Pasak naujienų tarnybos RBC, dienraštis "Nezavisimaja gazeta" paskelbė, jog po naftos bendrovės "Yukos" vadovo Michailo Chodorkovskio grįžimo iš kelionės į Jungtines Valstijas bei šalies pramonininkų ir verslininkų sąjungos prezidento Arkadijaus Volskio nesėkmingo susitikimo su Rusijos Prezidentu Vladimiru Putinu padėtis šalies finansų rinkoje yra artima panikai.
"Susiformavo neigiamas investuotojų požiūris į Rusijos politines ir ekonomines tendencijas, - sakė vieno Maskvos banko ekspertas. - Įtakingiausio Rusijos verslininko M. Chodorkovskio pareiškimas apie dideliu mastu nutekantį kapitalą nedelsiant paskatino (investuotojus) iš šalies atsiimti milijardus dolerių".
Eksperto teigimu, vien liepos 14 dieną Rusijos akcijų rinka prarado 6 mlrd. JAV dolerių, o liepos 17-ąją prarasta dar 4 mlrd. dolerių. Lėšų nutekėjimas pastebimas ne tik akcijų, bet ir obligacijų rinkose, įskaitant bendrovių, valstybės ir euro obligacijas. Be to, Rusijos įmonių akcijos aktyviai parduodamos užsienio rinkose.
Anot "Nezavisimaja gazeta", grėsmė kilo ir Rusijos naftos bendrovės TNK milijardiniam sandoriui su britų milžine BP. Praėjusią savaitę A. Volskis teigė esą Didžiosios Britanijos ambasadorius jo paklausė, ar BP nevertėtų pasitraukti iš sandorio su TNK. Ketvirtadienį savo susirūpinimą pareiškė ir TNK vadovas Viktoras Vekselbergas. "Tai, kas vyksta su "Yukos", atneša Rusijai ženklių nuostolių", - teigė verslininkas žurnalistams.
"Nezavisimaja gazeta" pažymi, jog žlugus TNK ir BP sandoriui būtų prarasta ne tik keli milijardai dolerių, bet ir smarkiai pakenkta Rusijos investiciniam patrauklumui.
Analitikų nuomone, užsienio investuotojai elgiasi logiškai. "Jei išsipildytų rinkos prekiautojų didžiausi nuogąstavimai apie dešimtojo dešimtmečio privatizavimo peržiūrėjimą, kapitalo atitraukimas iš mūsų šalies būtų pagrįstas", - sakė vienas investicinio banko "Aton" analitikas.
ELTA