• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialiniuose tinkluose kabo daugybę nenaudojamų ir neaktyvių anketų. Žmogui mirus, socialiniuose tinkluose paskyra išlieka. Ar įmanoma paruošti savo paskyrą tam, kad ji būtų saugi žmogui mirus? Ir kaip reikėtų ja rūpintis, norint apsaugoti save nuo nešvarių sukčių rankų?

Socialiniuose tinkluose kabo daugybę nenaudojamų ir neaktyvių anketų. Žmogui mirus, socialiniuose tinkluose paskyra išlieka. Ar įmanoma paruošti savo paskyrą tam, kad ji būtų saugi žmogui mirus? Ir kaip reikėtų ja rūpintis, norint apsaugoti save nuo nešvarių sukčių rankų?

REKLAMA

Jaunius Špakauskas, „Bitė Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovas, sako, kad tokių mirusių paskirų yra labai daug, o norint panaikinti mirusio asmens paskyrą, reikėtų kreiptis į socialinį tinklą ir pateikti mirties liudijimą. 

„Artimieji turi kreiptis į socialinį tinklą, kartais prašo mirties liudijimo, kartais neprašo. Bet, iš tiesų, tokių mirusių paskirų yra daug, pilnas internetas, deja. Nes dažnai, taip sąmoningai daro artimieji, pavyzdžiui, norėdami palaikyti žinomo žmogaus paskyrą“, – tikina pašnekovas. 

Komunikacijos ekspertas sako, kad mirus žmogui, klausimas „ką daryti?“ su anketa nukeliauja artimiesiems. Jie turi apsispręsi, tačiau paliekant mirusio artimojo anketą, reiktų suklusti: o kas, jei anketoje esama informacija gali pakenkti?

REKLAMA
REKLAMA

„Mano žiniomis, socialinius tinklus valdančios bendrovės tokių procesų neturi. Ir tada iš esmės, yra artimųjų klausimas, jeigu jie nori, kad paskyra būtų ištrinta, turi žmogus įrodyti, kad tas paskyros naudotojas yra miręs. Nes įsivaizduokit, kas nors gali piktybiškai padaryti, peržvelgti nuotraukų istorijas, susirašinėjimų istorijas ir taip toliau. Tai labai jautru, labai daug duomenų“, – sako jis. 

REKLAMA

Ekspertas sako, kad nuo to momento, kai paskyra yra ištrinama, užtrunka 30 dienų, kad ji taptų nepasiekiama, o per tą laiką paskyrą persigalvojus galima labai paprastai susigrąžinti. 

„Kiek žinau, reikia, kaip ir minėjau, pateikti mirties liudijimo kopiją, nuotrauką tiesiog, o tada bent jau „Facebook“ ir „Insagram“ taip pat yra toks 30 dienų terminas, kad per 30 dienų tu dar gali apsigalvoti: paaiškėja staiga, kad tas asmuo yra gyvas, tada paskyra nėra iš karto ištrinama, ji užšaldoma. Visi duomenys negrįžtamai išsitrina paprastai jau po mėnesio“, – pasakojo J. Špakauskas. 

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertas sako, kad žmonės visiškai neprižiūri savo socialinių tinklų ir nesilaiko elementariausios higienos, kuri ateina per privatumo nustatymų susitvarkymą. 

„Mano vertinimu, gyventojai visiškai neprižiūri (savo privatumo soc. tinkuose - aut. past.) ir turiu labai gerą argumentą. Pirmiausia, geriausias rodiklis yra, kaip žmonės pagarbiai žiūri į savo privatumą internete. Ir matydamas, kad žmonės tiesiog nėra susitvarkę savo privatumo nustatymų – tai geriausias įrodymas, kad šita higiena nėra prižiūrima. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Privatumo nustatymai, manau, yra numeris vienas dalykas, kuris yra labai svarbus. Jeigu jau savo privatumo neprižiūri, tai ką kalbėti apie visą kitą? O šita visa nepriežiūra, ji griauna karjeras ir pasaulyje, ir Lietuvoje tokių atvejų yra buvę“, – dalinosi mintimis J. Špakauskas.

Asmeninė anketa „Facebook“ po mirties: ką reikia žinoti ir kuo pasirūpinti iš anksto

Mirtis yra neatsiejama kiekvieno gyvenimo pabaiga, o įsigalėjus socialiniams tinklams vis dažniau iškyla klausimas, ką daryti su socialinėmis paskyromis, mirus jos naudotojui. Populiariausias pasaulyje socialinis tinklas „Facebook“ siūlo kelis būdus, kaip elgtis tokiu atveju. Tačiau pasirūpinti tuo geriausia iš anksto, kitaip paskyra gali būti tiesiog „įšaldyta“. 

REKLAMA

„Facebook“ taisyklėse yra numatyti keli būdai, kaip atrodys paskyra po jos vartotojo mirties: jis pats gali iš anksto pasirinkti, kad jo paskyra būtų ištrinta arba palikta kaip atsiminimas (taip pat ir administruojama kito asmens). 

„Įamžintos paskyros“ – būdas palikti atminimą apie mirusį žmogų

Įamžintos paskyros, anot feisbuko, yra vieta, kur mirusio žmogaus artimieji ir draugai gali pasidalinti savo prisiminimais. Tokia paskyra išsiskiria šiais dalykais:

REKLAMA

– paskyros viršuje matyti žodis „Atminkime“ (angl. „Remembering“).

– priklausomai nuo paskyros privatumo nustatymų, draugai gali dalintis savo žinutėmis mirusiojo paskyroje.

– išlieka visi mirusio žmogaus įrašai ar nuotraukos (nebent administruojantis asmuo nusprendžia jas pašalinti), tokiais pat privatumo nustatymais, kokie buvo palikti autoriaus.

– tokios įamžintos paskyros nėra rodomos feisbuko reklamose, „siūlomų susidraugauti žmonių“ sąrašuose ar gimtadienių priminimuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– niekas negali prisijungti prie įamžintos paskyros ir iš jos vykdyti veiklą.

– įamžintos paskyros, kurios neturi paskirto administruojančio asmens, negali būti niekaip keičiamos.

– jeigu miręs asmuo buvo vienintelis sukurtos grupės administratorius ir jo paskyra yra „įamžinama“, tai tokia grupė yra panaikinama.

Atstovai ir paskyros ištrynimas

Feisbuko taisyklėse yra rašoma, kad „primygtinai rekomenduojama“ pasirinkti atstovą, kuris administruotų jūsų paskyros likimą mirties atveju. 

REKLAMA

Toks „Facebook“ vartotojas galėtų administruoti „įamžintos paskyros“ draugų sąrašą,  iškelti į naujienų lentos viršų atsisveikinimo įrašą, keisti profilio ar viršelio nuotraukas. Toks asmuo taip pat galėtų nuspręsti, ar leisti viešinti kitų žmonių pasisakymus atminimo lentoje. 

Vartotojas taip pat pats gali pasirinkti visiškai ištrinti jo paskyrą mirties atveju. Tai reiškia, kad kuomet kažkas „Facebook“ praneša apie jūsų mirtį (artimieji, policija ar pan. – red. past.) – visos jūsų žinutės, fotografijos, komentarai ir kiti pėdsakai feisbuke bus visam laikui ištrinti iš socialinio tinklo. 

REKLAMA

Artimiesiems ir draugams, kurie nori sukurti atminimo vietą mirusiam žmogui, siūloma tiesiog sukurti jam dedikuotą grupę.

Naujienų portalas tv3.lt rašė, kaip Nyderlandų teismas įpareigojo vieną moterį ištrinti savo anūkų nuotraukas iš feisbuko ir kitų socialinių tinklų, kuomet ji nepakluso savo dukters reikalavimui jas išimti. Teisininkų teigimu, toks sprendimas gali nustebinti daugelį žmonių, kurie neatsakingai viešina informaciją apie kitus asmenis internete. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų