Du iš trijų Lietuvos vyrų turi antsvorio. Ir šis sutrikimas per pastarąjį dešimtmetį kankina vis daugiau stipriosios lyties atstovų. Jei 2005 metais svorio problemų turėjo kiek daugiau nei pusė vyrų, tai dabar beveik 60 procentų. O iš jų trečdalis – nutukusių, tai reiškia, turinčių ypač didelių bėdų dėl svorio. Ir tai ne tik akis badantis pilvas paplūdimyje, tai visa paletė galimų sveikatos sutrikimų – didesnis infarkto, insulto pavojus, taip pat diabetas ir sąnarių ligos.
Dietologai kylančią svorio kreivę bando aiškinti ir tobulėjančiomis technologijomis, mat šiuolaikiniame pasaulyje absoliučiai viskas yra pritaikyta patogumui. Dažnai per dieną net netenka rimčiau pajudėti – iš lovos į automobilį, iš jo prie darbo stalo, o nuo jo atgal į automobilį. Specialistai teigia, kad pilnesni vyrai turėtų labiau susimąstyti apie savo amžių. Jei 20-iui paros kalorijų norma gali būti 3000, tai 30-iui ji turi būti bene tūkstančiu mažesnė.
„Iš ryto valgykit juodą duoną su mėsyte. Juodą duoną su kiaušiniu. Pilką arba baltą su sėlenomis ir varškę. Galų gale, tai gali būti ir vaisių salotos“, - rekomenduoja gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė.
Niekada nevėlu užsiimti sportu
Mitybos sureguliavimas nėra panacėja. Norintiems susitvarkyti svorį, rekomenduojama ir net liepiama sportuoti. Treneriai pripažįsta, kad vyresnio amžiaus vyrai sunkiau prisiverčia ateiti į salę ir kilnoti svarmenis, taip pat juos reikia labiau skatinti.
„Iš pradžių nereikia duoti labai didelio krūvio, kad neišsigąstu – aš negaliu, nesugebu, nes žmonės, kurie sportavo, bet nutuko ir vėl atėjo, tai jie žino kaip bus, tai reikia pradėti po truputį, vis sunkyn. Iškart žmogaus gąsdinti nereikia“, - perspėja treneris Kazimieras Čiginskas.
O kas dažniausiai priverčia pusamžius vyrus lieti prakaitą treniruoklių salėje?
„Aš daug geriau jaučiuosi ir esu žvalesnis. Toks nesustiręs pagal amžių. Lengviau vaikščioti. Aš pasiūlyčiau ypatingai savo amžiaus vyriškiams. Nepatingėti ir ateitį į sporto salę“, - tikina sportuojantis vaikinas.
„Dėl energijos palaikymo ir kad visada jaustumeis gerai. Niekada nevėlu užsiimti sportu“, - jam antrina kitas.
„Jeigu tu nori gerai atrodyti, tu turi savo valią parodyti ir išlieti prakaito sporto salėje“, - savo nuomonę dėsto trečiasis.
Sportas – retenybė
Štai trečias būdas atsikratyti antsvorio – psichologo pagalba. Juk ne tik moterys kreipiasi į specialistus dėl besaikio valgymo. Nuo depresijos ar kitų psichologinių sutrikimų maistu gydosi ir vyrai.
„Dėl didelio streso ir nemokėjimo tvarkytis kitais metodais. Nesugebėjimu to pakeisti atsipalaidavimu ir sportavimu, imasi valgymo kaip emocijų reguliavimo metodo, ir valgymo sutrikimai vyrų populiacijoje yra žymiai dažnesni nei prieš dešimtmetį ir yra gydomi sunkiau nei moterų“, - teigia psichologė psichoterapeutė Ilona Kajokienė.
Pagal paskutinius tyrimus, Lietuvoje sportuoja vos 9 procentai gyventojų. Tuo metu alkoholio vartojimas kur kas labiau paplitęs – bent kartą per savaitę svaigiuosius gėrimus vartoja 14 procentų žmonių.