Nepaklusus – pasipylė grasinimai, esą negaus prieglobsčio Lietuvoje. Kilus skandalui teisėsauga pradėjo ikiteisminį tyrimą, o štai vos dvi savaites psichologu Valstybės sienos apsaugos tarnyboje dirbęs vyras – atleistas.
Humanitarinės pagalbos „Sienos grupė“ savanoris Vukas telefonu bando susisiekti su vienu iš nelegalių migrantų, prieš kelias dienas pasiskundusiu jam, kad „Raudonojo Kryžiaus“, o vėliau ir Valstybės sienos apsaugos psichologas migrantus išnaudojo seksualiai.
„Bent du žmonės, mes nežinome tikslaus skaičiaus, kas vyko ir kokiu tai mastu, bet tai mes žinom bent apie du žmones, kurie buvo verčiami užsiimti tiek oraliniu, tiek analiniu seksu“, – pasakoja „Sienos grupė“ savanoris Vukas Vukotičius.
Tačiau pokalbis telefonu, per kurį gal išgirstume daugiau detalių – neįvyks.
O pažeidžiamais jie tapo kovo mėnesį, veikiausiai Medininkų užsieniečių registracijos centre. Kaip aiškina savanoris, po to, kai prisipažino tuomečiam „Raudonojo kryžiaus“ psichologui, kad yra netradicinės orientacijos ir paprašė emocinės pagalbos. Netradicinės orientacijos migrantai turi daug daugiau šansų gauti prieglobstį Europos Sąjungoje. Tačiau Medininkuose esą gavo ne pagalbą, o seksualinę prievartą tiek jų gyvenamose patalpose, tiek kabinete.
„Tai buvo ne vienkartinis dalykas, tai vyko tikrai ne vieną kartą. Ir ne vieną savaitę. O daugiau. Vyrai? – Kurie į mus kreipėsi yra vyrai“, – teigia V. Vukotičius.
O tam, kad vyrai tylėtų, psichologas esą grasino, kad migrantai negaus ir prašomo prieglobsčio, ir sąlygos bus dar prastesnės nei esą jie turi dabar. Vilniaus policija dėl šios istorijos pradėjo ikiteisminį tyrimą, kurį kuruoja Vilniaus apygardos prokuratūra.
„Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas, ir yra atliekamas dėl įtariama seksualinio pobūdžio nusikaltimo siekiant nustatyti tikslias galimai padarytos nuskalstamos veikos aplinkybes. Vienam asmeniniui pareikšti įtarimai, vienas asmuo pripažintas nukentėjusiuoju“, – komentuoja Generalinės prokuratūros atstovė Gintarė Vitkauskaitė-Šatkauskienė.
Iš kokios šalies šie migrantai – kol vyksta tyrimas pareigūnai neviešina. Kol teisėsaugininkai narplioja kiek tiesos nelegalų skunduose, „Raudonasis Kryžius“ apie dirbusį vyrą kalba be priekaištų.
„Nei iš darbuotojų, nei iš kolegų nesame girdėję jokių nusiskundimų, nei iš tų žmonių kuriems teikiame psichologinę pagalbą, nė karto nieko neteko girdėti, jokių nusiskundimų įtarimų, jokių situacijų nebuvo susiklostę“, – sako „Lietuvos Raudonojo Kryžiaus“ draugijos atstovė Luka Lesauskaitė.
„Raudonajame kryžiuje“ vyras tedirbo penkis mėnesius. Kodėl iš ten išėjo ir įsidarbino Valstybės sienos apsaugos tarnyboje – neaišku. Tik tarnyba pabrėžia – vyras nebuvo nei statutinis pareigūnas nei valstybės tarnautojas. Įdarbintas psichologu – pagal darbo sutartį. Ir užtikrina tarnybos atstovai – prieš priimant į darbą, vyro biografija buvo nuodugniai ištirta, prie ko prikibti – nebuvo. Tačiau kilus skandalui vos dvi savaites dirbęs psichologas staiga buvo atleistas.
„Iš karto, tą pačia dieną, pradėjus aiškėti galimiems kažkokiems dalykams, jis buvo atleistas. Buvo rastas bendras sutarimas, ir iš tarnybos pusės matyt tai yra daug geriau nei paaiškėtų, kad jis, tarkim, šiandien dirba. Ir jam pačiam matyt, pasirodė tai išeitis“, – kalba Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis.
O kol teisėsauga aiškinasi, ar istorija tikra, ar migrantai gali tokiomis istorijomis siekti sau geresnio gyvenimo, įtariamajam ikiteisminiame tyrime skirtos kardomosios priemonės, nesusijusios su laisvės atėmimu – dokumentų paėmimas ir rašytinis pasižadėjimas neišvykti.