo auka D. Damža teigė sėdėjęs kalėjime. Anot D. Domžos, jis žinojo, kad nusikalstamai veikai atlikti pasirinktas vyras neturi pinigų, visą laiką skolinasi, todėl pasiūlė jam užsidirbti pinigų – vežti narkotines ar psichotropines medžiagas į užsienio valstybes.
D. Domža tvirtino, kad ir šiai nusikalstamai veikai atlikti jis ieškojo žmogaus pagal V. Jakimavičiaus prašymą, kuris ieškojo žmogaus, galinčio vykti į užsienį. Su pasiūlymu nusikalstamai veikai vykdyti pasirinktas vyras sutiko.
Už nusikalstamai veikai vykdyti surastą žmogų, pasak D. Domžos, V. Jakimavičius jam sumokėdavo apie 1000-2000 eurų.
Neišvažiavo, nes nespėjo pagaminti paso
Nukentėjusioji dar 2019 m. Šiaulių apygardos teisme pasakojo, kad su A. Bertulyte yra pažįstamos ilgą laiką – ji draugavo su A. Bertulytės motina, o pati A. Bertulytė dažnai ateidavo pas jos vaikus. Per A. Bertulytę nukentėjusioji 2012-2014 metų tarpe susipažino ir su D. Domža.
Anot nukentėjusiosios, pasiūlymus gabenti narkotikus ji iš A. Bertulytės ir D. Domžos gaudavo kurį laiką (V. Jakimavičiaus tuo metu nepažinojo), tačiau vis atsisakydavo – tiesa, iš pradžių buvo teigiama, kad reikės gabenti ne narkotikus, o lydėti asmenį į užsienį, kad atrodytų kaip pora.
Visgi galiausiai dėl sunkios turtinės ir socialinės padėties moteris sutiko su pasiūlymu. Tiesa, kadangi su savimi tuo metu nukentėjusioji turėjo tik asmens tapatybės kortelę, jai reikėjo pasigaminti pasą, kadangi toje šalyje, į kurią ji turėjo vykti asmens tapatybės kortelė negaliojo.
Pinigus už pasą, nukentėjusiosios teigimu, atsiuntė V. Jakimavičius. Visgi vadinamasis „reisas“ (taip buvo vadinamas narkotikų gabenimas į užsienio šalį) neįvyko dėl to, kad nebuvo spėta laiku pagaminti paso. 2015 m. nukentėjusioji nurodė, kad už „reisą“ jai buvo žadėta 12 000 litų.
Anot nukentėjusiosios, dalį V. Jakimavičiaus atsiųstų pinigų (kurių turėjo užtekti pasui pagaminti per dieną), išleido D. Domža ir A. Bertulytė, todėl paso ir nepavyko pagaminti per vieną dieną.
Iš 2017 m. lapkričio 3 d. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos skyriaus rašto bei jo priedų matyti, jog nukentėjusioji kreipėsi į Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos skyriaus Kupiškio grupę 2014 m. gruodžio 3 d. dėl Lietuvos Respublikos paso išdavimo per 5 darbo dienas.
Keliavo į Rusiją
Kitas užverbuotas asmuo – D. Domžos pažįstamas dar 2019 metais Šiaulių apygardos teisme teigė, kad sutikęs su pasiūlymu užsidirbti (jo teigimu, pasiūlymą gavo iš A. Bertulytės, su kuria jį supažindino D. Domža) 2014 m. gruodžio mėnesį jis vyko į Sankt Peterburgą.
Narkotines medžiagas, anot vyro, jis laikė savo organizme, o nuvykęs į Sankt Peterburgą jas perdavė po to, kai išsituštino.
2015 m. kriminalinės žvalgybos veiksmų atlikimo protokole ir jo prieduose nurodyta, kad „buvo užfiksuoti V. Jakimavičiaus ir A. Bertulytės telefoniniai pokalbiai bei SMS žinutės laikotarpiu nuo 2014 m. gruodžio 19 d. iki 2015 m. vasario 2 d., iš kurių galima suprasti, kad V. Jakimavičius, veikdamas kartu su A. Bertulyte bei D. Domža, 2014 m. gruodžio 22 d. galimai organizavo ir išsiuntė nukentėjusįjį iš Lietuvos gabenti narkotines ar psichotropines medžiagas į Rusijos teritoriją.“
Gauta duomenų, kad būtent A. Bertulytė atvežė nukentėjusįjį į sutartą vietą ir jį perdavė V. Jakimavičiui, kuris nugabeno asmenį į Rygos oro uostą, iš kurio vyko skrydis į Sankt Peterburgą, ten nukentėjusysis buvo perduotas nenustatytiems asmenims. 2014 m. gruodžio 24 d. V. Jakimavičius parsivežė darbui užverbuotą asmenį iš oro uosto ir tą pačią dieną jį perdavė A. Bertulytei.
2015 m. atlikus nukentėjusiojo paso apžiūrą, rasta, kad nukentėjusiojo pase yra įrašai apie atvykimo ir išvykimo laikotarpius į Rusijos Federaciją ir įklijuotos keliaujant reikalingos vizos – viena iš jų matyti, kad asmuo į Rusijos Federaciją atkeliavo 2014 m. gruodžio 23 d., o išvyko 2014 m. gruodžio 24 d. Nustatyta, kad vizos pagaminimą organizavo V. Jakimavičius.
Be to, remiantis gautais duomenimis, A. Bertulytė ir D. Domža nuolat reikalaudavo iš V. Jakimavičiaus pinigų už tai, kad pastarieji padėdavo organizuoti užverbuoto asmens išvykimą į „darbą“.
Pabėgo į Ispaniją
57 metų D. Domža teisėtvarkos pareigūnų akiratyje yra atsidūręs dėl įvairių nusikalstamų veikų, už jas ne kartą teistas. 2018 metų liepą jo laukė teismas dėl prekybos žmonėmis. Šiauliuose gyvenęs vyras buvo kaltinamas, kad veikdamas kartu su bendrininkų grupe, susitarė vykdyti sunkų nusikaltimą – verbuoti asmenis nusikalstamoms veikoms daryti, t.y. neteisėtam narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimui, laikymui ir gabenimui kontrabanda per Lietuvos Respublikos valstybės sieną. Jis tą darė, naudodamasis asmenų pažeidžiamumu – bloga materialine ir socialine padėtimi, bei žadėdamas piniginį atlygį.
Ikiteisminio tyrimo metu įtariamajam buvo skirtos kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir periodinė registracija policijos įstaigoje. Tačiau kaltinamasis jas pažeidė ir be teismo žinios išvyko iš savo gyvenamosios vietos. Todėl buvo priimtas sprendimas paskelbti jo paiešką.
Po keleto mėnesių minėto vyro paieška tapo aktuali ir Panevėžio teisėsaugai, nes 2018 metų spalį Panevėžio apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje jis taip pat buvo kaltinamas prekyba žmonėmis ir nuteistas 8 metų laisvės atėmimo bausme. Teismas iki nuosprendžio įsiteisėjimo jam paskyrė kardomąją priemonę – suėmimą.
Tačiau nuteistojo Lietuvoje rasti nepavyko, todėl buvo išduotas Europos arešto orderis. Pareigūnus pasiekė informacija, kad jis galimai gyvena Ispanijoje ir ten toliau tęsia savo nusikalstamą veiklą, t.y. užsiima narkotinių medžiagų platinimu bei prekyba žmonėmis.
Šiaulių policijos pareigūnai rinko ir keitėsi informacija su Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdyba, kuri Šiaulių pareigūnų ieškomą asmenį įtraukė į Europos aktyvios besislapstančių asmenų paieškos grupių tinklo sąrašą. Tuo pačiu metu, siekiant nustatyti šiauliečio buvimo vietą, apie jį toliau buvo renkama informacija ir perduodama Tarptautinių ryšių valdybos pareigūnams, o pastarieji, naudodamiesi policijos tarptautinio bendradarbiavimo įrankiais, ją perdavė kitų Europos Sąjungos šalių pareigūnams.
Balandžio 3-iąją ieškomas D. Domža buvo sulaikytas viename iš Ispanijos greitkelių vairuojantis automobilį. Pareigūnams jis pateikė svetimo asmens dokumentus. Tačiau paaiškėjo, kad tas asmuo, kurio dokumentus pateikė ieškomas vyras, jau treji metai kaip miręs.
Taip yla išlindo iš maišo – šiaulietis buvo demaskuotas, parskraidintas į Lietuvą ir apgyvendintas viename šalies kalėjimų. Rugpjūčio 2 d. jis išgirdo Šiaulių apygardos teismo nuosprendį. 57 metų šiauliečiui už 2014–2015 metais su bendrininkų grupe padarytą nusikaltimą – prekybą žmonėmis, buvo paskirta 9-erių metų laisvės atėmimo bausmė. D. Domža savo kaltę pripažino.
Ši bausmė yra subendrinta su 2018 metų Panevėžio apygardos teismo paskirta bausme. Be to, iš nuteistojo Vidaus reikalų ministerijai priteista 2960 eurų ekstradicijos išlaidų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!