Nauji tyrimai parodė, kad skaičiavimo gebėjimai gali būti įgimta savybė, nepriklausanti nuo kalbos įgūdžių.
Mokslininkai stebėjo Australijos aborigenų, kurių kalbose nėra skaičių sąvokų, vaikus.
Tyrimo rezultatai spausdinami naujausiame „Proceedings of National Academy of Sciences“ žurnalo numeryje, praneša BBC.
Britų ir australų mokslininkai stebėjo 45 vaikus, gyvenančius atokiuose Australijos regionuose. Visi vaikai kalbėjo tik vietinėmis kalbomis, kuriose nėra skaičių pavadinimų ir yra vos keletas su skaičiavimais susijusių sąvokų. Stebimų vaikų amžius – nuo ketverių iki septynerių metų.
Atlikę tyrimus mokslininkai padarė išvadą, kad aborigenų vaikų skaičiavimo gebėjimai nėra prastesni nei angliškai kalbančių bendraamžių.
Šis tyrimas prieštarauja ankstesnėms studijoms, kurios parodė, kad skaičiavimo gebėjimų išsivystimui skaičių sąvokos yra būtinos.
„Skaičiavimo sugebėjimai yra įgimti žmonėms taip pat, kaip ir įgimtas sugebėjimas matyti spalvas“, – sakė tyrimų vadovas profesorius B. Butterworthas.
Tačiau kai kurie žmonės gali ir neturėti tokio įgimto skaičiavimo mechanizmo. Pavyzdžiui, diskalkulijos negalią turintys žmonės, kuriems sunku atlikti net ir paprasčiausius skaičiavimo veiksmus.
„Mūsų tyrimo rezultatai gali paaiškinti, kodėl diskalkulijos sutrikimą turintiems vaikams taip sunku mokytis aritmetikos. Net jei tokie žmonės ir turi daugybę progų skaičiuoti, jų vidinis mechanizmas, nuo kurio priklauso aritmetiniai gebėjimai, yra sutrikęs“, – aiškino B. Butterworthas.
Mindaugas Pyragas