• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Balsas.lt redakciją pasiekė skaitytojo Andriaus nuotraukos, kuriose jis penktadienio rytą užfiksavo Vilniaus Konstitucijos prospektu bėgusius žmones, kurie kartu nešėsi Lietuvos, Latvijos ir Estijos vėliavas.

Balsas.lt redakciją pasiekė skaitytojo Andriaus nuotraukos, kuriose jis penktadienio rytą užfiksavo Vilniaus Konstitucijos prospektu bėgusius žmones, kurie kartu nešėsi Lietuvos, Latvijos ir Estijos vėliavas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prabėgantys žmonės šypsojosi ir mojavo rankomis. O kai paklausiau, kokiu renginio akcentu tapo šis bėgimas, policijos ekipažų lydimi žmonės šūktelėjo „Talin, Ryga, Vilnius“. Smagu, kad istorinis Baltijos kelias iki šiol dar sugeba suvienyti tris tautas“, - pasakojo Balsas.lt skaitytojas Andrius.

REKLAMA

Balsas.lt primena, kad šį penktadienį, rugpjūčio 23 d., 10 valandą, Vilniaus Arkikatedros aikštėje prasidėjo XXII-asis tradicinis tarptautinis estafetinis bėgimas „Baltijos Kelias“, skirtas paminėti gyvojo „Baltijos kelio“ ir „Juodojo kaspino“ (Molotovo–Ribentropo pakto pasirašymo) metines.

REKLAMA
REKLAMA

Dalyviai iš Vilniaus bėgs per Rygą ir sekmadienį, rugpjūčio 25 d., maždaug 18 valandą finišuos Taline, Estijos Parlamento rūmų kieme. Iš viso per renginį bus įveikta maždaug 600 kilometrų.

Baltijos kelias – 650 km (kitais duomenimis – 595 km) ilgio susikibusių žmonių grandinė, 1989 m. rugpjūčio 23 d., minint 50-ąsias Molotovo-Ribentropo pakto, panaikinusio Baltijos šalių nepriklausomybę, metines, sustojusi sujungti trijų Baltijos šalių sostines – Vilnių, Rygą ir Taliną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lygiai 19 val., pasigirdus radijo signalams, šimtų tūkstančių žmonių grandinė nusidriekė nuo Gedimino bokšto Vilniuje per Ukmergę, Panevėžį, Pasvalį, Bauskę, pro laisvės paminklą Rygoje, iki Hermano bokšto Taline.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai susikibdami rankomis sudarė gyvą grandinę per Baltijos valstybes, taip simboliškai atskirdami Baltijos valstybes nuo Sovietų Sąjungos, išreikšdami norą būti laisvais. Spėjama, kad iš viso kelyje stovėjo apie 2-2,5 mln. žmonių, iš jų apie 1 mln. – iš Lietuvos.

REKLAMA

Dešimtys tūkstančių, neįstengusių patekti į magistralę, susibūrė jos prieigose, sudarydami didžiausios grandinės atšakas. Tragiškus Molotovo-Ribentropo pakto įvykius atspindėjo vidinis žmonių susitelkimas ir ryžtas. Visame kelyje plevėsavo juodi gedulo kaspinai, degė žvakutės, primindamos apie aukas ir didelių netekčių skausmą.

REKLAMA

Baltijos kelią organizavo Lietuvos persitvarkymo sąjūdis, Estijos ir Latvijos liaudies frontai. Jis yra įtrauktas į Gineso pasaulio rekordų knygą kaip ilgiausia žmonių grandinė (atstumas nuo Vilniaus iki Talino yra apie 600 km). Kelias ėjo ruožu Vilnius–Ukmergė–Panevėžys–Pasvalys–Bauskė–Ryga-Cėsys-Valmiera-Rūjiena-Viljandis-Tiūris-Rapla-Talinas.

Panašios akcijos buvo rengiamos dar kelerius metus, pvz., 1991 m. Liepsnojantis Baltijos kelias – buvo deginami laužai. Panašių manifestacijų surengė ir kitos tautos. VDR, siekusios suvienyti Vokietijos abi dalis manifestacijos 1989 pab. – 1990 m. 2009 m. UNESCO įtraukė Baltijos kelią į „Pasaulio atminties“ sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų