Panašu, kad savigynai skirtų ginklų, tokių kaip dujų balionėliai ar elektros šoko prietaisai, įsigyti galima ne tik labai lengvai, bet ir labai pigiai. Tuo įsitikino ir vienas naujienų portalo balsas.lt skaitytojas, kurio įsigytas žibintuvėlis buvo šiek tiek „patobulintas“.
Elektros šokas ir žibintuvėlis – vienas prietaisas
Į naujienų portalo balsas.lt redakciją kreipėsi skaitytojas. Jo papasakota istorija paskatino pasidomėti, ar iš tiesų šiandien kiekvienas įsigeidęs gali apsirūpinti savigynai skirtu elektros šoko prietaisu.
„Neseniai teko lankytis Kalvarijų turgavietėje. Labai nustebau gavęs pasiūlymą įsigyti elektros šoko prietaisą. Ieškojau paprasto žibintuvėlio, kad vakarais tamsioje laiptinėje nereikėtų vaikščioti apgraibomis, bet sulaukiau vieno turgavietės pardavėjo pasiūlymo įsigyti žibintuvėlį, kuris padės apsiginti ir nuo agresyvių gyvūnų, ir nuo rimtų užpuolikų. Pardavėju nepatikėjau, juo labiau kad ir kaina derantis dėl prekės nuo 40-ties nukrito iki 20-ties litų“, – laiške rašė skaitytojas. Jo teigimu, namuose įkrovęs prietaisą nustebo, kad elektros šoko funkcija veikia.
„Vadinasi tokį daiktą gali nusipirkti bet kas – nepilnametis paauglys ar nestabilios psichikos žmogus“, – svarstė skaitytojas.
Gausybė skelbimų ir pardavėjų
Naujienų portalui balsas.lt pasidomėjus, kur galima įsigyti minėtą prietaisą, paaiškėjo, kad pasiūla gerokai viršija paklausą.
Elektros šoko prietaisai parduodami ne tik specializuotose ginklų parduotuvėse, bet ir masinio apsipirkimo portaluose. Juose šio ginklo kaina svyruoja nuo 50 iki 150 litų, o štai skelbimų tinklalapiuose apsiginkluoti galima ir pigiau, mat čia elektros šoko prietaisą galima įsigyti vos už 40–50 litų.
Policija: pirkėjai turi būti registruojami
Policijos departamento Licencijavimo skyriaus viršininkas Audrius Čiupala, paklaustas, ar pareigūnams tenka konfiskuoti tokius ginklus iš nepilnamečių ar negerais tikslais juos naudojančių asmenų, teigė: „Elektros šokas yra D kategorijos ginklas, kurį gali įsigyti, laikyti ir nešioti 18 metų sulaukę asmenys. Elektros šoko prietaisu gali prekiauti tik specializuotos parduotuvės, turinčios Policijos departamento licenciją. Perkant tokį daiktą pardavėjui būtina pateikti asmens dokumentą, o pirkėjas įtraukiamas į parduotuvės registracijos knygą, kurioje užfiksuojama, kad šiam žmogui buvo parduotas elektros šokas.“ Pareigūno teigimu, jei toks prietaisas atsiduria nepilnamečių rankose, už tai gresia administracinė atsakomybė.
„Apie piktnaudžiavimo atvejus statistikos neturime, bet tokių atvejų pasitaiko“, – kalbėjo A. Čiupaila.
Paklaustas apie nelegalios prekybos internete atvejus pareigūnas sakė: „Skelbimus internete policijos pareigūnai pagal galimybes seka. Nelegaliai ir neturėdami licencijos prekiaujantys žmonės baudžiami iki 3 tūkst. litų bauda.“
Elektros šokas savigynai ne įtin veiksmingas
Paklaustas, ar elektros šokas yra veiksminga savigynos priemonė, pašnekovas sakė: „Elektros šokas negali veikti per atstumą, prietaisas turi būti liečiamas prie kūno tiesiogiai. Per drabužius šis prietaisas neveiks, tad jį panaudoti gana sudėtinga. Žinoma, net jo turėjimas yra signalas užpuolikui, kad žmogus pasiruošęs gintis. Yra elektros šokų, kuriuos galima naudoti per atstumą, tiesa, juos gali turėti tik pareigūnai, o civiliams šiuos prietaisus turėti draudžiama.“